24 Eylül 2018 Pazartesi

UHAFACE

Kahvenizi sütlü için

kahvenizi-sutlu-icin

”Kahve, kandaki kalsiyumun idrarla atılmasına neden olduğundan, devamlılığında, özellikle kadınlarda kemik erimesini hızlandırır. Bu nedenle kahveyi, içerisinde kalsiyum bulunduran sütle içersek, bu dengeyi biraz da olsa korumuş oluruz”
20 Mart 2013 Çarşamba 10:22

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, kahve tüketiminin insan  sağlığı açısından bazı yararları olsa da aşırı tüketilmemesi gerektiğini  söyledi.

Kahveden çok, kahveye konulan yan ürünlerin zarar verdiğini belirten  Sayın, bu yan ürünlerden doğal olmayanların tamamen zararlı olduklarını  kaydetti.

 

Kahveyle birlikte, süt, kahve kreması, kahve beyazlatıcısı ve süt tozu  kullanıldığını anlatan Sayın, bunlardan süt dışındakilerin insan vücudu için  tehlikeli maddeler içerdiğini öne sürdü. 

Kahve kremaları ve beyazlatıcılarda, sütle ”uzaktan yakından ilgisi  olmayan” katkı maddeleri bulunduğunu ileri süren Sayın, ”Süte yakın tadın  yakalanmaya çalışıldığı ürünlerdir. Katkı maddelerinin alerji yaptığı, kansere  yol açtığı, bağışıklık sistemi ve obeziteyle ilişkili gen dokusuna zararlı  etkileri olduğu yönünde halen araştırmalar yapılıyor. Ayrıca, açlık-tokluk hissi  veren hormonlarla teması üzerinde çalışılıyor” diye konuştu.

 

Kahve tüketiminde kullanılan yan ürünlerdeki katkı maddeleri arasında,  maltodekstrin, glikoz şurubu, melamin, soya proteinleri, laktoz ve gluten, sodyum  kazeinat ve asit düzenleyici tuzlar ve tam hidrojenize pamuk ve palm yağı gibi  maddelerin bulunduğuna dikkati çeken Sayın, şöyle devam etti:

 

”Maltodekstrin, mısırdan elde edilir. Kullanım alanı çok geniş ve kahve  beyazlatıcılarının tümünde mevcut. Glikoz şurubu, kanımızda dolaşan şekliyle  şekerdir. Direk hücre içine girebilecek kadar küçük bir moleküldür. Ağızdan  alındığı andan itibaren sindirim süresi diye bir vakit kaybı yoktur, acilen kana  karışır. Başka kaynaklardan da alıyorsanız, sık ve fazlaca kullanımı, insulin  direnci, hipoglisemi açısından hiç de iyi niyetli değildir. Melamin, benim  çocukluğumda tabak yapımında kullanılırdı. Plastik türevidir, kanserojendir. Soya  proteinleri..Doğal soya tabiatta kaldı mı acaba? Laktoz ve gluten, tolerans  bozukluğu olanlar kullanmamalı. Sodyum kazeinat ve asit düzenleyici tuzlar,  tansiyonu hemen yükseltmez, ama 1 günde kullanılan doz arttıkça glikozun da bu  tuzların da etkisini tartışmaya başlayabiliriz. Tam hidrojenize pamuk ve palm  yağı, margarinin ta kendisidir. Bunu suda erir hale getirmek için de diğer bir  katkı maddesi olan ’emülgatör’ mecburen kullanılır. Topaklanma önleyici, aroma  verici...Derken, bu kahve beyazlatıcıları günde birden fazla kullanıyorsanız,  sağlık açısından güvenilirliğinin tartışılmasında fayda olabilir.”

         

Kadınlarda kemik erimesini hızlandırır

Tüketicilerin yan ürünleri kullanarak kahvenin acı tadını azaltmaya  çalıştığını anlatan Işın Sayın, ”İlla kullanılacaksa da gerçek sütten elde  edilmiş süt tozları tüketilmeli” ifadelerini kullandı.

 

Kahve tüketiminin kadınlar üzerinde daha çok zararlı olacağını öne süren  Uzman Diyetisyen Işın Sayın, ”Kahve, kandaki kalsiyumun idrarla atılmasına neden  olduğundan devamlılığında, özellikle kadınlarda kemik erimesini hızlandırır. Bu  nedenle, kahveyi, içerisinde kalsiyum bulunduran sütle içersek, bu dengeyi biraz  da olsa korumuş oluruz” dedi.

 

Vücudun, gıdalarda bulunan kalsiyumun yarısını aldığını aktaran Sayın,  30’lu yaşlardan itibaren, bu oranın yüzde 30’a düştüğünü vurguladı. Bu nedenle  faydalı minerallerin vücuttan atılımının azaltılması gerektiğine dikkati çeken  Sayın, ileri yaş gurubunun buna daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

 

Uzman Diyetisyen Sayın, vücuttaki mineral oranını düşürmemek için çay,  kola ve kahve gibi içeceklerin kontrol altına alınması gerektiğini anlattı.

 

Kahvenin zararlarını azaltmak için bazı alışkanlıkların değiştirilmesi  gerektiğine işaret eden Sayın, şu önerilerde bulundu: ”Kahve, krema ya da beyazlatıcı yerine sütle içilmelidir. Acıyı azaltmak  için kahve oranı düşürülüp su oranı arttırılabilir. Kahveden vazgeçemiyorsanız,  kalsiyum içeren gıdalardan kalsiyum desteği yapılmalıdır. Mesela, sofrada yoğurt  eksik edilmemeli.”Kaynak: http://kadin.milliyet.com.tr/kahvenizi-sutlu-icin/lezzet/haberdetay/20.03.2013/1682645/default.htmEtiketler: bağışıklık , palm yağı , hipoglisemi , açlık , olabilirHaber okunma sayısı: 1158

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun