22 Eylül 2018 Cumartesi

UHAFACE

Tanrıkulu,Ekonomiye Güven Her Geçen Gün Azalıyor!

tanrikuluekonomiye-guven-her-gecen-gun-azaliyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İzmir Milletvekili Sayın Ahmet Kenan TANRIKULU Açıklamalarda bulundu
07 Ekim 2013 Pazartesi 11:08 “ÖNGÖRÜSÜZ, BAŞARISIZ EKONOMİK HEDEFLER YİNE REVİZE EDİLİRKEN, EKONOMİYE GÜVEN HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı  ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; “10 yıldır olduğu gibi bu yıl da öngörüsüz, başarısız ve ıskalanan ekonomik hedefler yine revize edilecek ve ekonomideki başarısızlık bir kez daha AKP eliyle tescillenecek” dedi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada; “İktidar; demokratikleşme konusunda milletimize hiçbir ilerleme, gelişme sunamayan paketi ile terör örgütünün isteklerini karşılamaya devam etmiştir. Ancak Andımızı kaldırarak, resmî dilimiz Türkçe’ye harfler ekleyerek demokrasi havariliğine soyunanların paketi ellerinde kalmış, milletimiz iktidarın esas niyetini ve kimlerden yana olduğunu bir kez daha görmüştür.

Oysa paket ve benzeri konularla milletimizin gerçek gündemini meşgul etmeye, bu gerçekleri örtmeye kimsenin hakkı yoktur. Türkiye’nin asıl sorunları daha büyük ve 10 yıldır çözüm beklemektedir.

Bu sorunların başında da ekonomimiz gelmektedir.

Ekonomiden sorumlu Bakanlardan biri Merkez Bankası Başkanı’nın dalgalı kur sisteminde dolar hedeflemesini doğru bulurken, bir diğeri ise yanlış bulmaktadır. Daha kendi içlerinde ekonomiyi bu denli birbirine zıt yorumlayıp, öngörülerde bulunanların başarısız ekonomi serüvenleri de bu kadar olmaktadır.

Orta Vadeli Program (2013-2015) açıklandığında; makroekonomik hedeflerinin gerçekçi olmadığını en başından bu yana, nedenleriyle birlikte dile getiriyoruz. Bizlerin ne demek istediğini algılayamayanlar ile şimdi bu OVP’nin makroekonomik hedeflerini revize etmek zorunda kalanlar aynı kişilerdir.

Yeni açıklanacak OVP (2014-2016) ile gerçekleştirilecek revizyonlar arasında; ekonomimizin yumuşak karnı ve 10 yıldır bu ekonomi yönetimi tarafından çözümlenemeyen millî gelire oranı  yıl sonunda % 7'ye ulaşacak cari açık hedefi, dış ticaret açığı tahmini ve hedeflenen ancak ulaşılamayan büyüme rakamı gibi makroekonomik hedefler bulunmaktadır.

Son açıklanan büyüme rakamlarındaki; iç talebin (borçlanmayla) artmasına karşılık, ithalatın     % 11,7 büyüyüp, ihracatın sadece % 1,2 artmış olması, dış ticaretin büyümeye net katkısını (negatif) % - 3,1 yaparak, ülkemiz büyümesinin dengesiz, ve cari açık yaratıcı nitelikli olması durumunun devam etmekte olduğunu göstermektedir.

Dış ticaret anlayışındaki başarısızlık son açıklanan Ağustos 2013 rakamlarında iyice belirginleşmiş, ihracat Ağustos 2013’te, 2012’nin aynı ayına göre %12,9 azalmıştır. Dış ticaret açığı ise yine aynı dönemde % 18,3 artarak 67,5 milyar dolara yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise; 2012 Ağustos ayında % 68,1 iken, 2013 Ağustos ayında % 61,4’e gerilemiştir. Böylesine başarısız rakamlardan sorumlu olanlar ise Ağustos böceği misali saz çalmaya devam etmektedirler.

Bizlerin yanı sıra, neredeyse tüm ekonomi çevrelerinin de uzun zamandır dış ticaretteki başarısızlığı ve yapılması gerekenleri dile getirmesine rağmen, bu vurdum duymazlık beraberinde bu olumsuz rakamları ülkemize ciro etmektedir.

Haziran 2013’te umudu olmadığı için, ya da diğer nedenlerle -mevsimlik çalışanlar dâhil- son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve iş başı yapmaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanların dahil edildiği (geniş tanımlı işsizlik) işsizlik oranı, açıklanan orana (% 8,8’e) eklendiğinde, gerçek işsizlik %14’leri geçmektedir. Bu bağlamda işsiz sayısını 2 milyon 525 bin değil, 4 milyon 591 bin kişi olarak görmekteyiz. % 17,1’e yükselen genç işsizlik oranına geniş tanımlı işsizlik kapsamındaki gençlerimizi de dâhil ettiğimizde bu oran % 26’ya ulaşmaktadır. Yeni işsizlerin % 60’ı kadınlardan oluşmaktadır. Geniş tanımlı işsizlikte ise kadınların sayısı 292 bin kişiyle çok yüksek bir artış göstermiştir.

TL’nin gerçek değerini gösteren Reel Efektif Döviz Kuru, Eylül ayında bizlere TL’deki değer kaybını da göstermiştir. Reel Efektif Döviz Kuru son bir yıllık süreçte TÜFE bazında 117,39'dan 108,31'e, ÜFE bazında 111,98'den 104,76'ya gerilemiştir.

Yılın dörtte üçünü geride bıraktığımız şu günlerde, açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarına baktığımızda ise TÜFE’nin yıllık olarak % 7,88’e ulaştığını görmekteyiz. Merkez Bankası’nın son açıkladığı TÜFE hedefi ise % 6,20. Her yıl enflasyon hedefi konusunda itibar kaybeden Merkez Bankası’nın, bu hedefi de önümüzdeki günlerde yukarı yönlü revizyona muhtaç duruma gelecektir. Çünkü önümüzdeki üç ay bu hedefi yakalamak için TÜFE’nin % 1,13 olması gereklidir ki, bu da son yılların aynı dönemlerinde gerçekleşen TÜFE rakamlarına baktığımızda (ortalama % 3,40 - 3,50) pek mümkün gözükmemektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Güven Endeksi (100’den büyük olması  tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması  tüketici güveninde kötümser durumu gösterir); 2013 Eylül ayında bir önceki aya göre % 6,6 oranında azalarak 72,1 değerine düşmüştür. Açıklanan endekste gelecek 12 aylık dönemde vatandaşlarımızın tasarruf etme ihtimalinin de bir önceki aya göre %21,9 azaldığını görmekteyiz.

Vatandaşlarımızın güvensizliği ortadayken, şirketlerimizin de net döviz pozisyon açığı 2002 yılından bu yana 25 kat artarak -165,3 milyar dolara yükselmiştir. Siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın da getirdiği kurlardaki oynaklık ve hassasiyet, dış borcu 252,3 milyar dolara yükselen girişimcilerimize de yeni yatırımları konusunda güven sorunu oluşturmaktadır.

Ülkemizin vadesi bir yıldan az kalmış finansman ihtiyacı ve program hedefi olan cari açık rakamını birlikte düşündüğümüzde; ihtiyacımız olan 223 milyar doların finansmanı her geçen gün daha fazla risk oluşturmaktadır. Merkez Bankası Haziran ayından bu yana 3,5 ayda, 10,5 milyar doları aşan net rezervlerinden döviz satmıştır. Bu durumu Merkez Bankası; son yayınladığı Ödemeler Dengesi Raporu’nda ‘artan cari açık ile birlikte, sermaye girişlerinin azalış gösteriyor olması ikinci çeyrekte rezerv varlıkların azalmasına neden olmuştur” şeklinde iktidarı kızdırmamak, incitmemek için kibar bir ifadeyle dile getirirken, 2013 ikinci çeyrek finansman ihtiyacı olan 33,1 milyar doların 27,5 milyar dolarını borç senetleri, kredilerden karşılandığını da raporun satır aralarına gizlemiştir.

Diğer yandan Hazine de, ülkemizin kendi özkaynaklarından sağlaması gerektiği finansmanı, iç ve dış borçlanmalarla sürdürmektedir. Bu bağlamda ülkemizin net dış borç stoku 2012 yılı sonuna göre % 14 artarak 217,8 milyar dolara yükselmiştir.

Şimdi 2014-2016 yıllarını kapsayacak yeni bir OVP açıklanacaktır. Parti olarak beklentimiz; hedeflerin yıl içinde ikide bir revize edilmeyeceği, öngörüleri gerçekçi, girişimcilerimize ve vatandaşlarımıza güven verecek, yatırım ortamının iyileştirileceği, tasarruf oranlarını artıracak makroekonomik rakamlardır.” diyerek, iktidarın sanal gündemler oluşturmak yerine, güven artırıcı ekonomik ve sosyal politikaları kamuoyu ile paylaşması gerektiğini dile getirmiştir.

 60.000'ne  Yaklaşan Ülkücü Haber Facebook Sayfamızı Takip Ediniz ! Takip Etmek İçin Sayfayı Beğenmelisiniz! Tıklayın !  http://www.facebook.com/ulkucuhaber

Haber Kaynağı: www.ulkucuhaber.comHaber okunma sayısı: 1742

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ankara-turizmi--ataga-kalkacak

“Ankara turizmi atağa kalkacak”

14 Ocak 2016 Perşembe 12:26
turkiyenin-dis-borc-stoku-ne-kadar-oldu-

Türkiyenin Dış Borç Stoku Ne Kadar Oldu ?

01 Temmuz 2015 Çarşamba 09:04
arac-kiralayanlar-artik

Araç Kiralayanlar Artık...

10 Haziran 2015 Çarşamba 16:47
iste-tusiadin-yeni-baskani

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı

22 Ocak 2015 Perşembe 13:03
ekonomik-kriz-kapida

Ekonomik kriz kapıda

21 Eylül 2014 Pazar 07:54

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun