15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Bunun adı hükümet zorbalığıdır..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Son günlerde elektrik kayıp kaçaklarının vatandaşlara ödetilmesiyle ilgili yoğun tartışmalar yapılmaktadır. Bugün ki iktidarın iş başına gelmesiyle birlikte devletin elinde ne var ne yoksa hemen hemen hepsi özelleştirildi.

Elektrik dağıtımı da özelleştirme kervanına katıldı. Daha önce Devlet kendi satıyordu, şimdi ise şirketler… Tabiidir ki şirketler kar payını da üzerine koymak durumundadır. İşte bu nedenle 36 milyon elektrik abonesinin elektrik faturaları kabarmıştır. Bununla da yetinmeyen hükümet yüksek mahkemenin, “Elektrik kayıp ve kaçaklarını vatandaşa ödetemezsiniz, aldıklarınızı geri verin” kararı üzerine yeni bir kanuni düzenlemeyi TBMM’den geçirerek yasallaştırmıştır.
Böylece yargı kararını ortadan kaldırmıştır. Bir başka deyişle yargı kararları bypass edilmiştir. Çiçeği burnunda Enerji Bakanı bu husustaki eleştirilere, “Elektrik dağıtım şirketleri zarar ediyorlardı. Bu nedenle yeni bir yasal düzenleme yapmak durumunda kaldık” diyerek cevap vermiştir.
Konfederasyonumuza bağlı Türk Enerji Sendikası bu hususta yeni yasal düzenlemenin ne amaçla yapıldığını kamuoyuna şu şekilde açıklamıştır.
“AKP milletvekillerinin oyları ile çıkan yasayla;
1-Hükümete yakın çevrelerin enerji alanında yapmak istediği hukuka aykırı uygulamaların hukuki zemini oluşturulmaktadır.
2-Başta kıyı şeritleri olmak üzere halkın faydalandığı hazineye ait birçok gayrimenkul yandaşların hizmetine sunulacaktır.
3-Vatandaştan alınan kayıp-kaçak bedelleri ile aynı zamanda rantiyeciler tarafından yap-işlet modellemesi ile yapılması öngörülen tesislerin yatırım finansmanına katkı sağlamak zorunda bırakılıyorlar.
4-Bu yasa ile elektrik faturalarındaki TRT fonu uygulamasına devam ediliyor.
5-MTA Genel Müdürlüğünün birçok faaliyeti özelleştiriliyor.
6-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına olağanüstü yetkiler veriliyor. Sonuç olarak bu yasa halkın menfaatine değil, rantiyecilerin menfaatine yarıyor…”
Diğer yandan elektrik faturalarında, elektrik bedelinin yanında 9 ayrı kalemle ücret eklemesi yapılıyor. Bu da faturaları önemli ölçüde kabartıyor. Ancak en büyük yük kayıp-kaçak bedellerinden geliyor. Çünkü kayıp-kaçaklar toplam üretimin %34’ünü buluyor. Diğer kalemler ile birlikte bu oran neredeyse %50’yi aşıyor. Bunun anlamı da her vatandaş aylık kullandığı elektriğin yarısını üretim bedeli olarak, diğer yarısını da ekstra yüklenen haksız bedeller olarak ödüyor.
İşte o bedellerin faturadaki adları; Kayıp-Kaçak Bedeli, Dağıtım Bedeli, Perakende Satış Bedeli, İletim Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, Enerji Fonu Kesintisi, TRT Payı Kesintisi, Belediye Tüketim Vergisi ve toplam üzerinden Katma Değer Vergisi…
Diğer yandan vatandaşımızın faturalarını %34 oranında artıran kayıp-kaçak miktarının bu kadar yüksek olmasının en büyük nedeni, Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın tamamına yakınının elektriği kaçak kullanmasıdır.
Sadece evlerinde değil, ısınmada, klimada ve hatta ahırda hayvanların ısınmasında dahi kaçak elektrik kullanılarak istismar ediliyor. Bu yörelerde resmi kamu kurumları ile bölge dışından gelen devlet memurları dışında herkes elektrik kaçakçılığı yapmaktadır.
Elektrik Kayıp-Kaçağının En Çok Olduğu İller ve Oranları
Mardin %86, Şırnak %79, Batman %76, Şanlıurfa %73, Diyarbakır %72, Hakkari %65, Van %58, Ağrı %56, Muş %52 ve Bitlis %41
Elektrik Kayıp-Kaçağının En Az Olduğu İller ve Oranları
Erzincan %6, Kırklareli %6.2, Burdur %7.4, İzmir %7.7, Osmaniye %7.8, Gaziantep %8, İstanbul (Anadolu Yakası) %8.3
Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi Doğu ve Güneydoğu Bölgemizdeki elektrik kaçakları diğer yerlerin neredeyse 10 katı daha fazladır.
Son olarak, Enerji Bakanı yukarıdaki tabloyu savunurken “Eskiden de kayıp-kaçağı vatandaş ödüyordu” diyor…
Evet, doğrudur Sayın Bakan… Ancak, eskiden yani sizden önce elektrik özelleşmemişti. İkincisi kayıp-kaçak oranları özellikle bazı bölgelerimizde rekor kırmıyordu ve üçüncü olarak, hani iktidarınız “Yeni Türkiye” deyip, eskiye ait her şeyi reddediyordu ya; eski Türkiye’den kalma bir alışkanlığı sürdürmek size yakışmıyor..! Gerçek şu ki, işinize geleni savunmak sizin iktidarınızın temel ilkesi ve anlayışı olmuştur. Ancak yine de hatırlatalım istedik.!


08 Haziran 2016 Çarşamba 16:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun