15 Ekim 2018 Pazartesi

Parke sistre cila

İktidarın el üstünde tuttuğu şaibeli bürokrat

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla siyasi iktidarın kirli çamaşırları ortaya dökülmüştü. Dönemin Başbakanı ve Hükümet, paralel bir yapı tarafından kendilerine komplo kurduğunu ifade etmiş, yolsuzluk operasyonlarının önü kesilmiş ve bazı yasal düzenlemelerle kapatma yoluna gidilmişti. Sonuçta, o günden bu yana ülkeyi birlikte yönettikleri, orduya ve yargıya kumpas kurdukları cemaati hedef tahtasına koymuşlar, iktidarları boyunca ülkede yaşanan her türlü olumsuzlukların ve komploların sorumlusu olarak cemaat ilan edilmişti. Siyasi iktidar böylece kendini aklama yoluna gitmişti. Dört Bakan ve oğullarının da yaptıkları yanlarına kar kalmış, sadece Bakanlık makamından olmuşlardı.
Siyasi iktidarın yolsuzluk batağında debelenmekte olduğu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek arasındaki tartışmalarda da açıkça ortaya çıkmıştır.
Bu süreçte siyasi iktidarın pek çok bürokratı da yolsuzlukların merkezinde yer almış, ancak koruma kalkanı ile hesap vermeleri engellenmişti.
Bu yazımızın konusu Ömer Demir. Son olarak ÖSYM’nin başına getirilen kişi… Kimdir Ömer Demir? Devletin en üst kademelerinde görev yapan bu şahıs gerçekten donanımlı mı? Yoksa yandaş olduğu için mi bu denli önemli görevler verildi? Evet, bu soruların cevabını bulmak için Beşir Atalay’la başlamamız gerekiyor. Ömer Demir 2002 yılına kadar Kırıkkale Üniversitesi’nde Beşir Atalay’la birlikte görev yapan, orada Doçent olan bir kişidir.
Beşir Atalay’ın 2002 Milletvekili Genel Seçiminde AKP’den Milletvekili olması ve daha sonra Devlet Bakanlığı’na getirilmesi ile birlikte 2003 yılında o zaman ki adı Devlet İstatistik Enstitüsü olan, bugün ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun başına getirilmişti. 2011 yılına kadar bu görevde kaldı. bu görevi sırasında Ankara Gölbaşı’nda yaptırdığı villasına Devletin malzemelerini, araçlarını ve Teknik elemanlarını defalarca gönderip, kullandığı ortaya çıkan bir kişi, yani Devletin kaynaklarını şahsi çıkarları için kullanan, dolayısıyla Devleti zarara uğratan bir şahıs. Bu yolsuzluğu ortaya çıkaran ve “Milletin yetim hakkını” korumaya çalışan ise Sendikamızın üyesi Bayram Yüksel’dir.
Bayram Yüksel, bu yolsuzluğu ortaya çıkarınca ödül mü aldı? Alkış mı aldı? Hayır, tam tersi cezalandırıldı, sürgünler yaşadı. Ailesi tehdit edildi. Tabir-i caizse, “pişmiş tavuğun başına gelenler” onun başına da geldi. Ama o yılmadı. Direndi ve başardı. Asaletli bir devlet memuru olduğunu gösterdi. Sendikamızın üyesi  olması nedeniyle de bizi gururlandırdı. Ömer Demir mahkemede yargılandı. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda aynen şu ifadeler yer alıyor:
“….. Villadaki kaidenin yapımı için bir kısım TÜİK personeli, mesai saatleri içinde bir çok kez Ömer Demir’e ait araziye bazen TÜİK’e ait araçlarla gittikleri…. Bu eylemden dolayı kurum zarara uğrattıkları…. Ömer Demir’e menfaat sağladıkları görülmüştür.”
Mahkemede Ömer Demir, “Devletin zararını ödemeye hazır olduğunu” söyleyerekte aslında suçu ikrar etmiştir. Ancak, mahkemede Ömer Demir’i savunmaya dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımızın avukatı Ali Özkaya geliyor. Ve mahkeme 8 yılla yargıladığı Ömer Demir’i beraat ettiriyor. Suç belgeleri sabit… Her şey ortada belgeleriyle bilirkişi raporları ve Ömer Demir’in villa inşaatına giden personelin ifadeleriyle… Bütün bunlara rağmen, beraat ettiriliyor. Sonuçta Sendikamız ve Bayram Yüksel, adalet aramaya devam ederek, bir üst mahkemeye  Yargıtay’a davayı taşıyor. Böylece Adaletin tecellisi için mücadelemizi sürdürüyoruz.
İktidar için vazgeçilmez bürokrat Ömer Demir, YÖK tarihinde ilk defa profesörlük unvanı olmadığı halde Yönetim Kurulu Üyesi yapılan kişidir. Yani bulunmaz Bursa kumaşıdır…  Aynı şahıs, YÖK Başkanvekilliği, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Üyeliği, ÖSYM Yönetim Kurulu Üyeliği, YÖK ve TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü ve son olarak ÖSYM Başkanlığı’na getirildi.
Düşünebiliyor musunuz, 11 yılda bu kadar görev, bu kadar terfi… Yani iktidarın vazgeçemediği şaibeli bürokratı…
Şaibeli bir bürokratın, ÖSYM gibi çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren çok önemli bir kuruma Başkan yapılması, elbette ki vicdan sahipleri için oldukça düşündürücüdür. Esas itibariyle bu iktidara samimiyetle destek veren insanlarımız için de bir ibret vesikasıdır.


02 Nisan 2015 Perşembe 22:01
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL