19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

FETÖ OPERASYONLARI, HUKUKİ ZEMİNE ÇEKİLMELİDİR..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Türk Milleti 15 Temmuz ihanet kalkışması ile büyük bir şok yaşadı. Devletimizin her kademesine hukuksuz yollarla sinsice sızan hain FETÖ çetesi, ülkemizi felaketin eşiğine sürükledi. Milletimizin sağduyusu ve ordumuz içindeki vatansever subaylarımızın gayreti ile bir iç savaştan dönüldü.

Bu ihanet odaklarının devletimizin en mahrem yerlerine kadar nasıl sızdırıldığını cümle alem biliyor. Devlet yönetiminde “liyakatin” nasıl ortadan kaldırılarak, cemaatçi ve yandaşların en üst makamlara getirildiği de herkesin malumu…

Türk Devleti’ni yönetenler başta olmak üzere, yönetimi talip olan siyasi partiler bu olaylardan çok iyi ders çıkartmalıdır. Atalarımızın dediği gibi, “bir musibet bin nasihatten evladır” anlayışıyla olaylardan ders çıkaramaz ve tedbir almazsak, maazallah benzeri ihanetlerle tekrar yüz yüze kalabiliriz.

Bastırılan 15 Temmuz ihanetinin Türk Milleti üzerinde yarattığı travma kısa zamanda atlatılacak gibi görülmüyor. Bu ihanetin açtığı sosyal ve psikolojik yaralar toplumumuz üzerinde uzun yıllar etkisini gösterecektir.

Elbette bununla da sınırlı değildir. Bu ihanetin millete ekonomik olarak yüklediği yük oldukça ağır olmuştur. Ayrıca vatandaşın devletine güveni zedelenmiştir. Daha kötüsü Türk Devleti, uluslararası arenada itibar kaybına uğramaktadır.

YAPILMASI GEREKENLER

-Türkiye kısa sürede OHAL’i kaldırmalı ve normalleşmeye yönelmelidir. OHAL ne kadar uzarsa, Türkiye o kadar çok ekonomik ve sosyal yönden zarara uğrayacaktır.

-İhraç edilen ve açığa alınan memurlarca verilen itiraz dilekçeleri, mevcut anayasa ve yasalara sadık kalınarak titizlikle incelenmeli ve mağduriyetler hızlı bir şekilde giderilmelidir. Suçun şahsiliği ilkesinden ayrılmadan ve yeni mağduriyetlere yol açmadan soruşturmalar yapılmalıdır. Aynı zamanda kanun dışı örgüt yapılanmasından dolayı “kurunun yanında yaş da yakılmamalıdır.”

-FETÖ Örgütü ihaneti içinde bulunanlar ile bu yapıya yardımcı olanlar kim olursa olsun, ayrım yapılmadan mevcut yasalar içinde cezasını çekmelidir. Özellikle operasyonlarda eksik bırakılan FETÖ’nün siyasi partiler içindeki yapılanması da tespit edilerek, işlem yapılmalıdır.

-FETÖ ile mücadelede ortaya konulan kriterlerin pek çoğu mevcut yasalarımızda “suç olmayan” kriterlerdir. Dershane, okul, banka, yurt, holding, sendika gibi… Bilindiği gibi bu kurum ve kuruluşlar 15 Temmuz 2016 kalkışmasına kadar devletin denetimindeydi. Bunların içinde FETÖ terör örgütü ile himmet parası, ByLock gibi yasadışı işlere bulaşanlar, devletteki görevini yaparken devletin imkanlarını bir yerlere peşkeş çekenler, sınav yolsuzluğu yapanlar, sınav yolsuzluğu kanalıyla memur olanlar da mutlaka cezalandırılmalıdır.

OHAL’in arkasına sığınarak, istemedikleri memurlara haksız bir şekilde işlem yapan bürokratlar tespit edilip, FETÖ soruşturmalarını sulandırmaktan yargılanmaları sağlanmalıdır. Yine emekliliği gelen memurları, tehdit ve baskı ile emekliliğe zorlayan idarecilere de gereken işlem yapılmalıdır.

Ayrıca kamuda hiçbir cemaat, zümre ya da ideolojik bir yapılanmaya fırsat vermeyecek şekilde uygulamalara geçilmelidir. Kamuda memur alımları tabiri caizse ince elenip sık dokunarak yapılmalıdır.

Bilindiği gibi geçmişte pek çok iktidarın taraflı ve yanlış uygulamaları neticesi, binlerce suçsuz insanımız mağduriyet yaşamıştır. Yakın tarihimizde 28 Şubat süreci ile son zamanlarda yaşanılan Ergenekon ve Balyoz adı verilen soruşturmalarda, binlerce masumun canı yanmıştır.

Bizim bütün çabamız, hiçbir vatandaşımız yargısız infaza tabi tutulmasın. Mağdur ve mazlum durumuna düşmesin… Artık, Devleti yönetenler eliyle yeni “devlet ve millet düşmanları” üretmeyelim.

Unutulmasın ki, bir kişiye haksızlık yapmak, zalimlik yapmak demektir. Şairin de dediği gibi, “Zulmü asla alkışlayamayız, zalimi de sevemeyiz."


07 Ekim 2016 Cuma 14:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun