19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

EYY BİBER! SENDEN ÇEKTİĞİMİZ YETMEDİ Mİ?

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Sevgili dostlar, Millet olarak şu “Biber”den çektiğimizi, hiç bir şeyden çekmedik..! Her yıl sonu Türkiye'nin yıllık Enflasyon rakamları yüksek çıkınca, bizim devlet yöneticilerimiz hemen bu biber meselesini haklı! olarak gündeme getiriyorlar? Çünkü kışın “Biber” fiyatları bir kaç kat artıyor. İşte bu nedenle..!

Maliye Bakanı Naci Ağbal Bayburt'ta esnafları ziyaret etmiş, orada biber fiyatlarını görünce, “İşte” demiş, “ENFLASYON CANAVARI BİBERLER..! Bakın tam 8 TL'ye yükselmiş..!”
İşte Türkiye'nin enflasyonunu artıran bu biberler..! Ne yapıp edip bu biberden kurtulmalıyız. Bence, en iyisi kışın seralarda üretimine yasak getirelim, ayrıca ithal edilmesini de yasaklayalım… Böyle yaparsak manavlara, pazarlara ve marketlere gelmez. Kimse de satın alamamağı için Enflasyon sepetinde de değeri sıfır görünür..!
Eğer bu teklifimi uygun bulmuyorsa sevgili Hükümetimiz, onlara ikinci bir yol daha öneriyorum; Türkiye İstatistik Kurumu’nun, tüketici fiyatlarını derledediği enflasyon sepetinden biberi çıkarıp atınız efendim..! Hayati bir gıda değil, ekmek ve su gibi… Tüketmesek ne olur ki? Ayrıca söylemeliyim ki, TÜİK'in tüketici fiyatlarını hesapladığı sepetinin içinde bildiğim kadarıyla 420'yi aşkın tüketim maddesi var..! Giyimden  gıdaya, eğlenceden ulaşıma kadar...! Gıda grubunda onlarca sebze ve meyve var. Biber de olmayı versin, dünya mı batar? Yeter ki bu enflasyon canavarı! biberden kurtulalım. Böylece, devlet yöneticilerimizde bu canavarla sürekli uğraşıp durmamış olurlar..!
Evet dostlar, bu hususta sizlere bir hatıramı anlatacağım; “Bundan sanırım 4 ya da 5 yıl önce TÜİK yöneticileri, o zaman ki Başkan Birol Aydemir'le birlikte Konfederasyonunuza ziyarete geldiler. TÜİK'in çalışmaları ile ilgili bilgi verdiler. Söz dolaşıp geldi enflasyon rakamlarına; Bir TÜİK yöneticisi o toplantıda, aynı Maliye Bakanı’nın bugünkü açıklamasında bahse konu olan "sivri biberin ne netameli! bir ürün olduğunu bize anlatıverdi." Enflasyonu yükselttiğini anlatarak, adeta biberi "Enflasyon Canavarı" ilan etmişti..!
Ben acizane itiraz etmiştim. Benim itirazımı yadırgamışlar ve çok uzatmadan konu değişmişti. Ben yine, acizane ben diyorum, çünkü bu konuda "mürekkep yalamış biriyim." Ticaret Bakanlığında ilk memuriyete başladığımda o zaman ki adı, Konjonktür ve Yayın Dairesi Başkanlığı olan Enflasyon hesaplamalarının yapıldığı birimde çalıştım. Türkiye'de 90’lı yılların başına kadar, Ticaret Bakanlığı’nın tespit ettiği "Toptan Eşya Fiyatları Endeksi" hesaplamaları enflasyonu belirliyor, kira artışları bile bu artışlara göre yapılıyordu. Ben “Ankara ve İstanbul Geçinme Endeksi” adı verilen çalışma grubundaydım. Yani bugünkü tüketici fiyat endeksinin bir muadili… O yıllardan sonra bu hesaplamalar ve yayımlanması TÜİK'in uhdesine verildi. Bu gün itibariyle Türkiye'nin tüm illerinde parkende Enflasyon sepeti içindeki mal ve hizmetlerin aylık fiyatları tespit edilerek, Türkiye'deki ortalama Tüketici fiyatlarındaki aylık ve yıllık enflasyon artışları hesaplanmaktadır.
TÜİK'in Enflasyon Sepetinde, Dört kişilik bir ailenin “Aylık Asgari Geçim Standardını” belirleyen 420'den fazla madde vardır. Her maddenin bir aylık tüketim miktarı adet ve kilo gibi yer alır. Örneğin, bu sepette biberin aylık tüketim ağırlığı iki kilo olsa, yazın kilosu 1 TL'ye düşünce enflasyon sepetine yansıması 2 TL olur. Kış aylarında 5 kat artmış olsa, enflasyon sepetine yükü 10 TL olur. Bir önceki aya göre biberdeki̇ bu artıştan dolayı 8 TL yük gelmiş olur. Bu da toplam değeri 3.500 TL'nin üzerinde olan bir yekünde 8 TL ne kadar enflasyon artırır ki?
Yüzde yarım bile artırmaz. Kaldı ki, kış aylarından yaz aylarına geçişte biberdeki düşüş aynı şekilde aylık ve yıllık enflasyon rakamlarına yansıyacak ve enflasyonu aşağıya çekecektir.! Daha açığı biberdeki artış değeri, bir ay önceye göre en az 35 TL yük getirse bile, aylık artışa biberin etkisi sadece yüzde bir olurdu ..!
Bütün bu gerçekler orta da iken, devlet yöneticileri neden sivri bibere takılır kalırlar? Gerçekten anlamak çok zor. Ülkemizde enflasyonu azdıran en önemli unsur dövizdir. Neden gerçeği itiraf etmezler..! Her şeyiniz dövize endeksli; döviz (dolar ve Euro) yükseldi mi, başta; benzin - mazot olmak üzere her şey artıyor ..! Her şeyimizi dövizle alıp satıyoruz. Ülkemize her şey döviz karşılığı giriyor. Türk Liramız değer kaybettikçe döviz artıyor. Artan dövizle, dışardan aldığımız her mal ve hizmetin değeri artıyor..!
Esas sorun burada..! Ama olsun bizim Bakanlarımız her şeye bir kılıf uydurmakta maşallah pek Mahirler..! Bu nedenle biber yalanının arkasına sığınıp, milleti aldatmakta bir beis görmüyorlar..! Öyleyse Bakanın sözleri ne anlama gelir? “Söyleyecek sözü olmayanlar, bahane ve yalanlara sığınırlar” meselenin özü budur!!! Allah ülkemizi yönetenleri doğruluktan ayırmasın..! Amin…


09 Ocak 2017 Pazartesi 15:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL