19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

“Turan Yazgan Türklük için yaşadı”

-turan-yazgan--turkluk-icin-yasadi

Türk Milliyetçiliğinin önemli simalarından “Turan Sevdalısı” Prof. Dr. Turan Yazgan, ölümünün 4. yılında Ankara Türk Ocakları ve Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu'nun düzenlediği panelle anıldı.
02 Aralık 2016 Cuma 09:16

Ramazan DURMUŞ

ANKARA (Ülkücü Haber) - Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan Hacaloğlu, son dönemin çağdaş alperenlerin başında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan’ın geldiğini belirterek onun hayatı boyunca Türklük şuurunu diriltmek için çalıştığını belirtti. Hacaloğlu, Turan Yazgan’ın hep Türklük için yaşadığını ve Türklük için öldüğünü ifade etti.

Türk Ocakları Ankara Şubesi ile Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu'nun birlikte düzenlediği “Vefatının 4. Yılında Prof. Dr. Turan Yazgan Anısına Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri”  adlı panel, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 75. Yıl Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasının ardından bir açılış konuşması yapan Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkan Hacaloğlu, özetle şunları söyledi:

“Bazı insanları anlatmak zordur. Kendilerini öne çıkarmazlar. İmkân ve fırsatları varken, şahsî hırs peşinde koşmazlar; servet saman edinmezler. Nefisleri için değil, fikirleri, davaları için yaşarlar. İmkân ve fırsatlar peşinde koşmazlar, idealleri için imkân ve fırsat yaratırlar. Bunların nefisleri değil, gönülleri zengindir. Üzerinde oturduğumuz coğrafyayı vatan yapanlar, böylesine fikir ve dava sahibi insanlardır. Biz onlara alperen diyoruz. Türk milletine vatan kazandıran alperenler, Orta Asya’dan,ata yurdundan gelmişlerdi. Günümüzde, alperenlerimizin torunları, atalarının yurduna, bu sefer vatan kazanmak için değil, Türklük şuurunu diriltmek için sefere çıktılar.  Çağdaş alperenlerimizin başında, hiç şüphesiz Turan Yazgan geliyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Türk illerine sefere çıkmıştır. Ata yurtlarına ilim ateşiyle girmek gerektiğine inanıyordu. Öyle de yaptı. Hiç tereddüt etmeden yola düştü. Bütün istediği, içinde alev gibi yanan Türklük ateşini, ata yurdundaki millettaşlarına taşımak için sefere çıktı.Turan Hoca, ismi ile müsemma bir Türk aydını idi. Ömrünü Türk birliğinin gerçekleşmesine hasretmişti. Onun için Turan ülküsü nazlı bir gelin değil, ocağında Türklük sevdasının yandığı ulu bir otağdı. Emeline erişmek için, çıkarcı destekçilerden medet ummadı. Arkasında devlet yoktu, çantasında himmet yoktu, cebinde de zimmet yoktu. Kimsesiz değildi, fakat kimisi de Çoğu zaman destek görmediği gibi, köstek olanları çoktu.

Ne olursa olsun, Turan Hocanın yaktığı ateş, birçokları görmek istemezse dahi, Turan semalarının altında, Kutup Yıldızı gibi parlamaktadır. Bize düşen bu ateşi harlatmaktır. O zaman Turan Hocanın ruhu, ebediyen huzur içinde uyuyacaktır.  Çağımızın alpereni Turan Yazgan, Türklük için yaşadı, Türklük için öldü. Mustafa Kemal Atatürk ‘’ Milletin efendisi, ona hizmet edendir’’ der.  “Aziz Milletimiz kendisine hizmet edeni hiç bir zam an unutmamıştır, Turan Yazgan’ı da unutmayacaktır. 

"Yazgan, Türklüğün gurur sayfasında ilelebet kutup yıldızı gibi parlayacaktır. Ruhu şad olsun. Mekânı cennet olsun.”

DUYGULANDIRAN BELGESEL….

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Turan Yazgan'ın kurucusu olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın hazırlamış olduğu Turan Yazgan'ın hayatını konu alan kısa belgesel izletildi. Gençlik yıllarından ölümüne kadar yaptığı işleri, Türk Dünyası'na olan hizmetlerini içeren belgesel salondaki dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Belgeselin ardından etkinliğin panel kısmına geçildi. Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu yönetirken, konuşmacılar  A. Yağmur Tunalı, Prof. Dr. Konuralp Ercilasun ve Doç. Dr. Tümen Somuncuoğlu oldu. Konuşmacılar, Turan Yazgan ile ilgili hatıralarını anlattılar.

Haberin etiketleri:

ramazan


Haber okunma sayısı: 692

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun