15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Hükümetten memura vergi darbesi

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz etkilediği gibi dar ve sabit gelirlileri de mağdur etmektedir. Özellikle çalışanların ödediği gelir vergisi bir çok iş adamının ödediği vergiden daha fazla hale gelmiştir. Bu nedenledir ki, hükümet en kolay vergi toplama yöntemi olduğu için işçi ve memurların ücretlerinden vergileri keserek, çalışanlar üzerindeki vergi yükünü artırmaktadır.
Ülkemizde verginin tabana yayılmaması ve kayıt dışının önüne geçilememesi nedeniyle de çalışanlar ağır vergi yüküne mahkum edilmektedirler. Gelişmiş toplumlarda gelir vergisi ile dolaylı vergiler arasında adil ve dengeli bir dağılım söz konusu iken, ülkemizde büyük bir dengesizlik söz konusudur. Genel vergi gelirleri içinde, dolaylı vergilerin oranının %70’lere dayanmış olması vergideki adaletsizliğin en büyük göstergesidir.
Bilindiği gibi devletin gelirlerinin %87’si vergilerden oluşmaktadır. Ülke nüfusumuzun tamamını oluşturan 77 milyon insanımız hemen hemen her harcamasında çeşitli vergiler ödemektedir. Bunun anlamı şudur; Bugün doğan çocuk için alınan her ihtiyaç malzemesinde ve bugün ölen her insanımız için harcanan cenaze masraflarında vergi vardır. Bu nedenledir ki, hazinemizde toplanan gelirlerde 77 milyonun hakkı vardır.
Vergi adaletsizliğinde Avrupa ülkeleri içinde rekor yani birincilik maalesef Türkiye’dedir. Almanya Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde dolaylı vergiler %30’lar civarındadır. Hiçbir gelişmiş ülkede dolaylı vergiler %50’nin üzerine çıkmazken, bizim ülkemizde %70’lerde olması oldukça manidardır. Özellikle bu iktidar döneminde dolaylı vergiler daha da yükselmiş, 2000 yılında %60 iken, bu oran 2013’te %69’a yükselmiştir.
Memurun vergilerine baktığımızda burada büyük bir adaletsizlik söz konusudur. Hükümet güdümlü sözde memur Konfederasyonunun 2013 yılında imzaladığı toplu sözleşmede bilindiği gibi; 2014 yılı için seyyanen 123 TL artışa, 2015 yılı için ise %3+3 oranında zamma imza atılmış, hükümetle mutabakat yapılmıştı. 2014 yılı için enflasyon farkını görmezden gelen ve hükümete teslim olan sözde Konfederasyon yöneticileri vergilerden memurlara gelecek yükü de hesap edememişler ya da bile bile hükümete yaranmak için memurun emeğini peş keş çekmişlerdir.
Ülkemizde 2014 yılında enflasyon %8,2 oranında artmış, memurlara verilen 123 TL seyyanen artışın ortalama memur maaşına yansıması %5,2 olmuştur. Böylece tüm memurlar 2014 yılında enflasyon altında bir ücrete mahkum edilmişlerdir. Bu süreçte, Türkiye Kamu-Sen’in ısrarla gündeme taşıdığı ek zam taleplerine de memur sendikaları ve hükümet kayıtsız kalmıştır.
Memurlar 2014 yılında sadece enflasyon altında kalmamış, aynı zamanda yüksek vergi dilimleri nedeniyle aldıkları artışın önemli bir bölümü vergiye gittiği için ekonomik kayba uğramışlardır.  2015 yılında ise enflasyon kadar zammın yarıdan fazlasının vergilere gideceğini hesaplayamayanlar, memurlarımızın iki yılının emeğini zayi ederek, ağır bir vebal altına girmişlerdir.
Bilindiği gibi gelir vergisinde yıllık 12 bin TL’ye kadar miktardan %15 oranında 12 bin ila 69 bin TL arasındaki gelirlerden de %20 oranında vergi alınmaktadır. Memurlarımızın kahır ekseriyetinin toplam gelirleri 6. aydan itibaren %20’lik vergi dilimine girmekte ve böylece ikinci 6 ayda aldıkları %3 artış da vergiye gitmektedir.
Memurun kaybı ne yazık ki bununla da sınırlı değildir. Hükümet 2014 yılında vergi gelirlerini bir önceki yıla göre %8 artırmıştı. Bu yılki hedefi ise %10,1’dir. Yani “vergide yeniden değerlendirme oranıdır” aynı zamanda bu rakam. Bunun anlamı elektrikten, suya, doğal gazdan, haberleşmeye kadar velhasıl tüm vergilerin oranı bir önceki yıla göre %10.1 artacaktır. Böylece memurlar iki kere vergi mağduru olacak, aynı mağduriyeti asgari ücretliler ve emekliler de yaşayacaklardır.
Diğer yandan Hükümet yüksek vergilerle asgari ücretlileri de çarpmaktadır. Cumhuriyet tarihimizde bu yıl bir ilk yaşanacak olup, Temmuz ayından itibaren 1000 TL’nin üzerine çıkacak olan asgari ücretten her ay 34 TL vergi alınacaktır. Hükümette böylece bir ilki gerçekleştirdiği için tarihe geçecektir. Asgari ücretliler ne kadar sevinseler azdır.!!! Bu yıl ocak ayında %6 ve Temmuz ayında yine %6 zam alacak olan asgari ücretlinin zammının bir bölümü yüksek vergi dilimi vasıtasıyla, diğer bölümü de vergide yeniden değerlendirme oranı ile devletçe geri alınacaktır. 


14 Mayıs 2015 Perşembe 22:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun