16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Hükümetin “Osmanlı” ayıbı!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Ülkemizde son zamanlarda Osmanlıca başta olmak üzere, Osmanlı devlet yönetimi ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanmaktadır. Yeni seçilen Cumhurbaşkanımızın, başkanlık sistemi özlemi ve mevcut Anayasa’yı by-pass ederek, partili bir cumhurbaşkanı gibi hareket etmesi, toplumun önemli bir kesiminde, “Cumhuriyet sisteminden başka bir sisteme mi geçiyoruz?” ya da “Ülke, Osmanlı Devleti yapısına mı dönüştürülüyor?” endişesi yaşatmaktadır.
Aynı şekilde öteden beri siyasi iktidarın “Türk kimliği” yerine, 36 etnik guruptan bahsetmesi Osmanlı anlayışındaki “tebâ” algısı içerisinde tüm etnik grupların yeşertilmeye çalışılması da oldukça düşündürücüdür.
Ülkeyi yönetenlerin, Cumhuriyetten ve onun kazanımlarından hiç hazzetmedikleri ayan beyan ortada duran bir gerçektir. Diğer bir gerçek ise Osmanlı yönetim özlemidir…
Bütün bu gelişmeler ışığında, 13 yıllık AKP iktidarında ecdat yadigarı Osmanlı ve Selçuklu eserlerine gereken önem verilmediği gibi, Rum, Ermeni ve hatta daha eski uygarlıkların kalıntılarını gün yüzüne çıkarmak için gayret sarf edildiği ve milyonlarca lira para harcandığı görülmektedir. Ermeni Akdamar Kilisesi’nin ihya edildiği gibi...
Ayrıca, bu denli Osmanlı sevdalısı ve özlemcisi bir iktidarın, Osmanlı arşivlerine bu güne kadar sahip çıkmadığı da acı bir gerçektir.
Gerçi haksızlık yapmayalım! İstanbul’da uygun olmayan bir yere de olsa yapılan yeni arşiv binası gerçeği var. Ancak 2007 yılından bu yana TBMM’den çıkarılmamış ve ihmal edilmiş, sonuçta kadük(!) kalan bir arşiv yasası serüveni de var.
Bilindiği gibi, Devlet Arşivleri Yasası bir türlü çıkarılamamaktadır. Osmanlı arşivlerimiz İstanbul’da, Cumhuriyet arşivlerimiz ise Ankara’dadır. Bu merkezlerin yönetimi Arşivler Genel Müdürlüğü’nce yürütülmektedir.
Özellikle Osmanlı arşivlerinde 100 milyon Osmanlıca belge okunmayı ve gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Mevcut arşiv çalışanı Osmanlıca ve diğer dilleri bilenlere ise “arşivci” kadroları verilmediği için yıllardır mağduriyet yaşıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile her ay kayıpları 300 ile 800 TL arasındadır. Bir yandan da çıkmayan yasa nedeniyle, başka kamu kurumlarının arşivlerindeki Osmanlı belgeleri de çürümektedir. Üniversitelerde Osmanlıca eğitim almış gençlerimiz de tek istihdam yeri Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü olduğu için  Arşiv Kanunu’nun çıkmasını bekliyorlar. Yasa çıksın ki işe girelim diye!
Sözün özü, bizim Osmanlı sevdalısı yöneticilerimiz Arşiv Yasasını çıkarmayarak, Osmanlı belgelerinin 8 yıldır değişik kamu kurumlarında çürümesini seyrediyorlar. Aynı zamanda, yasa çıkmaması nedeniyle kamu kurumlarındaki arşivlerin denetlenmesi de yapılamamaktadır. Ayrıca çıkmayan yasa nedeniyle, kamu kurumlarındaki arşivlerin aynı standartlar içinde kayda geçirilmesi, düzenlenmesi ve koruması da yapılamamaktadır. Devlet Arşivlerinde çalışan başta Osmanlıca bilen arşiv personelinin de bu nedenle mağduriyetleri devam etmektedir.  Osmanlıca eğitim görmüş gençlerimizin iş umutları ise her geçen gün azalmaktadır. 13 yıllık iktidarlarında binlerce yasal düzenlemeyi Meclis’ten geçiren siyasi iktidarın, bu süreçte Arşiv Kanunu çıkarmaya vakit bulamaması ayrıca bir ayıptır. Daha doğru bir ifade ile bu bir Hükümetin “Osmanlı” ayıbıdır.
Bizi yönetenler “Osmanlıca’yı herkese öğretmeliyiz” diyerek ahkam kesiyorlar da, adama sorarlar; “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye?”


23 Ocak 2015 Cuma 18:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL