19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

Bir şehidin hazin öyküsü…

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Adı Kürşad Metin’di. Yiğit bir Türk evladıydı. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde doğmuştu. Genç yaşta gurbet ellere rızkını aramaya gitmişti. Yıllarca inşaatlarda çalıştı. İnşaat işçisiydi. Çalıştığı firma nerede şantiye kurduysa, oraya savruldu. 30 yılını ailesinden ve çoluk çocuğundan uzakta, gurbet ellerde helal rızık kazanmak için geçirdi.
Emeklilik süresi dolmak üzereydi. Yaşı da 56’ya ulaşmıştı. Caniler yaşamasına fırsat vermiş olsalardı, şahadetinden 1 hafta sonra emeklilik dilekçesini verip, memleketine daha doğru bir ifade ile yuvasına dönecekti… Ama fırsat vermediler.
Yaklaşık 4 yıldır Mardin Dargeçit ilçesi Ilısu Barajı inşaatında çalışıyordu. Bölücü eşkıya sık sık tehdit ediyordu çalışanları. Onlar ki, ölümle rızıkları arasında sınav veriyordu. Ya ekmeklerini bırakacaklardı ya da öleceklerdi! Ne yazık ki, “Bayrağın dalgalandığı her yer vatanımızdır” anlayışının bedelini kurşun yiyerek ve şahadet şerbetini içirerek ödediler.
Bölücü terör en son bir mektupla işçileri tehdit etmişti. Söz konusu mektupta şöyle yazıyordu;
“5 Ocak 2015 tarihine kadar her kim Ilısu Barajında çalışmaya devam ederse, bundan sonra olacaklardan biz sorumlu değiliz. Bundan sonra direk Ilısu Barajında çalışanlar hedef alınacaktır. Her bir can kaybından biz sorumlu olmayacağız. Başta DSİ çalışanları olmak üzere tüm çalışanlar işi bırakmalıdır. Barajda çalışmaya devam etmenin Kürt halkına ve önder Apo’ya bir ihanet olduğunu herkes bilmelidir. Bu nedenle ihanetçi insanlar cezalandırılacaktır.”
Mektubun altına hem yazı ve hem de mühür ile “Kerboran Bölge Komutanlığı” sözleri yazılıyor.
Tehdit mektupları kâr etmemişti. İnşaat sürüyordu. Bu defa bölücü eşkıya 3 Şubat 2015’te inşaata malzeme taşıyan araca, uzun namlulu silahlarla saldırdı. Biri ağır 3 kişi yaralandı. Bütün bu gelişmelere rağmen, açılım için bölgeyi terör örgütüne teslim etmiş devlet yönetiminden bir tedbir gelmiyordu. Vatandaşalar bölücü eşkıyanın insafına terk edilmişti. Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olduğu gibi, Mardin “Dargeçit’te” de gözü dönmüş katiller durmadılar. Kürşad Metin’i takip ettiler. Hedef oydu. Onlara göre, bütün tehditlerine rağmen, baraj inşaatının sürmesini sağlayan kişi bu yavuz Anadolu evladıydı…
Evinde pusu kurdular. Birlikte bekar evinde kalan Diyarbakır ve Mardin’de oturan işçiler hafta sonu izninde ailelerine gitmişlerdi.
Kürşad Metin’in evini bastılar, sessizce ortadan kaldırmak için önce bıçakladılar. Daha sonra bıçaklı saldırıyla sonuç alamayan 3 hain, bu defa bıçağı bırakıp, silahla taradılar. Şahadet şerbetini en acımasız şekilde içirdiler.
Emekliliğine bir hafta kala gurbette katlettiler. Dört çocuğunu yetim, eşini dul bıraktılar.
Diyor ya şair;
“Bayraksızlar bayraksızlar, yere düşse bayrak sızlar,
Nerden bilsin kıymetini, Soysuz sopsuz bayraksızlar.”
O bayrağımızın dalgalandığı her yer benim vatanım diyerek, bedelini ödemişti. O ki, atası Kürşad gibi bir yiğitti. Adı onuruydu. Gençliğinde;
“Kürşad’ın nağrasıyla indik Tanrı Dağından.
Ruhumuzu kandırdık Orhun'un kaynağından.
Bu kaynaktan içenin yürekleri tunç olur,
Türk'e kefen biçenin ölümü korkunç olur” marşlarıyla büyümüştü.
Kürşad Metin, yıllar önce Sefai’nin şiirinde yer alan iki yaşındaki Kürşad’ın uğradığı akıbeti biliyor, onun anısına direniyor, Canını vererek ve Dargeçit’i vatan yaparak. Artık, Dargeçit Kürşadımızın al kanı ile sulandı.
Böylece Dargeçit iki kere vatan toprağımız oldu bizim için. Ve Sefai o meşhur şiirinde şehitler için şunları söylüyordu;
“Bayraksızda ar olmaz, Susar ise yiğitler, Vatan bize yar olmaz
Başı bozuk yaylada, pusuları kurdular
İki yaşında yiğit, Kürşad'ımı vurdular
Bundan gayrı düşmanım, bayrağa ters bakanlar
Artık hesap vermeli, dağı taşı yakanlar.”
Birkaç gün önce Kozaklı programımız dolaysıyla Şehidimiz Kürşad’ımızın ailesine taziyeye gittik. Kardeşi Feridun Metin Beyi dinleyince iyice kahrolduk. Diyarbakır’da şehidimizin naaşını alırken yaptığı konuşmadan dolayı, Başbakan’ın talimatıyla savcı çağırıp ifadesini alıyor. Konuşmasında hakaret yok, iftira yok. Sadece “Açılımı Sorgulayan” küçük bir sitem var. Yazıklar olsun. Baş sağlığı için bile aramayan devlet yöneticilerimizin, şehit kardeşini susturmak için evine polis yollayıp, savcıya sorgulatanlara lanet olsun.
Ayrıca, Diyarbakır Belediyesi’nin cenaze arabası vermediğini, aracın başka bir ilçe belediyesinden temin edildiğini söyleyen Feridun Beye hiç şaşırmadık. İnsanlıktan nasibini almamış bölücü katillerden ve yandaşlarından başka ne beklenirdi ki? Bir tek tesellimiz şehidimizin kardeşi Feridun Bey’in şu sözleri olmuştur:
“Diyarbakır’da Türkiye Kamu-Sen yöneticileri gelip beni buldular, acımızı paylaştılar. Bana yardımcı olabilmekten öte, şehidimize sahip çıktılar. Allah hepinizden razı olsun.” Biz ise, “Bu bizim varlık sebebimiz, görevimizdir. Diyarbakır’daki kardeşlerimiz görev ve sorumluluklarını yerine getirmişler” dedik.
Ve son söz,
“Şehitlerimizi unuttuğumuz gün, yok olduğumuz gündür. Asla unutmayacağız.”
Cengiz’imizi de, Kürşad’ımızı da, Fırat’ımızı da unutmayacağız, unutturmayacağız. Ruhları şad, mekanları cennet olsun…


24 Şubat 2015 Salı 00:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL