16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

DIŞ POLİTİKA ‘HÖT-MÖT’LE YAPILMAZ!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Tarih boyu milletler arası ilişkiler “ülke çıkarları doğrultusunda” yürütülmüştür. Temel felsefede budur. Her ülke yöneticisi başka bir ülke ile her türlü ilişkisini ülkenin “ali menfaatleri” doğrultusunda yapar.

Zaman zaman buna “karşılıklı kazan-kazan” politikası denilebilir. Tabidir ki, bu ilişkileri bir devletin yukarıda ifade ettiğimiz ilkeler doğrultusunda yapabilmesinin birkaç önemli unsuru vardır. Bir kere o ülke tam bağımsız olmalı, dahası kendi ayakları üzerinde durabilecek dinamik bir yapıya da sahip olmalıdır. Ayrıca, yöneticilerinin iyi yetişmiş, dünyayı iyi okuyabilen ve ülkesinin menfaatlerini her şeyin üzerinde tutabilen olmalıdır.
Yaşadığımız asırda herkesin kabullendiği bir husus şudur ki, artık tek kutuplu bir dünyada yaşıyoruz. Bugün dünya milletleri içinde bir tek ABD istediğini yapabilir haldedir. Yani tabir-i caizse, “höt – möt” diye her ülkeye kafa tutacak ve meydan okuyacak durumdadır.
Bizim ize halimiz ortada… Dış politikada yıllardır nasıl çuvalladığımız ve millet olarak büyük bedeller de ödediğimiz de ortada… Sadece Suriyeli göçmenlerin ülkemize yıllık maliyeti 30 milyar TL. Bu para hepimizin cebinden çıkıyor. Maalesef sorumlusu da ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanıdır. Onun yanlış politikalarıdır.
Sayın Cumhurbaşkanının iç politikada muhalif partilere, kararını beğenmediği kurumlara, düşüncelerine katılmadığı şahıslara yönelik yüksek perdeden aşağılayıcı ifadelerini, aynı şekilde dış politikada da yabancı ülkelerin yöneticilerine söylemesinin bedelini Türkiye ağır bir şekilde ödüyor. 
Bu yanlış politik söylemler ve ilişkiler nedeniyle sırtımızı döneceğimiz komşumuz kalmamış, AB ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve Mısır’a kadar onlarca ülke ile kavgalıyız. Böyle bir politika elbette sürdürülemezdi. Şimdi yapılanlar ise, Türkiye’yi yönetenlerin söylediklerini yalaması ile sonuçlanmıştır. Bu da millet olarak bizi küçük düşürmekte ve itibarsızlaştırmaktadır. 
Ben buradan şunu ifade etmeye çalışıyorum; “Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz nihayet ‘yanlıştan dönmüştür’ Bu da bize önemli itibar kaybettirmektedir. Ancak, bir daha tekerrür etmemesi için ibret alınmalıdır. Dış politikada diplomatik dile dönülmesi oldukça önemlidir. Sürdürülebilir dış politika da ancak böyle yapılır.
İsrail ile yapılan anlaşmanın, Rusya’ya yazılan ‘özür mektubunun’ ve Mısır’a yakılan yeşil ışığın yani; anlaşmaların ve anlaşma çabalarının içeriğine girmeden ‘ne kazandık, ne kaybettik?’ demeden olanları mercek altına yatırdığımızda, Türkiye dış politikada doğru bir eksene yönelmiştir.
Bu günlerde medyamız, yazar - çizer takımımız ve siyasetçilerimiz kendi menfaat ya da yandaş algısı içinde İsrail anlaşmasına bakıyor. Bunun kadar acı olanı ise, yandaş medya ve siyasetçilerin dün türlü küfürler savurdukları “Siyonist İsrail” ile Hükümet anlaşma yapınca daha önce söylediklerinin tam tersini söylemeleri ve kamuoyunu yönlendirmeleridir. 
Eğer 1965 yılından 2002 yılına kadar dünyada sadece 6 devlet sözde “Ermeni Soykırımı” iddiasını meclislerinde onaylamıştır. Bu tarihten sonra son 14 yılda AKP iktidarında bu sayı 29 devlete çıkmışsa, bu durum Türkiye’nin dış politikadaki beceriksizliğini ve hatta rezaletini göstermeye yeter.
Bizim ülkemizin en büyük talihsizliği, insanların körü körüne birine bağlanmaları, beyinlerini kiraya vermeleridir. Bir diğer talihsizlik ise, yandaş ve taraftar mantığı içinde olaylara yorum getirmektir. Bunun sonucunda objektif düşünemeyen ve her konuda görüş ayrılığına düşen toplumsal karşıtlıklar yaşıyoruz. Bu da fikir çatışmasına sebep oluyor. Böyle bir ülkenin kalkınıp, muhasır medeniyetler seviyesine ulaşması elbette mümkün değildir. Toplumu bu hale getiren, siyaset bezirganları bunun bedelini Allah’ın huzurunda elbette veremeyeceklerdir.
 


28 Haziran 2016 Salı 18:45
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun