24 Eylül 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Altını ıslatan çocukta okul başarısı düşüyor

altini-islatan-cocukta-okul-basarisi-dusuyor

Çocuklarda idrar kaçırma tedavi edilmediğinde psikolojik sorunlar gelişebiliyor.
04 Nisan 2013 Perşembe 12:38

 

Çocuklarda idrar  kaçırma sorunu tedavi edilmediğinde, psikolojik sorunlara yol açtığı ve  başarısızlıklara yol açtığı bildirildi.

 

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk  Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tarkan Soygür,  idrar kaçırmanın her yaş grubunda çocuklarda, kadınlarda ve  erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorun olduğu söyledi. 

Normalde çocukların 4 yaşında idrar kontrolünü sağladığını belirten  Soygür, idrar kaçırmanın hala çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir durum  olduğunu ifade etti.

 

Soygür, üniversitelerinde Çocuk Ürolojisi Kliniği’ne gelen olguların  yüzde 40’ının idrar kaçırma şikayetini oluşturduğunu bildirdi.

 

Yapılan çalışmalarda ”5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20’sinin,  kızların yüzde 21’inin, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5’inin ve kızların da yüzde  4’ünün hala gece idrar kaçırma sorunu yaşadığını” gösterdiğini belirten Soygür,  ”Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde  yüzde 3,8 olarak tespit edildi” diye konuştu.

         

Böbrek hastalıklarının habercisi olabilir

Soygür, çocukların şikayetlerinin sadece gece idrar kaçırma ile gece ve  gündüz idrar kaçırma arasında seyreden bir durum olduğunu kaydetti.

 

Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği  gibi doğuştan olan bir anatomik problemden de kaynaklanabileceğini ifade eden  Soygür, yaşla beraber altına ıslatma probleminin azalsa da iyileşmeyen veya  iyileşme sürecinde hem anne-baba hem çocukta psikolojik problemlere neden  olabileceğine dikkati çekti.

 

Bu problemle karşılaşan ailelerin öncelikle bu hastalığı kendiliğinden  düzeltmeye çalıştığını ve başarılı olamadığını vurgulayan Soygür, şöyle devam  etti: ”Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş,  hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler. Altını ıslatma  probleminin hem çocuk hem ailede sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarması  tedavi gerekliliğinin en önemli göstergesidir. Tedavi edilmeyen çocukların sosyal  ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları yapılan çalışmalarla  gösterilmiştir.

 

Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra  psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya  çıkmaktadır.”

 

Soygür, fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi olan idrar kaçırma  sorununun tedavisinin çok önemli olduğunu anlatarak, ”Çocuklarda idrar kaçırma,  alt idrar yollarının fonksiyonel bozuklukların sonucundan kaynaklanabileceği gibi  böbrek yetmezliğine kadar götürebilen idrar yollarının bazı önemli  hastalıklarının da belirtisi olabilir” uyarısında bulundu.

         Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/altini-islatan-cocukta-okul-basarisi-dusuyor/cocugum/haberdetay/04.04.2013/1689372/default.htmEtiketler: Ankara , Tıp Fakültesi , Ankara Üniversitesi , çocuk , olabilir , Tarkan , sadeceHaber okunma sayısı: 1410

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL