24 Eylül 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Fazla televizyon izlemek çocuğu olumsuz etkiliyor

fazla-televizyon-izlemek-cocugu-olumsuz-etkiliyor

”Çocuklar, huysuzluk yapmasın diye kendi başlarına televizyon karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin verilmemelidir”
25 Haziran 2013 Salı 09:19

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk  Nörolojisi Bölümü’nde Prof. Dr. Ahmet Yaramış, çocukların huysuzluk yapmasın diye  kendi başlarına televizyon karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin  verilmemesi gerektiğini belirtti.

 

Prof. Dr. Yaramış, yaptığı açıklamada, çocukların uzun süre televizyon  izlemesinin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından birçok olumsuz  etkilerinin bulunduğunu, 2 yaşına kadar çocuğun büyüme ve gelişmesi ne kadar  önemliyse beyin gelişiminin de o derece önemli olduğunu bildirdi.

 Çocukların, diğer insanlarla iletişim kurarak öğrenmeye programlandığını,  zihinsel gelişimleri için erişkinler ve diğer çocuklar ile pozitif iletişime ve  interaktif oyunlara ihtiyaçları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yaramış, çocukların  beyinlerinin yaşamlarının ilk yıllarında hızla geliştiğini ve sadece ilk yılın  sonunda doğduğu anınkinden üç katına ulaştığını, çocukların bu dönemde maruz  kaldıkları uyaranların, pozitif veya negatif olarak beyin gelişimi üzerinde büyük  bir etkisinin bulunduğunu vurguladı.

 

Çocuklara uzun süre televizyon izletilmesi, her çocuk için olmasa da bazı  çocukların dil becerilerini, kelime dağarcıklarını, çevreleri ile olan sözel,  görsel ve sosyal iletişimlerini ve motor becerilerini olumsuz yönde  etkileyebildiğini belirten Prof. Dr. Yaramış, birçok anne ve babanın inanışına  göre erken yaşlarda televizyon izlemenin çocuğun beyin gelişimine katkı sağladığı  tezinin, yapılan kontrollü çalışmalarla çürütüldüğüne dikkat çekti.

         

Çocukları geleneksel yöntemlerle yetiştirin

Çocukların uzun süre televizyon izlemesinin, astım, alerjik hastalığının  yanı sıra hipertansiyon gibi kronik hastalıklara da eğilimi artırdığını, ayrıca  ruh sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini bildiren Prof. Dr. Yaramış,  açıklamasında şunlara yer verdi: ”Bu nedenle aileler çocuklarıyla bebek dahi olsa sık sık konuşmalı, göz  teması kurmalı. Ev ortamında mümkünse renkli giysiler giyerek bebeğin dikkatini  daha çok toplamaya çalışmalıdırlar. Bebekleri, kucağa alarak sevgi gösterisinde  bulunulmalı. Çocuklar huysuzluk yapmasın diye kendi başlarına televizyon  karşısında saatlerce vakit geçirmelerine izin verilmemelidir. Duygusal ve sosyal  iletişimin daha sağlıklı gelişmesi için çocukları aile ortamında mümkün olduğu  kadar açık bir şekilde ve geleneksel yöntemlerle yetiştirilmesi önerilmektedir.  Düzenli uyku sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Yapılan araştırmalarda, korku ve  şiddet içeren çizgi film, sinema filmi ve dizi izleyen çocuklarda; kabus görme,  uyku problemi, yalnız kalmaktan korkma gibi sorunların geliştiği belirlenmiştir.  Bu nedenle televizyon izlenecekse, çocuğun yaşına, kişilik özelliklerine uygun  programlar seçilmeli ve mümkünse ebeveynler çocuklarıyla birlikte kısa sureli  televizyon izlemelidirler.”

 

Prof. Dr. Yaramış, yapılan çalışmalarda aşırı televizyon izleyen  çocukların daha göbekli, kalp hastalıkları ile diyabet risklerinin daha fazla  olduğunun belirlendiğini, bu durumun çocuğun okul performansını ve eğitim  başarısını da olumsuz yönde etkilediğine işaret etti.Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/fazla-televizyon-izlemek-cocugu/cocugum/detay/1727497/default.htmHaber okunma sayısı: 1269

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun