15 Ekim 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Bu yönetmelik kul hakkı yedirir!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bilindiği gibi, 1999 yılında zamanın hükümeti, kamuda üst düzey unvanların dışında kalan tüm unvanlarda uygulanmak üzere, “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”ni yürürlüğe koydu. Bu yönetmelikle kamuda orta kademe yönetici unvanları olan müdür, şube müdürü, müdür yardımcısı, uzman ve şef gibi kadrolara atanacaklara liyakat kriterleri doğrultusunda, yazılı sınavla adil bir atama yolu açılmıştı.
2002 yılında AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte, sınavsız atama yapılan tüm üst düzey kadrolar değiştirildi. Mahkeme kararlarına uyulmadı. 11 yıl boyunca hiçbir siyasi iktidarın yapamadığı kadrolaşma sadece askeriye ve yargıda değil, tüm kamu kurumlarında gerçekleştirildi. Öyle ki, pek çok kurumda iktidarın yandaşı durumundaki bir kısım cemaatlerin mensupları birbiriyle yarıştılar. Hükümet bunu da yeterli görmedi. Bazı KHK’larla kamu kurumlarının yapısını değiştirdi. Başta hastane birlikleri olmak üzere, pek çok kamu kurumuna hiçbir kriter gözetmeden, yüksek maaşlarla (memur olmayanlar dahil) atamalar gerçekleştirildi.
Kadrolaşmada, doyumsuzluk ve aç gözlülüğünü sürdüren iktidar, bu defa gözünü şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef ve uzman gibi kadrolara dikti. 2010 yılında “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”ni tekrar değiştirerek, spor merkez müdürü, merkez müdürü, yurt müdürü, müdür yardımcılığı ve ilçe müdürlüğü gibi kadroların tamamını sınavsız hale getirdi.
Bu haksızlığın önüne geçmek için Türk Büro-Sen dava açtı. Danıştay 5. Dairesi 02.10.2012 tarih ve E.2012/4736 sayılı kararı ile söz konusu sınavsız atamaların yürütmesini durdurdu ve bu süreçte haksız yere atanan binlerce müdür, müdür yardımcısı ve ilçe müdürünün 1 ay içinde eski görevlerine iadesine karar verdi.
Ancak iktidar, her zaman olduğu gibi mahkeme kararlarını bu defa da uygulamadı. Hukuku çiğnemeyi sürdürdü. Söz konusu karardan 11 ay sonra 31.08.2013 tarihinde “Atama ve Yükselme Yönetmeliği”nde tekrar değişiklik yapılarak Resmi Gazete’de yayınladı. Bu yönetmelikle kamuda yeni bir felaketin yolu açıldı. Yönetmelik diye bir ucube düzenlemeyi hiç vicdanları sızlamadan ortaya koydular.
*Artık şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı ve aynı düzeydeki unvanlar için yazılı sınavın yanına bir de sözlü sınav getirdiler. Her bir kadro için 5 katı memur sözlüye çağırılacak, 1 tanesi müdür yapılacak ve 4’ü elenecek.
*Müdürlük sınavlarına katılacaklar için hizmet süreleri, kurumda belli bir süre çalışmış olmak gibi bütün kriterleri ortadan kaldırdılar.
*Yeni düzenleme ile bazı unvanlara sınavsız atamanın yolu açıldı. Avukatlıktan hukuk müşavirliğine atanmak gibi...
*Yazılı sınavlarda baraj puan tabanı olmayacak. Ancak, sözlü sınavlarda 70 taban puan şartı aranacak.
*Şef ve memurluk gibi unvanlara atanacaklarda ise sadece yazılı sınav yapılacak.
*Kamu kurumları sınavları kendileri yapabileceği gibi, isterlerse ÖSYM, MEB veya TODAİ’ye yaptırabilecekler.
*Sınavı kazanacakların atama süreleri, idarenin keyfine bırakılmış. Ayrıca puan eşitliği durumunda ise ne yapılacağı belirsiz…
Bu haliyle Anayasa’nın eşitlik ilkesi ile 657 sayılı yasanın “liyakat” ve “kariyer” ilkeleri ayaklar altına alınıyor. Kamuda hiyerarşik düzen yok ediliyor. Hak, hukuk, adalet ve eşitlik ilkeleri yerine; yandaşlık, candaşlık, bizim adamımız, partilimiz ve yakınlarımız olgusu hayata geçiriliyor. Kamuda çalışma barışı sabote ediliyor. Vatandaşın kamudan nitelikli hizmet almasının önü kesiliyor. Bugün MEB’de okul müdürü atamalarında yaşanan rezalet yakında tüm kamu kurumlarına da sirayet edecektir.
Adaletsizlik, en büyük zulümdür. Ayrımcılık, en aşağılık insanlık suçudur. Emeğin ve alın terinin gaspı, en büyük hukuk faciasıdır. Bütün bunları yapanlar kadar, destek verenler ve sessiz kalanlar da sorumluluktan kurtulamazlar. “Daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları, daha fazla adalet” diye yola çıkarak, iktidara gelenlere son sözümüz, “bu güne kadar haklarını yiyerek zulm ettiklerinize yenilerini eklemeyiniz. Kul hakkının hesabı zordur. Unutmayınız ki, haklarını gasp ettiğiniz insanlar iki cihanda yakınıza yapışacaklardır. Çünkü, yüce dinimiz böyle buyuruyor. Bu yanlış yoldan biran evvel dönünüz.


25 Eylül 2013 Çarşamba 17:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun