19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

“Bu işin fıtratında var” diyerek, sorumluluktan kaçılamaz

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 “Bu işin fıtratında var” sözü vicdanları rahatlatmıyor.

Yüzlerce canı geri getirmiyor, ocaklara düşen ateşi söndürmüyor…
Bu tablo özelleştirmenin yani taşeronlaşmanın bir sonucudur. Bu gerçeği kimse yok sayamaz.  Başka bir gerçek ise, Devletin kömür ocaklarını özel sektöre devretmesinden sonra kazalar artmıştır. En yetkili kişiler bu konuda, kazalarda 4 kat artış olduğunu ifade etmektedir. 
Dahası ocakların işletmesini devletten alan firmalar, bazı bölümleri taşeron firmalara ihale etmişlerdir. Bu gerçek emek sömürüsü ve insana ne kadar değer(!) verildiğinin acı bir göstergesidir.
Dünyada yüzyıllar önce meydana gelmiş maden kazalarında ölenlerin sayılarını vererek sorumluluktan kurtulabilir misiniz? Bu yolla belki milleti aldatırsınız, ancak Yüce Yaradan’ı aldatamazsınız.
Teknolojinin ışık hızı ile geliştiği dünyada, 100 yıllar öncesinden değil günümüz dünyasından örnek verecek ve bu örnekleri verirken yüzü kızaracak yöneticiler arıyoruz. Devlet adamlığı yalana ve bahanelere sığınmak olmamalıdır. ABD’de ve AB’de maden kazaları oluyor mu, elbette oluyor. Oluyorsa ölüm oranları nelerdir?
TEPAV’ın 2010 tarihli dünyada en çok kömür üreten 3 ülkedeki ölüm oranları ise oldukça çarpıcı.
En büyük üretici ABD’de bir milyon ton kömür üretiminde ortalama insan kaybı 0.02,
İkinci büyük üretici Çin’de bir milyon ton kömür üretiminde ortalama insan kaybı 1.27,  
Türkiye’de bir milyon ton kömür üretiminde ortalama insan kaybı 7.22. bizdeki kayıp Çin’in 5 katı, ABD’nin 361 katı.
İhmalin adı “Kader” olmuş. Beceriksizliğin bahanesi ise, “Bu işin fıtratında var” olmuş!
Devlet Planlama Teşkilatı İhtisas Komisyonu, 2009 yılında bir rapor yayınlıyor. “Maden Ocaklarının yeniden yapılandırılmasının zorunluluk haline geldiği” belirtiliyor. Aynı raporda ölümlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki eksikliklerden kaynaklandığının altı çiziliyor.
Kimin umurunda! 
Hükümetin kendi kurumunun raporunu dikkate alacak ehliyeti yok ki! 
İnsan sevgisi yok ki!
Bunlar olağan şeylermiş...” Başbakan’ın son sözü bu! “Sadece 250 bin TL’lik teknik yatırımla bunları yaşamazdık” diyen bu konunun uzmanları açıklama yapıyor. Yüzlerce can her zaman olduğu gibi yine 3 kuruşluk teknik donanıma kurban edilmiştir.
Dünyanın en büyük 17. ekonomisiyiz diye övünmek iyi de… İnsani gelişme sıralamasında dünyada neden 83. sırada olduğumuz da izah edilmelidir.
Çağ atlayan Türkiye’ye bakın… Kazadan bu yana günler geçti hala içerideki insan sayısını bilemiyoruz. Başbakan ve Bakanlar tahmini rakam veriyor; vah... vah…
Soma’daki madenlerle ilgili TBMM’de yaklaşık 6 ay önce Ana Muhalefet Partisi araştırma önergesi veriyor. 20 gün önce de önerge görüşülüyor. İktidar partisi araştırmaya gerek yok, Soma’da herşey yolunda diyerek reddediyor!
Önergeyi verenler adına konuşan Manisa Milletvekili, konuşmasında en az 20 kere Soma’dan, kazalardan, ölümler ve uygunsuz çalışma şartlarından bahsediyor. “Önergeyi kabul edin, hep beraber 4 partinin komisyon üyeleri ile maden ocaklarını inceleyelim” diyor. Felaketi görüyor. Ancak, iktidar partisi “hayır!” diyor. En acısı Başbakan bu gerçekleri yalanlıyor. Yalana sığınıyor, yazık…
“Bir musibet, bin nasihatten iyidir” demiş atalarımız. Ancak, bu sözden ibret alacak yöneticimiz var mı? Daha önemlisi ders çıkaracak toplumumuz var mı?
Yine, kader diyeceğiz; fıtratında ve hatta doğasında var deyip mazeretlere sığınacağız. “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” anlayışımızı sürdüreceğiz. Böylelikle sorumluluklarımızı omuzlarımızdan atacağız, öyle mi?
Peki, her konuşmasında Başbakanın, “Milleti yaşat ki, Devlet yaşasın” diye attığı nutukları nereye koyacağız?
Yakın zamanda Başbakanımız bu acıları da bize unutturur. Yeni bir gündem oluşturur, yandaş medya ve bütün yağdanlıkları sözde sivil toplum örgütleri harekete geçer,  üstüne atlar. Bugünleri unutur gideriz. Daha önceki felaketleri unuttuğumuz gibi.
Vicdan, iman, hak, hukuk ve insanlık… Bunlar bizim ülkemizi yönetenlerin işlerine geldiğinde kullanıp sonra buruşturup çöpe attıkları değerlerdir.
Soma’dan çıkan kömürün yanıp kül olduğu gibi, bu vahim olay da “küllenir” gider. Sadece ölenlerin yakınlarında “ateşi” kalır.


16 Mayıs 2014 Cuma 10:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL