15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Dil birliğinin önemi

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Millet; aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğu şeklinde tarif edilir. Bir toplumun millet olarak adlandırılabilmesi için; o toplumda, ortak bir dilin konuşulması, tarihi bir geçmişe sahip olmaları, gelecekte birlikte yaşama arzusu taşımaları ve ortak duyguları paylaşmaları şarttır. Millet olmanın ve birlikte yaşamanın temelini dil, kültür ve geçmişin birikimi oluşturur.
Fertleri birbirine bağlayan, milletin oluşmasını sağlayan kültürdür. Kültürün de en önemli parçası dildir. Eğer dil olmazsa, “harcına çimento katılmadan örülmüş tuğlaların dağıldığı gibi milletler de dağılır.” Nasıl yiyecekleri tuz korursa; dil dini, din milleti korur. Diline sahip çıkmayan milletler, kendi değerlerinden koparak, egemen milletlerin sömürgesi haline gelir. Dil bir milletin hem kalbi ve hem de zihnidir. Unutulmamalıdır ki, kalbi duran ölür, zihnini yitiren delirir. (H. Kara)
Bu nedenle dil, insanları bir arada tutan ve aralarındaki iletişimi sağlayan tek vasıtadır. Dil ayrıca milletin birlik ve bütünlüğünü sağlayan en güçlü bağdır. Dil; geçmişi bugüne, bugünü ise yarınlara bağlar. Bir milletin dili, onun tarihi ve kültürü ile iç içedir. Bu nedenle millet için gerekli olan herşey dilde saklıdır.  Dilsiz bir millet, tarihin hiçbir döneminde varlığını sürdürememiştir.
Milli hafızayı, milli hatırayı ve milli tecrübeyi nesilden nesile aktararak, ulaştıran dil olduğu gibi; milli kültürü, milli kimliği ve milli vicdanı yaratarak, yaşatan da dildir.  Milletlerin elinden toprağı ve bayrağı alınsa bile, milletler konuştukları dille sonsuza kadar yaşarlar. Ancak, dillerini kaybederlerse asla bir daha millet olamazlar. Dolayısıyla da bağımsız yaşayamazlar. Tarihte bunun pek çok örneği vardır.
Milletin varlığını sürdürebilmesi için dil birliği olmazsa olmazdır. Bu hususta birçok düşünür, bilim adamı, siyasetçi tarihe geçecek önemli sözler söylemişlerdir. Bu sözlerin bazıları şöyledir:
Mehmet Akif Ersoy’un millet tanımı; “ Dili dilime, dini dinime uygun insanların meydana getirdiği topluluktur” şeklindedir.
Ziya Gökalp ise; “ Aynı harsta müşterek olan fertlerin toplamıdır” diye tarif eder milleti. Hars veya kültür denildiğinde milletimizin dili, dini, tarih şuuru, gelenekleri,  görenekleri ve güzel sanatları akla gelir.
Ünlü edebiyatçı Balzac da, “Millet, edebiyatı olan bir topluluktur” demiştir. Bu çok doğru bir sözdür. Çünkü edebiyatın temel malzemesi dildir.
Ülkemizin yaşayan en büyük dil bilimcisi Yavuz Bülent Bakiler bu hususta, “Şimdi bana sorsalar; deseler ki: Türkiye iki tercihle karşı karşıya bulunuyor: Ya bağımsızlığını kaybederek bir başka devletin hükümranlığı altına girecektir, ya da Türkiye Anadolu toprakları üzerinde dilini kaybederek yaşayacaktır. Ben hiç tereddüt etmeden başka devletin boyunduruğu altına girmeyi tercih ederim. Çünkü tarihte dilini kaybetmiş bir milletin, tarih sahnesine tekrar çıktığı görülmemiştir. Ancak, bağımsızlığını kaybedip, dilini koruyan pek çok millet tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. Tıpkı, İsrail örneğinde olduğu gibi … Ayrıca, dilini kaybeden milletlerin dinlerini, tarih şuurlarını ve kültürlerini de kaybettikleri gibi tarih sahnesinden silinip yok oldukları onlarca örnekle doludur” demiştir.
Namık Kemal ise, “ Milletlerin gelişmesi, dil ve edebiyatlarına bağlıdır. Osmanlı’daki çöküşün sebebi, dildeki kusurdur, geriliktir. Osmanlı alimleri yalnızca Arapça ve Farsça’ya önem verdiler. Türkçe bir gramer dahi hazırlamadılar. Maarifi (eğitimi) geniş bir alana yayamadılar. Böylece milleti harap ettiler. Rumeli’de alimlerimiz dil ilmini Arapça tahsil ederlerdi. Halka ise Rumca anlatırlardı. Hülasa lisansızlık başarısızlığı, başarısızlık ise kuvvetsizliği doğurdu.” Bu nedenle de Osmanlı’nın sonu geldi. Yine Namık Kemal, “ Bir insanın zekası, bildiği kelime sayısı ile orantılıdır” demiştir. Bu çok ilmi bir tespittir. Gerçektende her insan kelimelerle düşünür ve kelimelerle konuşur.
Mustafa Kemal Atatürk, “Türk demek, dil demektir. Ulusun çok açık niteliklerinden birisi de dildir. Her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşulmalıdır.” “Bir millet ancak, lisan da yaşayabilir. Müşterek lisanı olmayanlar millet olamazlar. Başı boş sürülere benzerler.”
Prof. Dr. Sadri Maksudi Arsel, “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkişafında başlıca müesirdir.”
İsmail Gaspıralı, “Dilde, fikirde, işte birlik” diyerek, dilin önemini ifade etmiştir.
Kaşgarlı Mahmut, “Türklüğe saygının temeli Türkçeyi öğrenmek, Türkçe konuşmaktır. Türklüğün destanlarını dinleyin, öğrenin, övünün.”
Karamanoğlu Mehmet Bey, “Bundan böyle artık her yerde Türkçe konuşulacak. Çarşıda, pazarda, hayatın her alanında artık Türkçe’den başka hiçbir dil konuşulmayacak”
Nihat Sami Banarlı, “Türk dilini seviniz. Çünkü Türklerin en az geçmişleri kadar büyük geleceği olacaktır. Ve bu gelecek o geçmişe dayanacaktır.”
Asla ve asla unutulmamalıdır ki, Türkçe, Türk Milleti’nin şah damarı, canevi ve varlığının zırhıdır. Dil bükülürse, Türk milleti kaybeder. Dilden başlayacak çözülme ve ayrışma, bölünme felaketini kaçınılmaz kılacaktır.  Bu durum milletimizin felaketi olacak ve yok olmaya götürecektir. Kaldı ki, Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve öğrenmesi en kolay dillerin başında gelir. Bu nedenle her Türk dilini sevmeli, onu yüceltmek için çalışmalıdır. Türk dili, Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Türkçe’miz Ses Bayrağımızdır.


05 Ekim 2013 Cumartesi 12:50
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL