20 Ekim 2018 Cumartesi

UHAFACE

Adaleti sıfırlayanlar!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Adalet öyle sihirli bir kelime ki, her şey onda düğümleniyor. 
Her güzellik ondan geçiyor. Toplumsal hayatımız bu kelimeyle başlıyor. 
Adaletin olduğu yerde huzur, barış vardır. Olmadığı yerde de kargaşa ve huzursuzluk söz konusudur.
“Adalete Hasret Adalet Çalışanları” diye bir makale yazmıştım. Aslında adalete sadece Adalet Çalışanları hasret değil. Ancak, ülkemizdeki adaletsizliğin ve hukuksuzluğun geldiği noktayı anlatmak için böyle bir başlık kullanmıştım. Adalet dağıtılan kurumda çalışanlar eğer Adalet’e hasretse vahh o ülkenin insanlarının haline… 
Bunun anlamı terzinin kendi söküğünü dikememesidir.
Dün yargı günü idi. Daha doğru bir ifade ile Adli Yıl’ın açılışı idi. Her yıl Adli Yıl açılışları, tüm Devlet erkanının siyasetçisiyle, bürokratıyla, yargı mensubu ile buluştuğu istisna bir gündür. Böyle bir günde yargının ve yargıçların sorunları dile getirilir. Hukukun üstünlüğünden bahsedilir. Devleti yönetenler de yargının sorunlarını öğrenmiş olurlar. Ancak, bu toplantılarda yargı çalışanlarının sorunlarının tamamı dillendirilmez.
Bu yılki Adli Yıl açılışına ne yazık ki, Devlet erkanı Cumhurbaşkanı’nın protestosu nedeniyle katılmamıştır. 
Yeni Türkiye’nin(!), yeni Cumhurbaşkanı eski huylarından bir türlü vazgeçmemişe benziyor. 
Yeni Türkiye’de hukuku yine ayaklar altına alıyor. 
Kendisi gibi düşünmeyenlere tahammül edemiyor. “Baro Başkanı konuşursa ben katılmam” diyor. 
Ve adaletin konuşulacağı bir toplantıya ilk defa Devlet erkanı topyekün katılmıyor.  
Acaba gerçekten katılmama nedenleri Sen-Ben, O-Biz meselesi mi? Yoksa ülkemizde hukuku ayaklar altına alan, Anayasayı tanımayan, siyasi iktidarın eleştirilerden kaçma yolu mu? Yoksa “Siz ne derseniz deyiniz, biz milletten desteğimizi aldık. Hukuk, kanun, Anayasa tanımayız. Bundan sonra da tanımaya niyetimiz yok. Siz hukuk adamları toplanın kendiniz çalın, kendiniz oynayın. Biz bildiğimizi bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yaparız” demek mi?
Adaletin aşındığı yerde, zulüm var demektir. Aslında adaletle zulüm, terazinin iki kefesidir. Biri yükseldikçe diğeri alçalır. Adalet terazisi alçaldıkça, zulüm terazisi yukarı çıkar.  
Bugün ülkemizde Adalet sıfırlanmıştır. 
Sıfırlanma kelimesini dilimize dolandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Bilindiği gibi yolsuzluk operasyonu ses kayıtlarında; oğlu Bilal’e, “paraları sıfırla oğlum” diyordu. 
Dün itibariyle, Yargının verdiği kararla, yolsuzluk operasyonu sıfırlanmış, dosyası da ortadan kaldırılmıştır. Dosyayı hazırlayan savcının “Bu dosya vicdanlarda kapanmaz” sözü kalmıştır sadece geriye… Ve adalet, bir kere daha sıfırlanmıştır…
Diğer yandan HSYK’nın yapısını yeniden oluşturmak için “Yargıda Birlik Platformu” Ankara’da bir toplantı yapıyor. HSYK’ya seçilecek adayları tanıtıyor. Adalet Bakanlığı Müsteşarı da toplantıya katılıyor. Ayrıca, Adalet Bakanlığı’nda görevli atanmış iki müsteşar yardımcısı da aday. 
Orada yapılan konuşmalarda, daha önce HSYK’yı ele geçirmek için birlikte çalıştıkları, “paralel yapıya” demediklerini bırakmıyorlar. 13 yıl ülkeyi birlikte yönetenler, birlikte askere, yargıya kumpas kuranlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar dayanan yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle kavgaya tutuştular.
Söz konusu toplantıda, siyasi iktidarın oluşturduğu Yargıda Birlik Platformu üyesi Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, adaletin içine düştüğü durumu şu sözlerle özetliyordu; “Adalet, kendi milletine hatta yargı camiasına, zulmeder hale gelmiştir. Mahkemelerce verilen bazı kararlar, toplumun vicdanını karartmaktadır. Yargıya güven %60’lardan, %20’lere gerilemiştir.” 
Bu sözler sözün bittiğini daha doğrusu, Adaletin sıfırlandığını ortaya koyuyordu.
Aslında, siyasi iktidar 13 yıldır devlette yaptığı kadrolaşmayı yeterli bulmayarak, paralel yapı bahanesiyle kamuda yeni bir kirli hareket başlattı. 
Kendisi gibi düşünmeyen, siyasi iktidara biat etmeyen, liyakat sahibi yöneticilerin unvanları bir bir ellerinden alınıyor. Daha doğru bir ifade ile AKP’lileşmeyen tüm kadrolar tasfiye ediliyor. Milli Eğitimde, Emniyette olduğu gibi şimdi de Yargıda aynı şey yapılıyor. Hak, hukuk, adalet, en temel insan hakları, çalışma hürriyeti ve kazanılmış haklar yok sayılıyor. Zulüm kamuda dayanılmaz boyutlara ulaşıyor…
Ülkeyi yönetenler, bu eserinizle ne kadar gurur duysanız azdır!


02 Eylül 2014 Salı 23:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL