16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

DEVLET MEMURLARI “YARGISIZ İNFAZA” TABİ TUTULAMAZ..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

15 Temmuz Askeri kalkışmanın bastırılması ile birlikte Hükümet bir kısım tedbirler almaya başlamıştır. Hiçbir şerefli Türk vatandaşının kabul etmesi ve içine sindirmesinin mümkün olmadığı bu başkaldırı, çok şükür ki bastırılmıştır. Başta silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere, Mecliste grubu bulunan 3 siyasi partinin genel başkanları ve halkımız bu kalkışmaya gereken cevabı vermiştir.

Bu ihanetin nasıl olduğu, bu noktaya nasıl gelindiği ve ordu içinde bu denli kirli hain bir yapılanmaya kimlerin göz yumduğunu elbette ki tarih yazacaktır. Biz bu kalkışmanın Türk toplumunda önemli bir travma yarattığını ve milletimize oldukça külfet getireceğini düşünenlerdeniz.

Şimdi ülkeyi yönetenlerin “Bir müsibet, bin nasihatten evladır” anlayışı içerisinde, bu kötü ve ibretlik olaydan ders çıkarması zamanıdır. Yani bin kere düşünüp, öyle harekete geçmek ve düzenleme yapma zamanıdır.

Daha ötesi siyasi partilerin ihtilal kalkışmasından bu yana kullandıkları “ortak dilin, uzlaşı kültürünün” bu şekilde sürdürülmesinin zamanıdır. Özellikle iktidar sahiplerinin toplumu germeden, hiçbir kesimi, kurumu ve siyasi görüştekileri ötekileştirmeden herkese kucak açma ve adil bir şekilde ülkeyi yönetme zamanıdır.

Ayrıca, tüm sivil toplum örgütlerinin ve milletimizin “Başka Türkiye yok, başka Türk Milleti yok” anlayışı içinde kenetlenme zamanıdır.

Kalkışma ihaneti ile birlikte Hükümetin bir dizi tedbirler alması oldukça doğrudur. Bu hususta tek endişemiz hukuk ve yasaların dışına çıkılmasıdır. Bir hukuk devletinde şartlar ne olursa olsun, hukuk çiğnenmemelidir. Demokrasinin temeli budur. İnsan haklarının temeli hukukla başlar.

Hiçbir hukuki tahkikat yapmadan, hiçbir somut belge ortaya koymadan on binlerce devlet memurunun işten “el çektirilmesi” asla kabul edilemez. Bir hukuk devletinde, alçakça kanlı bir başkaldırı sonrası; böyle bir yola girilmesi, yani “bir hukuksuzluğun oluşturduğu dip dalgasının, başka bir hukuksuz anlayışla ortadan kaldırılması” anlamına gelir ki, bu da doğru bir yol değildir.

Bir memurun hangi hallerde görevden el çektirileceği yasalarımızda açıkça yer almaktadır. Bugün yapılanlar ise tamamen hukuk dışıdır. Ayrıca, bu şekilde açığa almalar memurlarımızı itibarsızlaştırmaktadır.

Bu sözlerimizden kimse bir şey çıkarmaya kalkışmamalıdır. “Paralel yapı” denilen örgütlenmenin “yasa dışı dinlemesine maruz kalmış bir Sendikacıyım ben…” Ben ki, ömrü boyunca hak, hukuk ve adalet mücadelesi verme gayretinde olmuş biriyim.

Bugün kamuda yapılanlar ya da yapılmak istenenler bir anlamda “cadı avıdır.” Kurunun yanında yaşın da yanmasıdır. Kim “FETÖ” denilen yapılanmada etkin görev alıp, devlet kademesindeki yetkilerini kötüye kullanmışsa, mutlaka cezasını çekmelidir. Ancak hiçbir suçu olmayan, cemaat yapılanmasının bırakınız içinde olmayı; tabiri caizse ömrü boyunca “semtine bile uğramamış” bazı kamu görevlilerine bugün görevden el çektirilmektedir. Bu bir zulümdür. Bir hukuksuzluktur.

“Kurt dumanlı havayı sever” misali, iktidar sahiplerinin bu kaotik ortamdan da faydalanarak, kamuda haklı-haksız memurları biçmesine de tahammül edemeyiz de, sessiz kalamayız da…

Bu nedenle haykırıyoruz; “Suç varsa ceza da olmalıdır. Hiçbir devlet memuru yargısız infaza tabi tutulamaz.”

Türkiye Kamu-Sen olarak, her zaman olduğu gibi “hakkı tutup kaldırma” anlayışı içinde, şartlar ne olursa olsun mazlumun ve mağdurun yanında olacağız.

Unutulmasın Peygamberimiz, “Haksızlık karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır” buyuruyor…


21 Temmuz 2016 Perşembe 18:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL