16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Beraber yola çıkmışlardı, ancak...

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Hocalarına, muhteşem dörtlü(!) olarak beraber başkaldırmışlardı. Kendilerine de yenilikçiler adını koymuşlardı. 

Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Abdüllatif Şener… Erbakan Hoca’ya rağmen, Refah Partisi’ni ele geçirmeye kalkışmışlardı. Ancak, başaramayıp kaybetmişlerdi. 
Yola çıkmışlardı bir kere, geri dönüş olmazdı. Refah Partisi içinde birlikte hareket ettikleri milletvekilleri ve parti örgütleriyle birlikte yeni bir parti kurdular. TBMM’de grup oluşturdular. 2002 seçimlerinde de milletin umudu(!) olarak iktidara geldiler. Kendilerine yeni bir şarkı da bulmuşlardı, “Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda...”
Erdoğan, yasaklı olduğu için milletvekili seçimlerine girememişti. Partisi iktidar olmuş ancak, Başbakan olamamıştı. Bu nedenle “Kardeşi Gül”e Başbakanlığı emanet etmişti.  Sonrasında ana muhalefet partisinin de desteğiyle yapılan yasal düzenlemeyle Erdoğan’ın siyaset yasağı kaldırılmış, daha sonra uydurma bir ara seçimle Meclise girmesi sağlanmıştı. Erdoğan, Kardeşi Gül’e emanet ettiği Başbakanlık koltuğuna gecikmeli olarak oturmuştu.
Beraber yürüyenlerde yaprak dökümü…
Erdoğan, 15 Mart 2003 tarihinde üstlendiği Başbakanlık görevini 10 Ağustos 2014 yılına kadar sürdürdü. Bu süreçte kendisi ile ilk ters düşen, tek adamlığına itiraz eden muhteşem dörtlüden biri olan Abdüllatif Şener, partisiyle 2008 yılında yollarını ayırır; ayrı bir parti kurar. AKP’ye alternatif oluşturmaya kalkar, ancak başarılı olamaz.
Tayyip Erdoğan 2007’de Cumhurbaşkanlığına göz kırpar ancak, şartların olgunlaşmadığı düşüncesiyle vazgeçer. Bu defa da Kardeşi Gül’ü emanetçi olarak Cumhurbaşkanı yapar...
Her seçimden zaferle çıkan Erdoğan, bu süreçte TBMM’de 367 oyu bulup, Cumhurbaşkanı olmanın zorluklarını yaşar. Adını “Başkanlık Sistemi” koyduğu projesi için, halkın Cumhurbaşkanını seçmesi gerektiğini ifade ederek, ülkeyi Anayasa referandumuna götürür. Sonuçta, artık Cumhurbaşkanını halk seçecektir.
Erdoğan yolları aça aça gitmektedir. Bir yerlerden aşırdığı “2023 Türkiye Vizyonu” diyerek, kendisine bir yol haritası çizer. Artık hedefinde 2023 yılına Devlet Başkanı olarak girmek vardır. Bunun ilk yolu da; 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktır.
Bu arada partisine 3 dönem üst üste milletvekili seçilme kuralını getirir. Bu kuraldan taviz vermez. 3 dönem üst üste parlamentoya girenler yani vekil olanlar, tekrar seçilemeyeceklerdir. 
Bu durum, “Muhteşem Dörtlü”den Bülent Arınç’ın da siyaseten sonunu getirmektedir. Böylece Erdoğan, beraber yola çıktıkları ikinci kişiyi de ekarte etmiş oluyordu.
Geriye sadece “Kardeş Gül” kalmaktadır. Onun da önü kesmek ve tek adamlık hedefini perçinlemek için alel acele partisini olağanüstü kongreye götürür. Böylece “Kardeş Gül”ün de işini bitirir.
Çankaya’nın Noteri’nin feryatları fayda etmez
10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın kazanmasıyla birlikte, Kardeş Gül partisine dönmek hatta Başbakan olmak arzusundadır. Gül, “Daha gencim, siyaset yapmak istiyorum, partime döneceğim” mesajları verir ama nafile... Tabir-i caizse, atı alan Üsküdar’ı geçmiştir.
Hayrunnisa’nın feryatları ise, “gök kubbede hoş seda bırakmadı.”  Ne diyordu First Lady, “Bize 28 Şubat sürecinde bile böyle haksızlık, zulüm yapılmadı. İntifada (ayaklanma) noktasında mücadelemizi vereceğiz...” 
Bu sözler, aslında Erdoğan’a söylenmiş sözlerdir. Anlaşılan o ki, Erdoğan sadece yandaş olmayanlara zulmetmekle kalmamış; yol arkadaşı, “Kardeşim” dediği, Cumhurbaşkanlığı makamına çıkarttığı kişiye de zulmetmiş...
Artık, tek adam Erdoğan, yoluna yeni dostları ile devam edecektir. Birlikte yola çıkıp, beraber yürüyüp, beraber ıslandıklarını yüz üstü bırakmıştır.
“Çankaya’nın Noteri” unvanlı Gül, Cumhurbaşkanlığı sürecinde siyasi iktidarın her talebini yerine getirmiş, tarafsızlığını kaybetmiş, siyasi iktidarın Cumhurbaşkanı gibi hareket etmesine rağmen çabaları boşa gitmiştir. Erdoğan, onu da diğer yol arkadaşları gibi yolda bırakmıştı. Cumhurbaşkanı Gül, önceki gün verdiği bir beyanatında, 7 yıllık Cumhurbaşkanlığını değerlendirmiş ve dudaklarından şu sözcükler dökülmüştür;
“Siyasi kimliğime rağmen, tarafsızlığımı titizlikle korudum.” 
Hani derler ya, “bu söze kargalar bile güler” diye... İşte öyle bir şey... Adama sorarlar... Cumhurbaşkanlığı süresince hükümetin, Anayasa’ya aykırı onlarca düzenlemesini sen onaylamadın mı? 
Bazı yasal düzenlemelerde çok sıkıştığında, “Ben Meclise iade etmeyeyim, muhalefet partileri Anayasa Mahkemesi’ne götürür zaten” diye savuşturmadın mı? 
Hangi tarafsızlıktan bahsediyorsun? Acaba sözlerine kendin inanıyor musun? Sen ki, “Müslüman bir Cumhurbaşkanı seçeceğiz” anlayışıyla oraya oturtuldun... Hükümetin tüm hukuksuzluklarına ve zulmüne ortak oldun. Bugün sana yapılanları, sen çoktan hak ettin. Yol arkadaşlarının sana daha fazlasını yapmadığı için dua etmelisin. 
Yakında seni “Paralelcilerin başı” ilan ederek, itibarını sıfırlayacaklarmış. Bekleyip göreceğiz. Hani derler ya, “keser döner sap döner, bir gün gelir hesap döner” diye... Bu hesap sadece sizin için değil, herkes için elbette dönecektir. İnşallah biz de göreceğiz.


27 Ağustos 2014 Çarşamba 23:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun