16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

EMNİYET SENDİKASINA GEÇİT YOK…!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bir avuç inanmış polis “  “artık yeter !”  Bizde insanız, insan gibi muamele görmek istiyoruz. Bizimde ailelerimiz var, bizimde sosyal hayatımız olsun, bizimle ilgili kararlarda bizimde fikrimiz sorulsun” diyerek harekete geçtiler. Sendika kurma kararlılığı içinde Ankara Valiliği’ne ulaştılar.

Ancak yolları kesildi. Valilikten geri gönderildiler. Kuruluş dilekçeleri alınmadı. Dilekçeleri alınmasın diye, Emniyet Genel Müdürlüğü talimat verdi. Kurucularının gözaltına alınacağını dolaylı yollarla hareketi başlatanlara duyurdular. Hızlarını alamadılar. Birkaç üst düzey polis müdürü, hükümet yandaşı konfederasyonu ziyarete gittiler. “Sendika kurmak isteyen polislere destek vermeyin.” dediler. Kurucu olarak herşeyi göze alan 7 kişiyi takibe aldılar. Her biri ayrı illerde ikamet eden bu kahraman mücadele insanlarını yıldırmak için her yola
başvurdular.

Bu kararlı insanların yolu Türkiye Kamu-Sen’e de düştü. Destek istediler. Türkiye Kamu-Sen yöneticileri “Onurlu mücadelenizde sonuna kadar arkanızdayız.” diye açıklamalar yaptı. Hukukçularını görevlendirdi. Bizzat hukukçuların eliyle, Emniyet-Sen’in kuruluş dilekçesi Valiliğe götürüldü. Ancak kabul edilmedi.

Emniyet Mensupları Soruyor;

Başta Avrupa olmaz üzere  pek çok ülkede 100’den fazla polis sendikası bulunmaktadır. Bizde neden olmasın? Hani daha Demokratik Türkiye, daha çok İnsan Hakkı demiyor muyuz? Maşaallah, hükümetimiz demokratik söylemlerde dünyadaki en demokrat ülkelerden daha fazla demokrasi demiyor mu? Yoksa hükümet sözcülerinin daha çok demokrasi talebi yalnızca kendileri için mi? Dilekçemizin alınmaması yasalarımıza göre suç değil mi? Bizim sendika kurmamızda Anayasal bir engel mi var? Neden bizden korkuyorlar? Neden önümüzü kesmek istiyorlar?

Polisin Hali İçler Acısı

Polis sahipsizlikten, gece gündüz çalışmaktan, itilip kakılmaktan bıkmış, usanmıştır. Çıkış yolu aramaktadır. Onlar için tek yol kalmıştır, sendikal örgütlenme.

Ekonomik sorunları, sosyal sıkıntıları, disiplin adına insanlık dışı yapılan muameleler, polislerimizin büyük bir bölümünü bunalıma sürüklemiştir.

Her 13 günde 1 polis memuru intihar ediyor. Bunun anlamı, yılda 27 polis girdiği bunalım netcesinde canına kıyıyor. 16 bin polis memuru çalıştığı kurumla davalık durumda. Polis memurları 1978 yılında çıkarılan çağ dışı disiplin tüzüğüne göre cezalandırılmaktadırlar.
Haftada en az 60 saat çalıştırılıyorlar, bazı haftalar bu rakam 80 saate çıkabilmektedir. Özellikle miting, konser, maç, yürüyüş gibi toplumsal faaliyetlerde izinler kaldırılmaktadır. Fazla çalışmanın ne ücret olarak ne de ertesi gün dinlenme izni olarak bir karşılığı verilmemektedir. Polis, günde ortalama 12 saat çalışmaktadırlar. Bir karakol amiri izin vermediği sürece hiçbir memur görev yerini terk edemez, mesaisi bitmiş olsa da…

Emniyet-Sen, adına açıklama yapan Abdurrahim Yılmaz “200 bin polis memurunun infial içinde olduğunu, çok sık intiharların yaşandığını, cinnet geçirdiklerini, çözüm arayacakları ve sorunlarını dile getirecekleri bir muhataplarının bulunmadığını, bu nedenle sendikal örgütlenmeden başka tutacak dallarının kalmadığını” ifade ediyor. Yani, Polis Memurları kendi göbeklerini  kendilerinin kesebileceği kararlılığı içinde yola çıkmışlardır.

Yolları ve bahtları açık olsun. Bilindiği gibi, Akif Tutkaç başkanlığında Askeri Sivil memurlar da bir yıl önce yola çıkmışlar, bütün engellemelere rağmen, engelleri aşa aşa mücadelelerini sürdürüyorlar. Onlarında yolu ve bahtı açık olsun.
Çıktıkları emek, alın teri, ve hak arama mücadelesinde yılmadan yıkılmadan, kararlılıkla yürüyen Emniyet-Sen’in kurucusu “7 dev adamı” kutluyor, başarılar diliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak, gönlümüzle, yüreğimizle ve her şeyimizle yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.


15 Kasım 2012 Perşembe 00:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun