24 Eylül 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Çocukların yemeğine tuz atmayın

cocuklarin-yemegine-tuz-atmayin

"Anneler çocuklarına kesinlikle tuzu öğretmemeli. Çocuk yediği yemekte tuz var mı yok mu bilmez. Tuz tadını vermezsen bilmez"
17 Mayıs 2013 Cuma 00:07

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Çamsarı, Türk halkının  günde 17-18 gramlık tüketimle dünyada en fazla tuz tüketenlerin başında geldiğini  belirterek, ”Anneler çocuklarına kesinlikle tuzu öğretmemeli. Çocuk yediği  yemekte tuz var mı yok mu bilmez. Tuz tadını vermezsen bilmez” dedi.

 

İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesindeki Nefroloji Bilim Dalı’nın  başkanı Çamsarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk toplumunun sofralarının  vazgeçilmezi olan tuzun fazla tüketilmesi halinde böbrek, kalp ve damar sağlığı  açısından büyük risk taşıdığını belirtti. 

Sağlıklı bir kişinin günde 5-6 gram tuz tüketmesi gerektiğini, bu oranın  Avrupa’da 12, ABD’de ise 8-10 gram civarında olduğuna işaret eden Çamsarı, "Türk  halkı günde 17-18 gramla dünyada en yüksek tuz tüketenler arasında. Bu tüketim  çocukluktan itibaren verilecek eğitimle aşağı çekilebilir" dedi.

 

Çamsarı, tuzun hipertansiyona neden olduğunu, tuzsuz yiyeceklerin  tansiyonu düşürdüğünü ifade etti.

         

"Anneler çocuğunuza tuzu öğretmeyin"

Günlük tüketilen ürünlerin içerisinde, sebze ve meyvelerde dahi tuz  bulunduğuna dikkati çeken Çamsarı, şöyle konuştu: "Ekmekte 2-3 gram tuz var. Sebzelerde, meyvelerde, turşuda, simitte,  cipste, koruyucu madde içeren her şeyde tuz var. Elimizde olmadan günde ortalama  10 gram tuzu alıyoruz. Bir de sofrada beyaz tuz kullandığınız zaman bu oran 18  grama çıkıyor.

 

Anneler çocuklarına kesinlikle tuzu öğretmemeli. Yemeğine tuz atmamalı.  Çocuk yediği yemekte tuz var mı yok mu bilmez. Çocuk yumurta yediği zaman ’Bunun  tuzu var mı’ diye sormaz, bilmez bile. Üstüne tuz dökerken onu öğrenir ve daha  sonra yediğinde tuzun konulmasını ister. Öğretmenler de tuz konusunda çocukları  eğitmeli. Tuz tüketimi ancak bu şekilde aşağıya çekilebilir."

         

Deniz ve kaya tuzu

Daha doğal ve sağlıklı olduğu ileri sürülen deniz ve kaya tuzunun, sofra  tuzundan hiçbir farkının bulunmadığının altını çizen Çamsarı, ”Bu tür  söylentiler tamamen insanları kandırmak, ceplerindeki paraları almak içindir.  Tuz, sodyum klorürdür. Kimse piyasada satılan diğer tuzlara zararsızdır diye  itibar etmesin. Bunu satanlar da büyük vebal altında kalıyorlar" diye konuştu.Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/cocuklarin-yemegine-tuz-atmayin/cocugum/detay/1709608/default.htmEtiketler: ABD , Avrupa , Dokuz Eylül Üniversitesi , Tıp Fakültesi , çocuk , tüketim , Kesinlikle , KalpHaber okunma sayısı: 1119

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL