20 Ekim 2018 Cumartesi

Parke sistre cila

“Adaletsiz bir memleket, güneşsiz bir dünyaya benzer” (*)

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

“Adalet” dilimizdeki en sihirli sözcüklerin başında gelir. Kelime anlamı, hakka ve hukuka uygunluk, hakkı gözetmektir. Dinimizdeki tarifi ise, “kendi mülkünde olanı kullanmaktır.”
Adaletin olmadığı yerde kargaşa vardır. Adaletin olmadığı yerde haksızlık ve zulüm mevcuttur.
Adalet bir anlamda, haklıya hakkının teslimiyetidir. Yani, haktır…
Harvard Üniversitesi Prof. Yochia Bankler, “Adalete önem vermenin üç boyutu olduğunu savunur. Bunlar;
a)Niyetlerin adil olması.  (Bir kasıt olup olmadığı.)
b)Süreçlerin adil olması. (Sonuca giden yolun ve yöntemlerin ne derece adil olduğu.)
c)Sonuçların adil olması. (Diğerlerine kıyasla ne elde ettiğimiz.)
Ünlü bilim adamı Sigmund Freud ise, “medeniyetin ilk şartı adalettir” demiştir.
İnsanlık tarihinde kavimler ve milletlerin yükseliş dönemlerine baktığımız zaman, adaletli yönetimin olduğunu görürüz. Adalet üzerine yönetilen milletlerin daha hızlı geliştiği, en yüksek medeniyet seviyesine ulaştığı tarihi bir tespittir.
Eğitimci Mümin Sekmen, “Adalet bize bütün ilişkilerimizde rehberlik eden bir değerdir. Toplum olarak, yaşadığımız bütün sorunların kökeninde adalet eksikliği vardır.
Eğer çalıştığımız kurumda ve kişisel ilişkilerimizde bir sorun varsa, orada mutlaka adalet zedeleniyor demektir. Eğer daha huzurlu, daha verimli ve daha uygar ilişkiler arzu ediyorsak, hepimiz her ilişkimizde Adalet duygusunu yüceltmeliyiz” diyor…
Yaşadığımız dünyada görülmüştür ki, adaleti her şeyin üzerinde tutan toplumlar, daha mutlu ve huzurlu toplumlardır. Daha önemlisi adaletli toplumlar, medeniyet yolunda öne geçmiş milletler olarak tarihe damgalarını vurmuşlardır.  
Türk Devlet Geleneğinde de, Yüce Dinimiz İslam’ın temel anlayışında da “Adalet”  her zaman ana kavram olmuştur. Ancak, Adalet anlayışı ne zaman yöneticilere göre şekil almış ve içi boşaltılmış ise, o dönemlerde ülkemizde istikrarsızlığın yoğunlaştığını görüyoruz.  İstikrarsızlığın olduğu toplumların da huzur bulması ve gelişmesi mümkün olmamaktadır.
Ülkemizde Adliye binalarımızda, “Adalet, mülkün (Devletin) temeli” diye yazar. Bunun anlamı, adaletten ayrıldığımızda devletin temellerinin sarsılacağıdır.  Tarihte de görülmüştür ki, hiçbir millet yokluk ve yoksulluk nedeniyle tarih sahnesinden silinmemiştir. Milletler tarihten adaletsizlik ve hukuksuzluk nedeniyle silinmişlerdir.
Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’in pek çok ayetlerinde de Adalet vurgusu yapılmıştır.  “Hiç şüphesiz ki, Allah size emanetleri ehline teslim etmeyi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman, Adaletle hükmetmenizi emreder” (Nisa 4/58)
Bir başka ayette ise, “Allah için adaleti ayakta tutup, gözeten şahitler olun. Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe götürmesin…” (Maide Suresi 8. Ayet) buyurulmuştur.
Adaletle ilgili olarak Yüce Peygamberimiz, “Adalet güzeldir. Devlet büyüklerinde olursa daha da güzeldir” buyurmuşlardır. Bir başka hadiste ise, “Haktan ve adaletten ayrılmadıkça ümmetimden hiçbir kavim zeval bulmaz…” buyurarak, adaletten ayrılan kavimlerin yok olacağını ifade etmiştir.
Hz. Ali ise, “Adalet halkın dirliği, düzeni, idarecilerin süsü ve güzelliğidir” buyurmuşlardır. Yine başka bir sözlerinde ise, “Adalet imanın başıdır. İhsanın birleştiği noktadır ve imanın en yüksek mertebesidir” buyurmuşlardır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’te, “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, Devlet halinde varlığı kabul olunmaz” diyerek, bağımsız adaleti olmayan bir milletin hayatiyetini sürdüremeyeceğini ifade etmiştir.
Konfüçyus ise, “Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner” diyerek, adaletin her şeyin başı olduğunu, toplumsal hayatın merkezinde yer alması gerektiğini ifade etmektedir.
Adalet kavramı ile ilgili bütün bu sözlerden sonra, “ülkemizde gerçek manada bir adalet var mıdır?” sorusunun cevabını aradığımız zaman, maalesef, “Gerçek bir adaletin olmadığı” kanaati tüm toplumuzun kahır ekseriyetinin düşüncesidir.
Hele hele son yıllarda Adaletle ilgili yapılan yeni düzenlemeler, siyasi iktidarların Anayasa ve yasaları hiçe sayan yönetim anlayışı, “adalete güveni” sıfırlama noktasına getirmiştir. Adalet dağıtan bazı yargıçlarımızın bile, “Adalete güvenin her geçen gün azaldığı ve %20’lere kadar düştüğünü” ifade etmeleri, toplum olarak bizlerin geleceğe umutla bakabilmesini engellemektedir.
Adalet kelimesi elbette sadece yargı anlamına gelmiyor. Ülkemizde, adil bölüşüm var mı, hakça paylaşımdan söz edilebilir mi? İnsanlar emeğinin karşılığını alabiliyor mu? Milli gelir, toplumun sosyal kesimlerine adil dağıtılıyor mu? Çalışanlar, üretenler haklarını tam alabiliyor mu? Sorularına verilecek cevapların da olumlu olmadığı aşikardır.
Ümidimiz odur ki, Adil Devlet yöneticilerinin yönettiği, hakkın ve hukukun gözetildiği bir ülke hayalimiz tez zamanda gerçek olur…
 (*)Türk Atasözü


29 Nisan 2015 Çarşamba 23:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL