24 Eylül 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

500 bin anneye erken emeklilik geliyor

500-bin-anneye-erken-emeklilik-geliyor

Meclis'e getirilecek olan torba tasarıda 500 bin anneye erken emeklilik yolu açılıyor.
12 Haziran 2013 Çarşamba 11:52

İşte torbadan çıkacaklar: Doğum izni artırılacak. Doğum borçlanmasının kapsamı genişleyecek. İkinci çocuğa 1000, 3'üncüye 5000 lira yardım yapılacak.

Üç ayrı bakanlığın uzun süredir üzerinde çalıştığı, kadın, aile ve istihdam politikalarında köklü değişiklikler getiren çalışmada sona gelindi.

Alternatifli olarak hazırlanan taslakta doğum izinlerinden kreş yardımlarına, evlilik yardımındandoğum borçlanmasına kadar pek çok müjde yer alıyor. Paket, Sayın Başbakan'ın onayından sonra torba kanun tasarısı olarak Meclis gündemine gelecek. İşte anneleri mest edecek paketten başlıklar...

Doğum borçlanmasında kapsam genişliyor Mevcut durumda sadece SSK'lı annelere tanınan doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ-Kur veisteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. İki doğumla sınırlı olan uygulamada borçlanılacak doğumsayısı üçe çıkarılırken sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da gündemde. Eğer bu şekilde yasalaşırsa yaklaşık 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.

Doğum izninde artış Şu an 16 hafta olan ücretli doğum iznine bir hafta ilave edilecek ve takip eden üç ayda da yarızamanlı çalışma hakkı tanınacak. İşveren bu sürede yarım ücret öderken diğer yarısını devlet karşılayacak. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması da seçenekler arasında.

Üçüncü çocuğa 5000 lira İkinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardım yapılması planlanıyor. Bununmaliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Yardımlar geriye dönük değil, bundan sonraki doğumlar için verilecek.

Esnek çalışma Çocuğun doğumundan ilkokula başlama zamanına kadar ebeveyne esnek çalışma imkanıverilecek. Böylece anne baba, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel teminiyle çözecek.

Kreşlere ilave yardım Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.

Tüp bebekte destek artıyor Şu an iki denemeyle sınırlı olan ve çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınan tüp bebekuygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısı üçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılımpayı %15'e çekiliyor.

Normal doğuma teşvik Sezaryen yerine normal doğum teşvik edilecek. Normal doğumda SGK desteği artırılacak.

Doğum sonrası işe dönüş garantisi Doğum sebebiyle ücretli-ücretsiz izne ayrılan annenin tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu'ndadüzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.

Genç evlilikler teşvik edilecek 18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10.000 lira kredi verilecek. Bunun yıllık maliyetinin 202 milyon lira olacağı öngörülüyor.

Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler alternatifli olarak hazırlandı ve alternatifler konusunda kararı Sayın Başbakan ve Bakanlar Kurulu verecek. Paketin Meclis tatile girmeden önce gündeme alınması bekleniyor. Şimdiden annelerimize ve anne adaylarına hayırlı olsun diyelim. (Bugün)Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/500-bin-anneye-erken-emeklilik/ekonomi/detay/1721863/default.htmEtiketler: işveren , Bakanlar Kurulu , SSK , SGK , Bağ-Kur , doğum izni , sezaryen , çocuk , sigorta , Hayırlı , sadeceHaber okunma sayısı: 1513

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL