19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

Çalıştaylarımız...

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr


 

Haklarımızı alabilmenin yolu mücadele etmekten geçmektedir. Her fırsatta, her platformda sorunlarımızı dile getirmek kamuoyu oluşturmak ve çözüm yolları aramak durumundayız. Aksi halde hiçbir merci ya da yetkili “sizinde şu hakkınız, bunu hak ediyorsunuz, size verelim demez.

Bir hakkın elde edilebilmesi için haklı olmanız yetmez, haklılığınızı öncelikle hakkınızı teslim edecek yetkiye haiz insanlara anlatabilmeniz, daha da önemlisi kabul ettirebilmeniz gerekir. Bazen haklılığınızın kabul edilmesi de sorununuzu çözmez. Çünkü “haklısınız amma ülke gerçekleri, bütçe imkânları el vermiyor” denilerek talepleriniz ötelenebilir. Bu noktada kamuoyu baskısı gereklidir, eğer kamuoyu baskısı gerçekleşir ise işte o zaman mesafe alınabilir.

Biz Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikalar olarak kuruluşumuzdan bugüne, sorumlu sendikacılık anlayışımıza uygun hareket ederek mensuplarımızın haklarını geliştirmeye gayret ettik. Bugüne kadar hak mücadelemizi her platforma taşıdık. Yeri geldi Toplu Görüşme ve Toplu Sözleşme masalarında, yeri geldi Kurum İdare Kurulu Toplantılarında ve yeri geldi yetkililerle yaptığımız uzun uzun görüşmeler yoluyla çalışmalarımızı sürdürdük. Sorunlarımızın çözüm adresi tek işverenimiz olan Devlet’ tir. Dolayısıyla Devleti yöneten siyasi iktidardır. 20 yıldır siyasi iktidarlarla sorunlarımızın çözümü için yüz yüze geldik.

Görüşmeler yolu ile mesafe alamadığımız zamanda alanlara indik. İş bırakma eylemlerinden, açlık grevlerine, kitlesel basın açıklamalarından, mitinglere kadar onlarca farklı eylem türünü sokaklarda gerçekleştirdik. Bunlarla da yetinmedik, hukuk mücadelesi verdik. Çıkarılan yönetmeliklere davalar açtık. Ayrımcılığa maruz kalan üyelerimizin hakkını hukukunu mahkemelerde sonuna kadar aradık.

Bilimsel araştırmalar yaptırdık. İnsanlarımızın yaşam ihtiyaçlarını belirlemek adına her ay açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili çalışmalar yapıp, kamuoyu ile paylaştık.

Çalışanlarımızın sorunlarına çözüm bulabilmek için defalarca basın açıklamaları yaptık. TV programlarına çıktık. Gündem oluşturmaya, bu ülkede memurların da sorunları olduğunu anlatmaya çalıştık. Memurlarımıza yönelik her türlü aşağılayıcı ve iftira nitelikli başta siyasetçiler olmak üzere basın ve yayın organlarında çıkan haberlere karşı tepkilerimizi ortaya koyduk. Memurların bu ülkede insanca yaşamaya haklarının olduğunu herkese anlatmaya gayret ettik. Taleplerimizde her zaman makul olduk. Milli gelirin adil dağıtılmasını ayrıca büyüyen ekonomiden hakkımıza düşen payımızı talep ettik ve hep Adalet istedik. Adil bir yönetim ve eşit muamele istedik. Ayrımcılık yapan siyasetçilere ve bürokratlara karşı amansız bir mücadeleye giriştik. Bugüne kadar susmadık, asla susmayacağımızı geri adım atmayacağımızı, siyasi iktidarlara boyun eğmeyeceğimizi hep gösterdik.

Konfederasyonumuza bağlı Sendikalar her zaman olduğu gibi kuruluşumuzun 20. yılımızda da, memur sendikacılığında bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını taşıyorlar. Bu bağlamda kamu kurumlarında kurum çalışanlarına özel çalıştaylar gerçekleştiriyorlar. Artık çalışanlarımız kendi sorunlarını kendileri bir araya gelerek tartışıyor ve çözüm yolları arıyor. Bu yöntemin adı “ÇALIŞTAY”, sözlük anlamı ise “Bir grubun birlikte verimli şekilde çözüm üretmesini sağlayan, disiplinli bir fikir üretme ve karar alma aracıdır”

Türk Büro-Sen olarak Adalet ve Maliye Çalışanları  Çalıştayını gerçekleştirdik. Diğer kurumlarımızın  çalıştay programlarını sıraya koyduk. Ayrıca “çalışan kadınlarımızın” sorunlarını da bir çalıştayla masaya yatıracağız.

Adalet çalıştayımızın kitapçığını, Adalet çalışanları başta olmak üzere Adalet Bakanlığının tüm yetkililerine gönderdik. Ayrıca tüm devlet erkânına, siyasi parti yetkililerine, başsavcı ve mahkeme başkanları ile baro başkanlarına, köşe yazarları ile TV programcılarına da gönderdik. Maliye çalıştayı sonuç kitapçığımızı da önümüzdeki günlerde bastırmış olacağız, aynı şekilde dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylece çalışanların sorunlarını bir kez daha tüm yetkililere ve kamuoyuna duyurmuş olacağız. Sendika olarak da her zaman olduğu gibi çalışma hayatında ilklere imza atarak, sorumlu sendikal anlayışımızı ve farkımızı bir kez daha ortaya koymaya çalışmaktayız.11 Aralık 2012 Salı 16:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun