19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

Başbakan’ın sözlerine kargalar bile güler!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Siyasi iktidarın yöneticilerinde öteden beri eğriyi doğru gösterme ve olmayanı olmuş gibi anlatma anlayışı devam ediyor. Söylediklerini daha sonra inkar etme ve tam tersini söyleme pişkinliği alışkanlıkları olmuş… Daha ötesi iktidarlarını sürdürmek için her şey mübah anlayışları yol haritaları olmuş…
İktidarları boyunca insanları bizden olanlar ve olmayanlar diye ayrıma tabi tuttular. Kamuda yandaş kayırmacılığında ve ayrımcılıkta sınır tanımadılar. Devlet yönetiminde olmazsa olmaz ilkeler olan liyakat, tecrübe ve birikimi ayaklar altına aldılar. Kendileri gibi düşünmeyenlere zulüm etmekte,  askeri yönetimlere bile taş çıkarttılar. Besleme ve yandaş sendikalarıyla paralel bir yapı oluşturdular. Kamuda on binlerce memurun hakkını, hukukunu gasp ettiler. Sürgün ettirdikleri, haklarını ellerinden aldıkları memurların günahına birlikte ortak oldular. Hak, hukuk ve adaleti tüm kamu kurumlarında ayaklar altına aldılar. Tabiri caizse, 13 yılda Devletin çivisini çıkardılar. Bütün bunları yapmamışlar gibi, hiç yüzleri kızarmadan meydanlarda ve toplantılarda adaletten, liyakatten ve haktan bahsediyorlar. Omurgasızlığı ve ilkesizliği alışkanlık haline getirenler, memurları kandırmak için her türlü yalana ve ithama sarılmaktan geri durmuyorlar…  
Önceki gün Malum-Sen’in Genel Kurulu’nda konuşma yapan Başbakan’ı dinleyince şaşkına döndüm. Sanırım aklı selim her memur, “aklını bir yerlere kiraya vermemiş” her kamu görevlisi aynı şaşkınlığı yaşamıştır.
Başbakan’da Malum-Sen’i Cumhurbaşkanı gibi öve öve bitiremediği bir konuşma yapmıştır.  Takiye yaparak, gerçekleri hiç tereddütsüz ters yüz etmiştir. İşte sizlere Başbakan’ın kargaları bile güldüreceği konuşmasından bazı kesitler;
“Memur-Sen, Sendikal hayatın demokrasi mücadelesinin, ulusal ve uluslararası adalet arayışının gür sesi olduğunu….. Sendikal hareket içinde geçmişte yanlış tavır sergileyenlere, demokrasi hayatı içinde yanlış tavır ortaya koyarak, Sendikal hayata da zarar verenlere karşı, “durun kalabalıklar” diyerek öne çıktı ve yepyeni bir anlayışın öncüsü oldu.” (Yani, “Sarı Sendikacılığın ve emek pazarlamacılığının öncüsü oldu” demek istiyor)
“Ak Parti iktidarının, hükümetlerinin Sendikal harekette emeğe, hakkını vermek konusunda ne kadar duyarlı olduğunun ortaya çıktığını….” (Emeğe saygı mı? İstediği kesimlere kepçeyle, istemediklerine kaşıkla... Hakim-Savcılar, öğretim görevlileri ve milletvekilleri gibi…)
“Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde, bütün Ak Parti kadroları olarak hepimizin gurur ve kıvançla andığı ve anacağı adımlardan biri 2010 referandumudur ve burada da Sendikal alanda devrim mahiyetinde adımlar atılmıştır.” (Referandum memur sendikacılığının önünü tıkadı. Bağımsız hakem kurulu gitti, iktidara bağlı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu geldi. Bu mu devrim mahiyetinde adım? Güldürmeyin Allah aşkına…)
“15 Ocak 2005’ten sonra memuriyete başlamış olanlara 1 derece, ek derece verilmesi konusunda prensip kararı aldık. Seçimden sonra atacağımız ilk adım bu olacak…” (2 yıldır mutabakat sağlandığı halde, Hükümetin düzenleme yapmadığı hususlardan biri de bu konudur. Sözünüzü tutmadığınız bir konuyu seçim malzemesi yapıyorsunuz. Maşallah size…)
Seçilmiş bir siyasi olarak, kendilerine verilen emanetleri taşıyan memurlar olduklarının altını çizen Davutoğlu, “Memurların ve bürokrasinin Yusuf Has Hacip Nizamül Mülk, Kınalızade, ahlak-ı aliye geleneklerindeki ehliyet ve liyakat esaslarına göre görevlerini yürüttüklerini, memurlara başka hiçbir kriter uygulamadıklarını ve başka hiçbir kriterle yaklaşmadıklarını…. Bütün memurların, hangi etnik ve mezhebi kökenden, hangi bölgeden gelmiş olursa olsunlar eşit olduklarını” söyledi. Sözlerinin devamında, "Bizim kültürümüzde, nepotizm yoktur. Ayırımcılık, iltimas kültürünü tümden yıkacağız. Tek bir esas var, ehliyet ve liyakat. Ehliyetin ve liyakatin olmadığı yerde başarı olmaz. 'Bu benim yakınımdır, bu benim akrabamdır, bu benim tanıdığımdır' diye, bir kültürle devlet yürütülmeye başlandı mı çöküşün izlerini görürsünüz.” (Şaşkınız! En üstteki Devlet yöneticisinin hakikatleri bu kadar ters yüz ettiğine bu güne kadar siyaset tarihinde şahit olunmamıştır  herhalde..? )
“Siyaset yapmak isteyenlerin, memur vasfından çıkması ve siyaset alanına girmesi gerektiğini, bunun güzel bir örneğini Ahmet Gündoğdu'nun verdiğini, siyasete girerken bütün memur vasıflarından, seçilmiş iradenin parçası olmak için sıyrıldığını” söyledi. (Demokrasi anlayışına bak..! Memur siyaset yapmamalı diyor, memurun emeğini ve alın terini pazarlayan bir Konfederasyon Başkanını da milletvekilliğine aday yapmalarını, güzel bir örnek diye gösteriyor. Kimlerin eline kaldık ya Rabbi..!)
Davutoğlu, Toplu sözleşmelerde masaların karşı taraflarında oturduklarını, hem bir arkadaşlık olduğunu hem de "çatır çatır" müzakere yapıldığını ifade ederek, "Evet, çatır çatır haklarınız için müzakere edeceksiniz. Biz de devletimizin imkanlarını en iyi şekilde emekçilerimize sunmaya çalışacağız. Orada toplu sözleşmede alınan kararlar da kesinlikle uygulanır” dedi. (Sayın Başbakan, güldürmeyin bizi. Malum-Sen’le ilgili “çatır çatır müzakere sözü” oldukça komik…)
“Memur-Sen’in kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan ağabeyimizin Mescid-i Aksa bilincine sahip olanlar, adaletsizlikler karşısında susmaz…” (Yapmayın sayın Başbakan! Adaleti katleden ve memur hakkı yiyenlere nasıl adaletsizlik karşısında susmaz diyebilirsiniz? Buna bizim dilimizde abesle iştigal derler.)21 Nisan 2015 Salı 17:20
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun