15 Ekim 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

DEVLET ‘SİYASİ MAFYALAŞMAYA’ GİDİYOR..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bölücü terörün İstanbul’daki saldırısında şehit olan polislerimizin cenaze töreninde gelişen olaylar, ülkemizin bir çıkmaza doğru sürüklendiğinin habercisi aslında…

Bazı gazeteci yazarlar bunu ‘güvenlik zafiyeti’ olarak yazdı çizdi. Elbette ki doğru, ancak; olayları tam anlamıyla ifade etmiyor bu sözcükler…
Türkiye yıllardır güvenlik zafiyeti içindedir. Özellikle mevcut iktidarın MİT’i ve Emniyet İstihbaratını siyasallaştırması, daha ötesi kamuda liyakatı yok sayarak yandaşlarını üst düzey kadrolara getirmesi devletin sadece güvenlikte değil, tüm sistemini sekteye uğratmıştır. Liyakatli kamu görevlilerinin devletten el çektirilmesi ile devlet memuru statüsü yerine parti memuru anlayışı hakim olmuştur. Bu nedenledir ki, devlet yönetimi bugün “devlet memuru” sıfatını kaybetmiş ve “iktidar memuru” oluşmuştur. Diğer yandan ülkemizin sınır güvenliğinin kalmamış olması, bölücü teröre verilen tavizler ve güvenliğin siyasallaşması neticesinde bu fatura Asker, polis ve sivil ayrımı gözetmeksizin top yekün vatandaşlarımıza canlarıyla ödetilmektedir.
Ülkemizdeki güvenlik zafiyetini göstermesi bakımından uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından her yıl “Küresel Barış Endeksi” yayınlanmaktadır. 163 ülkenin yer aldığı bu endekste maalesef Türkiye güvenlik riski olan ülkeler sıralamasında başı çekiyor. Bir önceki yıla göre 7 basamak geriye düşerek, 163 ülke içinde 145. Sıraya gerilemiştir. Bunun anlamı şudur; Dünyadaki güvenlik zafiyeti en fazla olan ilk 18 ülke içindedir.
İstanbul’da cenaze töreninde yaşanan olay o kadar vahim ki… Son yıllarda şehit cenazelerinde devlet yöneticilerine ve siyasetçilere yönelik katılanların tepkileri nedeniyle,  şehit cenazelerinde yeni bir uygulama başlatılmıştır. Protokol ile şehit yakınları dışında kalan cemaat arasına demir bariyerler ve polisler dizilerek olası tepkilerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
Ancak buna rağmen İstanbul’daki, şehit polislerin cenaze namazı kılınmadan önce, iki kişinin protokol bölümünde olay çıkarması ve sivil birinin polis yeleği giymiş olması da oldukça düşündürücüdür.
Kılıçdaroğlu’na mermi atan kişinin şehit yakını olduğu söyleniyor. Doğru ise, bu durum güvenlik açısından çokta eleştirilmemeli… Ancak, yaptığı çirkinlik ise cezasız kalmamalıdır. Fakat ikinci kişinin kimliği ve her iki kişinin siyasi geçmişine bakıldığında, burada korkunç bir gerçekle yüz yüze kalıyoruz. Her iki saldırganın da iktidar partisi mensubu olması, daha önce pek çok kirli işlerden mahkum olmuş şahıslar olması, Mafyavari ellerinde silahlar ile sosyal medya üzerinden paylaşım yapmış olmaları ve AKP üst düzey yöneticileriyle kol kola fotoğraflar vermeleri bir gerçeği ortaya koyuyor ki; bu gerçekte şudur; Devlet siyasallaştırılmıştır. Emniyet iktidar mensuplarının kontrolüne girmiştir. Yargıda olduğu gibi bu tablo oldukça korkunçtur.
Bir mafya bozuntusunun polis yeleği giyerek, Devlet protokolünün içine sızması, Başbakanla kucaklaşması, Kılıçdaroğlu’na hakaret etmesi, bir diğer saldırganın ise mermi fırlatması ülkemiz adına kaygı verici bir durumdur.
Bu tablo bir gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur. Ülkemizde tarafsız olması gereken Emniyet yönetimi, tamamen siyasi iktidarın kontrolüne girmiştir.
Artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir parti devleti haline gelmek üzeredir. Elbette ki bu düşüncemizi sadece bir tek kötü örnek üzerinden yapmıyoruz, yıllardır Devlet yönetiminin içinde Memur Sendikası Yöneticiliği yaptığımız için… Sadece Emniyette değil siyasallaşma, tüm kamu kurumları aynı noktadadır. Bunları biz yaşıyor ve her gün görüyoruz…
Ayrıca Devlet sadece siyasallaşmıyor, aynı zamanda “iktidar mafyalaşmasına” doğru dolu dizgin ilerliyor. Maalesef bu mafyalaşma devlet ihalelerine kadar uzanıyor.
Ülkeyi yönetenler de bu gidişten oldukça memnun görünüyorlar. Çünkü saldırganlar hakkında  hiçbir işlem yapmıyorlar. Hatta saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu’nu koro halinde suçluyorlar. Ayrıca ihmali olan sorumlu Emniyet görevliler hakkında da soruşturma açılmıyor. Mafya bozuntusu zorbaları kınamıyorlar…


11 Haziran 2016 Cumartesi 15:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL