16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Bunun adı soygun düzeni..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Ülkemiz, 2016 yılına da yüksek vergi ve zamlarla girecek. Bunun anlamı; 2016 yılı daha zor geçecek, özellikle dar ve sabit gelirliler için…
Bilindiği gibi Devlet Bütçe gelirlerinin %87’si vergi gelirleridir. Daha ötesi bu gelirlerin %70’i dolaylı vergilerden oluşur. En adaletsiz vergi de dolaylı vergilerdir. Hükümet bütçe açıklarını kapatabilmek için dolaylı vergilere yüklenir. Bunun ağır faturası da tüm halka kesilir.
Ülkemiz ne yazık ki vergi adaletsizliği sıralamasında Avrupa birincisidir.
2016 yılının dar ve sabit gelirliler ile hiç geliri olmayanlar için zor bir yıl olacağını söylerken elbette hamaset yapmıyoruz. 2015 yılı içinde ülkemiz iki seçim geçirdi. Seçim taahhütlerini yerine getirmekle mükellef bir iktidar var. Bu nedenle bütçeye kaynak gerekli ki, vaatler karşılanabilsin. İkincisi özellikle göçmenler ülkesi olmamız hasebi ile göçmenlere yapılan devlet harcamaları ve bir milyonu aşkın göçmenin “kayıt dışı istihdamı” nedeniyle Türkiye’nin vergi kaybı, daha önemlisi işsiz sayısının artması ve işsizlerin devlet yardımı almasıdır.
Etrafımız ateş çemberi olmuş. Suriye ve Irak’taki istikrarsızlıklar nedeniyle komşu ülkelerle sorunlar yaşamaktayız. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle ihracatımızdaki gerileme de bütçeye yük olarak yansıyacaktır. Bugün Habur Gümrük Kapısı’nın kapanması, Rusya’nın Türk mallarına koyduğu ambargolar, turizmdeki gerilemeler, özellikle içeride artan terör ve terörün tahribatının devlet bütçesinden ödenmesi de ekonomimizi olumsuz etkileyecek ve bedelini yine millet olarak biz ödeyeceğiz.
Bütün bunlara, hükümetin kötü yönetiminden kaynaklanan bütçe yükleri de eklenince hesaplar hepten şaşacaktır. Bu hususta da birkaç örnek verecek olursak: Asker ve yargıya kumpasın bedeli, mağdurlara milyarlarca lira tazminat olarak dönmektedir. Yine paralelle mücadele adı altında bazı hukuksuz uygulamaların ekonomik maliyetleri de ülkemizin bütçesini sarsacaktır. 1750 Emniyet üst düzey görevlisinin resen emekli edilmesi ve emeklilik süresi dolanların da resen emekli edilmesi dolayısıyla, mahkemelerden tazminat almasınlar diye, aldıkları net maaşları üzerinden emekli edilmeleri de devlete yüktür. Haksız yere el konulan holding ve şirketlerin zararları da devlete yazılacaktır.
Diğer yandan Cumhurbaşkanı ve Başbakanın örtülü ödenekleri, devlet yönetimindeki israflar da bütçeye yeni yükler olarak yansıyacaktır.
Yukarıda kısaca özetlediğimiz bu tablonun bedelini 78 milyon vatandaş olarak biz ödeyeceğiz. “Tuzu kuru olanlar” için önemli değildir bu yeni yükler… Ancak toplumun %70’inden fazlası ya yoksul ya da kıt kanaat geçiniyor. Elbette bu insanlara da bu bedel ödettirilecektir.
Nasıl mı? Şöyle;
Tekel ürünlerine yüksek zamla, devletin elindeki Akaryakıt, sigara, içki, özel iletişim, doğal gaz ve elektrik vs. fiyatlarına hedeflenen enflasyonun üzerinde artış yapılacak.
Daha şimdiden trafik sigortası %80 zamlandı. 2016 yılında bu artış nedeniyle bazı araç sahipleri kasko bedelinden daha fazla trafik sigortası ödeyecek. Elektrik ve doğal gaza en az %10 zam yapılacak. 1 liraya mal olan akaryakıtı 4,5 liradan satan devlet, akaryakıt fiyatlarını artırmaya devam edecek.
Bundan 15 yıl önce depremler nedeniyle çıkarılan, aslında “Deprem vergisi” olan “özel tüketim vergisini” vatandaşlar olarak ödemeye devam edeceğiz. Evlerimizin arsa bedelleri 4 yılda bir değerlendirmeye tabi tutulurken, bu süre 2 yıla indirilmiştir. Buradan da devletin kazanındaki açıklar için emeğimiz akacak… Ayrıca başta trafik cezaları olmak üzere, tüm cezalar artırılacak. Emlak vergisi dahil tüm vergiler katlanacak.
Vatandaşlar olarak, Elektrik ve su da mahkeme kararlarına rağmen, kayıp-kaçak bedellerini ödemeyi fazlasıyla bu yıl da sürdüreceğiz. Sözün özü Maliye bütçe açıklarını, yüksek vergilerle kapatacak… Yani “Soygun düzeni” devam edecek. Dar ve sabit gelirliler daha da fakirleşecek. Ama olsun… Seviyoruz biz Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı ve Hükümetimizi… Onlardan gelen taş “gül”dür bize!!! Yeter ki, onların canı sağ olsun. 2016 yılında da mutlu olamayacağımız bugünden görünüyor. Öyle de olsa, mutlu yıllar hepimize…!!!


30 Aralık 2015 Çarşamba 15:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL