19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

Ankara Türk Ocakları Atsız’ı andı

ankara-turk-ocaklari-atsizi-andi

Türk Ocakları Ankara Şubesi, vefatının 41. yılında Türk milliyetçiliğinin ulu çınarı Hüseyin Nihâl Atsız’ı andı
15 Aralık 2016 Perşembe 10:33

 Ramazan DURMUŞ

ANKARA (Ülkücü Haber) - Vefatının 41. yılında Türk Milliyetçiliğinin Ulu Çınarı Hüseyin Nihal Atsız, Türk Ocakları Ankara Şubesi ile Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “Türk Tarihine Bakışımız Nasıl Olmalıdır?” adlı panelle anıldı. 

Gazi Üniversitesi 75. Yıl Konferans Salonunda düzenlenen panelin açılışında konuşan Türk Ocakları Ankara Şubesi Başkanı Türkân Hacaloğlu, Hüseyin Nihal Atsız’ın güçlü karakterine, tarihî, fikrî ve edebî kişiliğine dikkat çekti.

Türk Ocakları Ankara Şube Başkanı Türkân Hacaloğlu, özetle şunları söyledi:

 “Bazı insanlar vardır ki bir orduya bedeldir. Kargısı yoktur fakat atlıyı atından indirir. Kalkanı yoktur ama üzerine salınan zehirli okları, hedefe varmadan havada kırar. Kılıcı yoktur ancak düşman hatlarını amansız bir şekilde saldırarak yarar. Onlar için yaşamak, davaları için ölüme koşmaktır. İradeleri çeliktendir, kırılırlar lâkin bükülmezler. İşte, Çiftçioğlu Hüseyin Nihal Atsız bunlardan biridir. Yalçın kayalar gibi serttir. Bu özelliği, ailesinin geldiği Doğu Karadeniz Dağları’ndan miras kalmıştır.”ATSIZ’I ANLATTILAR

Daha sonra Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. İlhami Durmuş ve Prof. Dr. Salim Koca, Atsız’ı anlattılar. 

Prof. Dr.  İlhami Durmuş, Türk tarihi üzerinde üç kuşaktır yapılan çalışmaların sayesinde geçmişte “mesele” sayılan konuların, “mesele” olmaktan çıktığını söyledi.  Durmuş, yeni kuşak Türk tarihçilerinin artık daha sağlam temeller üzerine basarak konuların kılcal damarlarına daha iyi inebileceklerini sözlerine ekledi. 

Panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Salim Koca, Türk tarihinin ilmi olarak yazılmasının yanı sıra tiyatrolarının, romanlarının ve destanlarının da kaleme alınması gerektiğini söyledi. Bu vesileyle Hüseyin Nihal Atsız’ın çok yönlü kişiliğine vurgu yapan Koca, Hunlar ile Osmanlılar arasında geçen uzun tarihi süreci ele alırken Hüseyin Nihal Atsız’ın tarih çalışmalarından da bahsetti. Salim Koca, Türklerin İslam’a geçiş sürecini değerlendirirken Abbasilerin ve Gaznelilerin kullanmış olduğu “gulam” sisteminin, günümüzde oluşmuş olan biat anlayışına zemin hazırladığını söyledi. 

Prof. Dr. Salim Koca’nın konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Hüseyin Nihal Atsız’ın Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra Fuat Köprülü’nün asistanı olduğunu, öğrenimi süresince Zeki Velidi Togan’dan almış olduğu tarih dersleri ve asistanlığı sırasında yaptığı tarih çalışmaları sayesinde sadece bir dilci ve edebiyatçı değil, aynı zamanda tarihçi de olduğunu söyledi. 

Hüseyin Nihal Atsız’ın fikir adamı olma vasfına ve hayatı boyunca çektiği çilelere değinen Ercilasun, konuşmasında Hüseyin Nihal Atsız’a dair olan anılarından da bahsetti.

Haberin etiketleri:

ramazan


Haber okunma sayısı: 597

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun