19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

“Yeşil pasaport hakkımızı istiyoruz”

yesil-pasaport-hakkimizi-istiyoruz

Milliyetçi Avukatlar Grubu Ankara Barosu Başkan adayı Av. Fazıl Çağrı Kuş, avukatların yeşil pasaport hakkının görmezden gelinmesine tepki göstererek “Bu hakkımızı elde etmek için vargücümüzle çalışacağız” dedi.
14 Ekim 2016 Cuma 17:49

Ramazan DURMUŞ
ANKARA (Ülkücü Haber)  - Hafta sonu gerçekleştirilecek Ankara Barosu seçimlerine iddialı hazırlanan Milliyetçi Avukatlar Grubu’nun Başkan adayı Av. Fazıl Çağrı Kuş, kamu hizmeti görmelerine rağmen yeşil pasaport haklarının görmezden gelindiğine dikkat çekerek, yeşil pasaport haklarının verilmesi için çağrıda bulundu. Baro Başkan Adayı Av. Kuş, “Ankara Barosu seçimlerinden zaferle çıkarak meslektaşlarımızın ihmal edilen haklarının sonuna kadar takipçisi olacağız. Öncelikle de yeşil pasaport hakkımızı elde etmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Avukatların yeşil pasaporttan mahrum bırakılmasının hiçbir mantiki yönünün bulunmadığını belirten Milliyetçi Avukatlar Grubu Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Fazıl Çağrı Kuş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “YEŞİL PASAPORT HAKKIMIZ”

“5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun “Hususi Damgalı Pasaportlar” başlıklı 14/1. maddesinde; kapsam dahilindeki kamu görevlilerinin kamu hizmetini ifa etmeleri nedeni ile emekli olsalar dahi kendilerinin veya aile fertlerinin yeşil pasaport hakkından faydalanabileceği ifade edilmiştir. Ancak aynı haktan avukatlar her ne hikmetse faydalanamamaktadır. Oysa ki, burada temel kriter, kamu hizmetidir.

Nitekim 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesi uyarınca “Avukatlık bir kamu hizmeti ve serbest bir meslektir”. Nitekim kanunun 2. maddesinde de avukatlık mesleğinin bir kamu hizmeti olduğu açıkça anlaşılmaktadır.Görüldüğü üzere avukatlık mesleğinin, kamu hizmeti olduğu hukuken aşikardır. Hal böyle iken karar mercii olan hakimlerin ve iddia makamı olan savcıların aksine, avukatların hususi damgalı pasaport edinme imkanından yararlandırılmamasının hukuken kabul edilebilir, makul ve hakkaniyetle bağdaşır bir yönü bulunmamaktadır.

“EŞİTLİK İLKELERİNE AYKIRI”

Diğer taraftan görevlerinin niteliği gereği devlete sadece akçalı haklar yönünden memur sıfatıyla bağlı olup avukatlık hizmeti haricinde görev yapmaları mümkün olmayan kamu avukatlarına bu hak sağlanırken, yine kamu hizmeti ifa eden avukatların bu haktan mahrum edilmeleri, hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine de uygun değildir. Bu nedenle kanuna göre mesleğimiz kamu hizmeti ise yeşil pasaport da meslektaşlarımızın hakkıdır. 

Bu nedenle Ankara Barosu yönetiminde söz sahibi olduğumuz anda meslektaşlarımıza yeşil pasaport hakkı tanınması için ilgili kurumlar ile görüşülecek ve bu hakkın sağlanması için etkin bir çalışma yapılacaktır.”

Haberin etiketleri:

ramazan


Haber okunma sayısı: 3665

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL