19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

BİR YARGICIN FERYADI!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, ömrünün 50 yılını hukuka verdi. O sadece bir yargıç değil, aynı zamanda öğretim üyesi bir profesör. Son yıllarda ülkemizdeki “hukuk cinayetlerini” gördükçe, feryat-figan ediyor. Dili döndüğünce hukukun evrenselliğinden ve üstünlüğünden bahsediyor. Siyasetin kirlettiği bir hukuk sisteminin, ülkeye felaket getireceğini anlatıyor. Ancak, sesini duyan ve itibar eden bir muhatap bulamıyor. Siyasi iktidar “ben istediğimi yaparım” diyor ve hukuku katletmeye devam ediyor.

Yargıtay ve Danıştay’ın sıfırlanacağı düzenlemenin TBMM Adalet Komisyonundan geçmiş olması, Sami Selçuk Beyde şok etkisi yaratmış. Sami Selçuk son açıklamalarından birinde şu ifadeleri kullanıyor; “… Her şeyden önce insan olmaktan utandım. Sonra da bu yapılanların tersini anlattığım öğrencilerimden… En acısı ve korkuncu hukukçu olmaktan utandım. İlk kez ülkemdeki adalet ve yargı anlayışından tiksindim.”
Devamında ise, “50 yıldan bu yana yargıya bu denli el atıldığı bir dönemi yaşamadık. Çok yazık ve çok acı… Eğer TBMM Adalet Komisyonundan geçen taslak bu şekliyle yasallaşırsa, ‘Yargı tabutuna son çivi çakılmış’ olur.”
Aslında Sami Selçuk mevcut iktidara uzak biri değildir. Muhafazakar bir yapıya sahip, öyle ki iktidar beslemesi HAK-İŞ Konfederasyonunun Genel Kurulunda Divan Başkanlığı yapmış birisidir. Bunu neden yazıyorum? Gerçek bir hukukçu olduğu için… Devletini ve milletini seven, hukukun katledilmesiyle birlikte adaletin de biteceğini bilen biri olduğu için…
Elbette sadece Sami Selçuk değil, feryat figan  eden. Türkiye Barolar Birliği Başkanından, üniversitelerdeki gerçek hukuk adamlarına kadar herkes endişeli… Sadece beynini iktidara kiraya vermiş zavallı hukukçular hariç…
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan da benzer hassasiyetleri zaman zaman kamuoyu ile paylaşıyor. Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 53. Yılında en üst devlet erkanı önünde şunları söylemiştir; “Yargının siyasallaşması hukuk devletinin sonu olur. Hukuk devletinde uzaktan kumandalı yargı da yargıçta düşünülemez.”
Bugün yargıda gelinen nokta şudur; Hemen hemen her hakim ve savcının siyasi kimliği adliyelerde konuşulur hale gelmiştir. Yargıda önce “solcu”, sonra “cemaatçi” diyerek bilinenleri temizleyeceğiz diye iktidar yargıyı bölmüştür. Bu sözlerimizden kimse yanlış kanaate varmasın. Elbette ki yasalar dışına çıkarak, hukuku çiğneyen hakim ve savcılar varsa bu meslekten çıkarılmalıdır. Ancak, hakim ve savcıların düşüncelerine göre sınıflandırılması, ayrıma tabi tutulması en hafif ifade ile insanlık suçudur. Dolayısıyla iktidarın bu siyasi girişimi tüm savcı ve hakimleri itibarsızlaştırmıştır. Dahası vicdanları ile karar veremez hale getirmiştir.
Adalet siyasallaşırsa ne mi olur? “Felaket” olur, felaket!  Bu millete yapılabilecek en büyük kötülük, “adaleti bitirmektir.”
Aslında bugün ülkeyi yönetenler de bir zamanlar adaletin ve hukukun siyasallaşmasının ülkeye felaket getireceğini söylemişlerdi. Ancak şimdi o sözlerini unuttukları görülüyor. İşte iki örnek;
2007 yılının 26 Mart günü İstanbul Bakırköy Adalet Sarayı’nın açılışında dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “Ülkenin başına gelecek en büyük felaket, yargının siyasallaşmasıdır” diyor.
Aynı açılışta dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ise, “Adalet terazisinde denge sağlanamazsa, sosyal yaralar sarılmaz. Her şeyin başı adalettir. Devletin temel nitelikler olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olma vasıflarının asla birbirinden ayırılmayacağını vurguluyorum. Millet olarak 7’den 70’e sahip çıkmamız gereken en temel değer hukuktur, adalettir. Adalet mülkün temeli olduğu gibi, kardeşliğin, dostluğun, barışın ve huzurun da teminatıdır.”
Bu sözler gerçekten doğru sözlerdir. Ama bugün tam tersi yapılıyor.
Bugün ki Yargıtay Başkanı “Adalete Güven %70’lerden, %30’lara düşmüştür” diyor. Yapılan kamuoyu araştırmaları da bu doğrultuda sonuçlanıyor. Bunun anlamı, bu iktidar döneminde adalete güven dip yapmıştır. Bu düzenleme ile adalet daha da dibe vuracak, tabiri caizse “adalet sizlere ömür” olacak ve herkes kendi adaletini ve hukukunu arayacak..!


27 Haziran 2016 Pazartesi 15:27
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun