20 Ekim 2018 Cumartesi

Parke sistre cila

ENGELLERİ ÖNCE BEYNİMİZDE YIKALIM!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bu gün "Dünya Engelliler Günü" Her yıl olduğu gibi ülkemizde yine bu konuda istatistikler yayımlanacak, hükümetten de açıklamalar gelecek, daha sonra unutulup gidecek bu konu; bir dahaki yıla kadar.

Ülkemiz de ne yazık ki, insanımıza hak ettiği değer verilmiyor... Yani insanlara "Cenab-ı Allah’ın yarattığı en üstün varlık" olarak bakamayan bir anlayışımız var... Bu anlayış değişmediği sürece de en basit problemlerimizi bile millet olarak çözemiyoruz.
Bu bağlamda da genel olarak "engelli " diye ad koyduğumuz insanlarımıza da bakışımız maalesef çok olumlu değil. Onlara ya "acıyarak" bakıyor ve yaklaşıyoruz yada daha kötüsü küçümseyerek ve aşağılayarak davranıyoruz. Her iki bakışta arızalıdır. Bunu değiştirmenin yolu Allah'ın yarattığı bir insan olarak bakmak ve onlar için yaşamayı daha kolaylaştırmak olmalıdır.
Çünkü adı üstünde ENGELLİ diyoruz. Yani sağlıklı bir insana göre bazı uzuvlarında ya  doğuştan yada sonrada oluşan eksikliklerdir... Bu durumda ki insanlara, sağlıklı yani fiziksel ve zihinsel sağlığı yerinde olan kişilere göre daha fazla ihtimam göstermek, yaşamını kolaylaştırmak asla rencide edici davranışlarda bulunmamak insani ve vicdani sorumluluktur. Daha ötesi bu insanlarımızı en iyi şekilde eğitmek, iş üretir hale getirmek gerekir ki, eksik yanlarını beyin güçleriyle tamamlayabilsinler ve huzurlu yaşayabilsinler... Onlara muhtaç gözüyle bakıp ailelerine (onlar adına ) maaş bağlayıp eve hapis yolunu tercih ettirmek bana göre insanlık suçudur. Eğer sağlık sorunları nedeniyle sürekli yardıma muhtaçsa bir engellimiz ona devletimiz en mükemmel şekilde bakarak rehabilitasyonunu sağlamalıdır. Ayrıca tedavi ile düzeltebilecekler tedavi edilmeli, çalışabilecek durumda olanlar da mutlaka çalışma imkanlarına kavuşturulmalıdır. 
Ben inanıyorum ki, ülkemizde sayıları 12 milyon civarında olduğu ifade edilen engellilerimizin kahır ekseriyeti iyi bir eğitim ile üretken hale getirilebilir. Hem kendileri ve hem de aileleri huzurlu bir yaşama kavuşturulabilir..!
Diğer yandan ülkemizde engelli istihdamı ile ilgili bir dizi yasalarda mevcut, özellikle devlette engelli istihdamı artıyor. Elbette bu iyi bir gelişmedir. Ancak buradaki sorun, devlette istihdam edilen engellilere uygun dizayn edilmiş bina yani iş ortamı ve yol bulmamasıdır.
İstihdamı yapılanlar meslek içi eğitimlerden geçirilmiyor. Bilmedikleri işleri yapmaya zorlanıyorlar. Bazı kurum yöneticileri ise bunlara aşağılayıcı şekilde davranabiliyorlar, bazıları ise acıma duygusu ile bakıyor.
Bütün bunların sebebi ise, Devleti Yönetenlerin ve Bürokratların çoğunun "biz bu engellileri devlette ihtiyacımız olduğu için değil, Kanuni bir zorunluluk olduğu için istihdam ediyoruz. Zaten bu insanlar sorunlu, bir de bunlar için ayrı bir eğitime veya düzenlemeye de gerek yok" anlayışında olmalarıdır.
Özel sektör ise, kesinlikle Engelli çalıştırmak istemiyor. Onlar bu işe bir sosyal sorumluluk olarak bakmıyorlar. Kar amacı güttükleri için, Engelli istihdamından kaçıyorlar. Yasal sorumluluklarını çoğu yerine getirmiyor. Ceza ödemeye razı oluyorlar... Cezaların ağır olmayışı nedeniyle…
Daha bir kaç gün önce bu konuda canlı bir olay yaşadım; Memleketten bir kardeşim aradı, “Oğlum Devlet Personel Başkanlığı’nın yaptırdığı Engelli Sınavına girdi. Merkezi yerleştirme gereği tercihini yaptı. Tercihine uygun olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde, Antalya Müftülüğü’ne Müezzin olarak atandı... Daha sonra "MÜEZZİNLİK GÖREVİNİ YAPACAK NİTELİKTE DEĞİL, GERKÇESİYLE İŞ AKTİ FESH EDİLDİ " dedi. Ben de evraklarını göndermesini istedim, Araştırdım. Bir dilekçe ile itiraz etsin denildi. Babası ile birlikte engelli kardeşimiz Ankara ya geldiler. İlgili kurum yöneticileri ile görüştürdük, ancak sonuç alamadık. Netice olarak, dava açıp mahkemede haklarını arayacaklar... 
Bu o kadar vahim bir durum ki! Tabiri caizse kelimelerle anlatılamaz. Bir engelli Devletinin açtığı sınava giriyor, sınavda yeterli puanı alıyor, merkezi sistemle ataması bir devlet kurumuna yapılıyor. İşe başlıyor, sonra ise "YETERSİZDİR, MÜEZZİNLİK GÖREVİNİ YAPAMAZ" diye işinden oluyor ..! 
Bu genç Adam ne yapsın? Yazık değil mi bu insanımıza? Ona yapılan hangi vicdana ve hangi insanlığa sığar? Hem de engelli bir kardeşimizin önüne engeller koyan Diyanet İşleri Başkanlığına bu yakışır mı? Hiç mi Allah'tan korkmazlar? Kul Hakkından çekinmezler? Yazıklar olsun..!
 


03 Aralık 2016 Cumartesi 16:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL