15 Ekim 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

Emeğimizi pazarlayanların peşini bırakmayacağız!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte ilk 4 aylık enflasyon %5,0 (4,96) dayandı. Bu rakam son yılların en yüksek rakamı... 

Bilindiği gibi 17 Aralık yolsuzluk operasyonu ve sonrası gelişmeler ülke ekonomisini olumsuz olarak etkilemektedir.
17 Aralık operasyonunu hükümete bir komplo olarak gören iktidarın, hukukun temel kurallarını ayaklar altına alan uygulamalara girmesi sadece ülkemizde değil tüm dünyada endişe yaratmaya devam ediyor. 
Ülkemizde hukuk dışı uygulamalar ve operasyonlar kamu kurumlarını ve özellikle çalışanları da olumsuz etkilemektedir.
Mahalli seçimlerden umduğu sonucu aldığını düşünen hükümet, bilindiği gibi bu seçimleri yolsuzluk operasyonuna karşı bir güvenoyuna çevirdi. Seçim sonrası da hukuk dışı çeşitli kanuni düzenlemelere girişti. 2010 yılı kısmi anayasa referandumu sonrası yeniden dizayn ettiği HSYK ve Anayasa Mahkemesi ile kavgaya tutuştu.
Bütün bu gelişmeler ekonomimizi de olumsuz etkilemiş, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan ödemeler dengesi açığına ve son olarak da enflasyon rakamlarında yüksek artışlara neden olmuştur. Enflasyondaki hızlı artışın başta devlet memurları olmak üzere sabit ve dar gelirlileri vuracağı bir gerçektir. 
Geçtiğimiz yıl ağustos ayında memurların ekonomik ve sosyal haklarıyla ilgili yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde iktidar yandaşı malum konfederasyon çalışanların emeğini siyasi iktidara peşkeş çekmiş, 2014 yılı için 123 TL, 2015 yılı içinse %3+3 ücret artışının altına imza atmıştır.
Söz konusu mutabakat sözleşmesinde, enflasyon farkı talep etmeyen malum konfederasyon, 2014 yılı için kabul ettiği 123 TL’nin ortalama memur maaşlarına yansımasının %5,2 oranında olduğunu da idrak edememiş, siyasi iktidara teslim olmuştur.
Bilindiği gibi yeni toplu sözleşme düzeneğinde en çok üyeye sahip konfederasyon başkanının mutabakata imza atması yeterli olmaktadır. İktidar beslemesi yandaş konfederasyonda aldığı talimat doğrultusunda mutabakat metnini imzalayarak memurlarının emeğini hükümete pazarlamıştır. 
Dört aylık enflasyon artışının %5.0 ulaşması, bu yılda enflasyon hedefinin tutmayacağını göstermektedir. En iyi tahminlerle yıllık enflasyonun %10 civarında gerçekleşeceği ekonomistlerce öngörülmektedir. Böylece tüm memurlar yandaş konfederasyonun attığı imzanın kurbanı olacaklar ve enflasyon altında ezileceklerdir.  Diğer yandan enflasyon kadar zam da hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü enflasyon kadar zam “sıfır zam” demektir. 
Mayıs 2014 ten itibaren enflasyondaki her artış memurun cebinden çıkacaktır. 
Söz konusu toplu sözleşme sadece malum konfederasyonun üyelerini mağdur etse, “kendilerinin bileceği şey…” der geçeriz. Ancak, atılan imza ile varılan mutabakat, malum konfederasyonun üyelerinin dışında kalan toplamda 1 milyon 960 bin memuru da mağdur etmektedir. Bu memurlar mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanır açıklanmaz, yandaş konfederasyona destek veren memurların yakasına yapışmalıdır. Yüksek enflasyon dolayısıyla kaybettikleri helal kazançlarını onlardan talep etmelidir. 
Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, memurun emeğini hiç utanmadan pazarlayan emek ve hak düşmanı bu zihniyetin peşini asla bırakmayacağız…


07 Mayıs 2014 Çarşamba 22:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL