22 Eylül 2018 Cumartesi

UHAFACE

Süleyman Demirel Defnedildi

suleyman-demirel-defnedildi

DOKUZUNCU Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doğup büyüdüğü baba ocağı Isparta'nın Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'deki cenaze törenine katılmak için Türkiye'nin dört yanından binlerce kişi geldi.
20 Haziran 2015 Cumartesi 17:23

Son yolculuğuna uğurlanmak üzere dün akşam saatlerinde memleketine naaşı getirilen merhum Cumhurbaşkanı Demirel'in öğle namazını müteakip gerçekleşecek cenaze töreni için Türkiye'nin dört bir yanından çok sayıda insan İslamköy'e gelmeye başladı. Tören için yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı İslamköy'de Demirel'in naaşının bekletildiği Şehriban Hatun Camii avlusunda yer alan morgun önünde jandarma nöbeti devam ediyor. Törenin yapılacağı Demirel Külliyesi'ne açılan tüm yollar kapatılırken, otomobilleriyle veya kiraladıkları otobüslerle, minibüslerle İslamköy'e gelenler yürüyerek tören alanına ulaşabildi.

SİYASİLERDEN ÇELENKLER

Törene sabah saatlerinde aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genç Parti imzasıyla Cem Uzan, Bedrettin Dalan, sanatçı İbrahim Tatlıses, şirketler, sivil toplum kuruluşlarının çelenkleri de ulaştı. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çelenkleri ise Demirel'in naaşının konulacağı musalla taşının hemen arkasında yer aldı.

Törene katılmak için gelenlerin ilk ziyaret ettiği yer, Süleyman Demirel'in siyasi hayatının tüm izlerinin sergilendiği ve adını taşıyan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi oldu. Müze girişinde ziyaretçileri selamlayan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan Demirel'in balmumu heykeli, günü ölümsüzleştirmek isteyenlerin fotoğraf çektirdikleri nokta oldu. Külliyede yer alan cami ve müze girişlerinde anı defteri açılırken, yıllarca siyasi arenada Demirel'i desteklemek için yapılan atkılar, bu kez 'Seni Unutmayacağız' yazısıyla törende ortaya çıktı. 10 liraya satılan atkılar, 'Baba Süleyman Demirel' yazılı fotoğraflar törene katılanların boyunlarına, ceketlerine asıldı.

Demirel'in fötr şapkasını almayı başaranlardan kendisini onun 'manevi kızı' gibi görenlere, yanında koruma olarak çalışanlara ve hatta Anadolu kulüplerinin eski amigolarına kadar çok saylıda kişi, Demirel'e son görevini yapmak için İslamköy'deydi. İzmir'den Harran'a kadar sabah saatleri itibariyle binlerce kişi İslamköy'e ulaşırken, Demirel için Bilecik'ten toprak getirenler de olduğu görüldü


ŞEVKET DEMİREL'E TAZİYE ZİYARETİ

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, işadamları İnan Kıraç, Taylan Bilgel, Ahmet Faralyalı, Serdar Faralyalı, Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök ile birlikte Şevket Demirel'in Barla'daki evine taziye ziyaretinde bulundu. Aydın Doğan ve beraberindekileri, Şevket Demirel'in damadı CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici karşıladı.

Aydın Doğan ve beraberindekiler, Demirel ailesine başsağlığı diledi. Şevket Demirel'le bir süre sohbet eden konuklara daha sonra eski bakanlardan ve Demokrat Parti eski Genel Başkanı Mehmet Ağar da katıldı. Buradaki taziye ziyaretinden sonra Şevket Demirel, ailesi ve konukları, törenin yapılacağı İslamköy'e geçti.

MÜZE MÜDÜRÜNÜN ODASINDA BULUŞMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili ve MHP Milletvekili Meral Akşener, Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, işadamları İnan Kıraç ve Taylan Bilgel, cenaze namazı öncesinde Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nin bilgi ve belge merkezini gezdi. Daha sonra müze müdürü Osman Siviloğlu'nun odasına geçen konuklar, bir süre sohbet etti. Müze müdürü Siviloğlu, konuklara müze hakkında bilgi verdi.

"CUMHURİYET ÇOK KIYMETLİ BİR VARLIĞINI KAYBETTİ"

Burada bir konuşma yapan işadamı İnan Kıraç, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok büyük hizmetleri olan kıymetli bir varlığını kaybettiğini söyledi. İnan Kıraç, Demirel'in 'Ben bir köy çocuğuyum, bir köyde doğdum, ilkokula babam götürdü. Devlet liselerinde okudum. Üniversite bitirdim, burs aldım ve Amerika'ya gittim. Ve bütün tahsil hayatımdaki her noktasında cumhuriyet var, cumhuriyetin arkasında da Atatürk var' sözlerini hatırlatarak, "Dolayısıyla böyle bir insan. Yaptığı hizmetleri saatlerce anlatamam. Zaten müzesinin içinde her şeyi görmüş olursunuz" dedi.

Süleyman Demirel'in eğitime büyük hizmet verdiğini belirten İnan Kıraç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de bugün bir yerlerdeysek onun eseridir. O devirlerde kendisine karşı da olduk, 'Daha üniversitelerimizde hoca bulamazken niye 32 tane daha üniversite açıyorsunuz' diye sorduğumda, dediği şey çok doğrudur. 'Üniversite bizim önümüzdeki asırda eğitim seviyesine ulaşmak zorunda olduğumuz şeydir.' Ve nitekim o devirde açtığı bütün üniversiteler bugün Türkiye'de insan yapısı, kalitesini başka bir yere getirdi. Dolayısıyla onun cumhuriyet aşkı ve hizmetleri, görüşleri her zaman haklı çıktı."

Müzede gezerken de 'Efendim 300'ün üstünde açtığınız imam hatip okulları var, niye bu kadar çok açtınız' diye sorduğunu da kaydeden İnan Kıraç, "Dedi ki 'Kızlarımıza lise tahsili yaptırmak mecburiyetindeyiz. Onları bir yerde bırakamazdık. Dolayısıyla anne- babalar buna inandıkları için buna girdiler. Ama bakın görün cumhuriyet devrine, Atatürk ilkelerine onlar da sahip çıkacaktır. Üniversiteler müspet ilmi verdiği için Türkiye başka bir seviyeye gelecektir. Şimdi düşünebiliyor musunuz 21'inci yüzyılın içindeki şu devrede dünyanın gittiği bir yapılaşma var. Eğer ilk 20'ye giremezsek geri kalmış ülkeler arasında olacağız. Onun için de insana ihtiyacımız var.' O insanın yetişmesinde çok örnek oldu" dedi.

'ATATÜRK'TEN SONRA CUMHURİYETİN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK İNSAN'

O devirlerde köy okullarında öğretmenlerin çok iyi eğitim verdiğini, ama bugün şehirlere göç nedeniyle 42 bin köydeki okulların birçoğunun kapanması nedeniyle geriye gidiş olduğundan bahseden İnan Kıraç, Demirel'in eğitim yönüyle Türkiye'ye büyük eserler bıraktığını dile getirdi. Kıraç, "Büyük hizmetleri var. 6 milyon evraka imza atmış bir kişi. Çalıştığı konular 38 bin dosya içinde kütüphanede. Dolayısıyla Atatürk'ten sonra cumhuriyetin yetiştirdiği en büyük insan" dedi.

TAYLAN BİLGEL: 45 YILLIK AĞABEYİMİ KAYBETTİM

İşadamı Taylan Bilgel de çok üzgün olduğunu belirterek, "45 yıllık ağabeyimi kaybettim. Elinde büyüdük, kendisini çok severdik. Yaptığı hizmetlerle anılacaktır. Söyleyecek çok şey var. Ama Türk milleti onu her zaman çok sevecek, yaptığı hizmetlerle anacaktır. Yokluğunu her zaman ben ve ailem hissedeceğiz. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın" dedi.

ÇAĞLAR: HALKIYLA BERABER

Süleyman Demirel'i bugün doğduğu topraklara, milletinin defnettiğini kaydeden eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar da "Görevimizi yapmaya geldik. Üzgünüz. Yattığı yerde gül bitsin" dedi. Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben buraya sayın Demirel'le çok geldim. Her geldiğimizde, senenin belirli günleri buraya gelir ziyaretler yapar, halkıyla beraber yemekler yerdi. Bugün ayrı bir duygu. Kendisini doğduğu topraklara gömmeye geliyoruz. Bugün güzel bir duygu, halkıyla beraber gidiyor yine ve Allah herkese, her lidere böyle bir son nasip etsin. Dün Ankara'daki namazında helalleşirken yıllardır cenazelere katılırım, halkın bu kadar yüksek sesle hakkını helal ettiğini gördüm. Halkın canı gönülden çok yüksek sesle hakkını helal etmesi Demirel'in demek ki bu ülkede büyük hizmetler yaptığını, halkıyla bütünleştiğini göstergesidir."

GÜL YAPRAKLARIYLA UĞURLANDI

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için adını taşıyan külliyenin bahçesinde yer alan Şehriban Hatun Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Demirel'in naaşı, saat 12.50'de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tören mangası tarafından morgdan alındı. Naaş, askerlerin omzunda musalla taşına getirilirken, törene katılanlar tabutun üzerine gül yaprağı attı.

Cami bahçesinde kılınan cenaze namazı için ilk gelen isim, TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin oldu. Katılımın çok yoğun olduğu törende, ailenin namaza katılabilmesi, cemaatin uyarılar üzerine birkaç metre geriye gitmesiyle mümkün oldu. Bu da Demirel'in manevi oğlu olarak bilinen Vali Ertuğrul Dokuzoğlu'nun uyarılarıyla sağlandı.

Aileden ilk olarak tören alanına tekerlekli sandalyeyle Şevket Demirel gelerek, ön sırada saf tuttu. Şevket Demirel'in ardından ailenin diğer fertleri de tek tek alana geldi.

Aileyle eş zamanlı olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ön sırada saf tuttu. Onu, TBMM eski başkanı Hüsamettin Cindoruk ve CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal izledi. Baykal safta yerini alırken, MHP Lideri Bahçeli ile tokalaştı. Protokol üyeleri yerini alırken, Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur, merhum Cumhurbaşkanı ile simgeleşen fötr şapkasını getirerek Türk bayrağına sarılı tabutun üzerine bıraktı, ardından da tabutu öptü.

BAHÇELİ'NİN YANINA GİTMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile birlikte geldi. Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli ve Deniz Baykal'ın bulunduğu tarafa geçmedi ve selamlaşmadı.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenaze namazını, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Cenaze namazının sonunda cemaatten helallik alındı. Cenaze namazının ardından askerler naaşı yeniden omuzlara aldığında izdiham oldu. Çevik Kuvvet ekipleri, naaşın çıkarılacağı alandan cemaatin çıkışına izin vermeyince, kalabalık sıkıştı. Çevik Kuvvet daha sonra alanı boşaltmak için geçişe izin vermek zorunda kaldı. Ancak naaşın arkasından yürümek isteyen vatandaşlar nedeniyle Demirel ailesi üyeleri de ilerlemekte zorluk çekti.

Demirel'in naaşı güçlükle askeri cenaze aracına konuldu. Cenaze aracı daha sonra anır mezarır yapılacak Çalca Tepe'ye hareket etti. Cenazeye katılacak olanlar için servis araçları hazırlandı. Vatandaşlar, bu araçlara binmek yerine Demirel'in naaşının ardından yürümeyi tercih etti. Cenaze götürülürken vatandaşlar 'tekbir' getirdi.BAYRAĞIN ALTINDA DEFNEDİLDİ

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenazesi, kendi adını taşıyan külliyenin bahçesindeki Şehriban Hatun Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından askeri cenaze aracıyla anıt mezar alanına getirildi. Demirel'in naaşı Çalca Tepe'ye getirilirken yol boyunca bekleyen vatandaşlar cep telefonu ve tablet bilgisayarların kameralarıyla görüntü aldı. Pek çok kişi de naaşın üzerine gül yaprağı attı.

Çalca Tepe'deki törende TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demirel ailesi, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu. Cenaze aracıyla anıt mezar alanına getirilen Demirel'in naaşı, tören mangası tarafından alındı. Demirel'in naaşı toprağa verilmeden önce kazılan mezarın üzerine, askerler tarafından büyük bir Türk bayrağı açıldı. Tabuttan çıkarılan naaş, bayrağın altında mezara indirildi.

SİYASİLER MEZARA TOPRAK ATTI

Naaş mezara konulduktan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici mezara toprak attı. Devlet Bahçeli, mezarın içersine bir miktar da su döktü. Mezarın kapatılmasının ardından Şevket Demirel de üzerine gül ve gül yaprağı bıraktı.

Defin sonrasında ise Demirel'in mezarının çevresinde askerler ve polis ekipleri tarafından güvenlik çemberi oluşturuldu. Mezarın üzeri tamamen gül ve karanfillerle kaplandı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tören mangası defin sonrasında saygı atışı yaptı.

ŞAPKAYI MEZARIN ÜZERİNE KOYDU

Defin işleminin tamamlamasından sonra Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur, kendisiyle simgeleşen fötr şapkasını mezarın üzerine koydu. Aylin Cesur, vatandaşların attığı toprak nedeniyle tozlanan şapkayı sık sık temizledi ve yine mezarın üzerine koydu. Bazıları da Demirel'in mezarı ve gönderilen çelenkleri görüntüledi.

Kalabalığın mezarın yanından ayrılmasından sonra Cumhurbaşkanlığı çelengi mezarın üzerine konulurken, Demirel'in şapkası da üzerine bırakıldı.

Mezarın başına ayrıca üzerinde 'Süleyman Demirel 9. Cumhurbaşkanı 1924- 2015' yazılı plaka konuldu.

KİMLER KATILDI

Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, CHP milletvekilleri Deniz Baykal, İlhan Kesici, Akif Hamzaçebi, HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM eski başkanları Hikmet Çetin, Hüsamettin Cindoruk, Köksal Toptan, eski başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan, eski bakanlar Cavit Çağlar, Mehmet Ağar, Abdülkadir Aksu, Sümer Oral, Erkan Mumcu, Nahit Menteşe, Necati Çetinkaya, Turhan Tayan, İbrahim Gürdal, Esat Kıratlıoğlu, Ufuk Söylemez, DSP Genel Başkanı Masum Türker, DP Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, işadamları İnan Kıraç, Taylan Bilgel, Ahmet Faralyalı, Serdar Faralyalı, Ali Koç, Erdoğan Demirören, Nihat Özdemir, Ali Şen, Nazif Zorlu, eski milletvekilleri Mehmet Haberal, Ali Haydar Öner, Şişli Belediyesi eski başkanı Mustafa Sarıgül.

TÖRENDEN NOTLAR

* Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi önünde Demirel'le özdeşleşen fötr şapka ve, üzerinde Süleyman Demirel'in adı, fotoğrafı olan atkı satışları yapıldı. Ayrıca Isparta gülünden elde edilen gülsuyu, kremi gibi ürünlerin olduğu gül sepeti satıldı.

* Cenaze törenine katılanlara öğle yemeği için Isparta'nın yöresel yemeği helva-kabune ikram edildi. Etli pilav ve irmik helvasından oluşan yöresel yemek için 500 kilo pirinç, 500 kilo dana eti, 200 kilo tereyağı, 25 kilo nohut, 100 kilo irmik, 200 kilo şeker, 3 kilo fıstık kullanıldı. Toplam 6 bin 500 kişilik yemek hazırlandı. Konuklara Şevket Demirel tarafından üretimi yapılan Isparta'nın meşhur elmasından yapılan elma cipsi de ikram edildi.

* Demirel'in mezarına dökülmesi için Adana'dan mümbit toprağı, Adana Seyhan Toprak Barajı Suyu, ve Adana Çatalan Baraj Suyu getirildi.

* Cenaze namazının kılındığı Şehriban Hatun Camisi'nin avlusunda Kur'an-ı Kerim okundu. Cenaze namazına katılmak için gelenler, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'ni gezdi, camide ibadet etti. Cami bahçesine açılan taziye defterine mesajlarını yazdı.

* İslamköy'ün çeşitli yerlerine Süleyman Demirel'in posterleri ve 'Güle güle babamız, cumhurbaşkanımız, seni asla unutmayacağız' yazılı pankartlar asıldı.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Denktaş ailesi, Bedrettin Dalan, DSİ Genel Müdürlüğü, Erdoğan Demirören, Mehmet Haberal, Koç Ailesi, Yıldız Kenter ve İbrahim Tatlıses'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ve kurum cenazeye çelenk gönderdi.

* Naaşın Çalca Tepe'ye getirilmesinden önce Demirel'in defnedileceği alana gelen özel doktoru Aylin Cesur ile yeğeni Nihan Demirel Atasagun son hazırlıkları kontrol etti. Defin işleminin yapılacağı alana, gül yapraklarının yanı sıra, sürekli gül suyu sıkıldı.

* Alana Demirel'in cumhurbaşkanlığı forsu ile çekilmiş dev posteri de asıldı. Camideki törene katılan vatandaşlar 1.5 kilometrelik Çalca Tepe mesafesini yürüyerek alana geldi.

* Manganın, tabutun üzerindeki bayrağı toplamasının ardından defin işlemine geçildi. Toplanan bayrak ise Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'e verildi. Defin işleminin ardından Demirel ailesi taziyeleri kabul etti.

* Demirel'in mezarının etrafı gül yapraklarıyla donatıldı.
dha

Haberin etiketleri:

Süleyman, Demirel, Defnedildi


Haber okunma sayısı: 2091

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gorusme-sonrasi-ilk-aciklama

Görüşme sonrası ilk açıklama

04 Ocak 2016 Pazartesi 17:56
ysk-1-kasim-resmi-sonuclarini-acikladi

Ysk 1 Kasım Resmi Sonuçlarını Açıkladı

12 Kasım 2015 Perşembe 17:54
iste-il-il-milletvekili-dagilimi

İşte il il milletvekili dağılımı

02 Kasım 2015 Pazartesi 08:54
tugrul-t-mhpden-ihrac-edildi

Tuğrul T MHP'den İhraç Edildi

05 Eylül 2015 Cumartesi 18:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun