16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Meclistekiler cinnetin eşiğinde… Ya millet?..

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bu yılki bütçe görüşmeleri, son yılların en kavgalı ve küfürlü görüşmelerin yapıldığı oturumlar olarak tarihe geçmiştir. Milletin vekilleri birbirlerine yumruk sallıyor, galiz küfürler ediyorlar, kürsüye yürüyorlar. Daha da ileriye giderek kürsüden ellerine geçirdiklerini birbirlerine fırlatıyorlar. Böylece, kürsü dokunulmazlığı ve mahremiyetini de hiçe sayıyorlar. Kürsüye çıkan konuşmacılar, sürekli sataşmalar nedeniyle meramlarını ifade edemez bir duruma düşürülüyorlar.
Bu gerginlikleri kim önleyecek? Elbette, siyasi parti liderleri… Çünkü, “Liderler Demokrasisi” denilen, ucube bir demokrasi ile yönetiliyoruz. Liderler seçiyor, onların seçtiklerini ise millet noter misali tasdik ediyor. Sonuçta milletin vekilleri, liderlerin vekilleri oluyorlar. Ancak Meclis’teki kavgalı küfürlü oturumları engellemek şöyle dursun, bizzat bazı liderler küfürleriyle destek veriyorlar.
Aslında liderlerin seçtiklerinin bu cinnet durumu, toplumsal cinnetin bir tezahürüdür, yani yansımasıdır. Her ne kadar iktidar sahipleri, sürekli olarak toz pembe bir “Türkiye tablosu” varmış gibi gerçekleri saklayan bir anlayış içerisinde ifadeler kullansalar da, sürekli sorunlarla boğuşan ve çaresizlik içinde kıvrananlar, Türkiye gerçeğini biliyorlar ve yaşıyorlar. Ancak, toplumun tamamının bu gerçeklerden haberdar olması, hem iktidarın karartma politikaları ve hem de malum medyanın Türkiye’nin gerçek gündemi yerine, suni gündemlerle halkı oyalaması, halkın gerçekleri görmesini engellemektedir.
Son yıllarda yapılan tüm anketlerde Türk halkı, ülkenin en önemli 5 sorununu şu şekilde sıralamaktadır: İşsizlik, asayişsizlik, eğitim, hukuksuzluk ve yolsuzluk.
Bu temel sorunlar ne yazık ki, yeterince kamuoyu gündemine gelmemekte ve tartışılmamaktadır. Özellikle de siyasi iktidar, bu gerçeklerle yüzleşmek istememektedir. Başbakan’ın çoğu zaman ortaya attığı suni gündemlerle milletimiz oyalanmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’nin asayişsizlikle ilgili acı gerçeklerini gösteren, gerçek gündemle ilgili birkaç somut örnek vermek istiyorum;
Hayat Boyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Derneği, 42 üniversiteden 300 kadar akademisyene yaptırdığı büyük bir alan çalışmasıyla, “Türkiye’nin cinnet haritasını” çıkartmıştır. Hazırlanan raporda, 2012 yılında Türkiye genelinde 3 milyon 285 bin suç olayı gerçekleşmiş, bu sayı bir önceki yıla göre %8,35 oranında artış göstermiştir. Ülkemizin yıllık nüfus artışı % 1’in altında gerçekleşmektedir. Suçlar ise nüfus artışından 8 kat daha fazla artmaktadır. Bu suçların faili olarak, 4,5 milyon kişi Adliyeye sevk edilmiş, en az bir o kadarı da mağdur sıfatıyla Adliyeye hak aramak için gitmiştir. Şahitlerle birlikte 1 yılda Adliyeye giden vatandaş sayımız 21 milyona ulaşmıştır. Yani neredeyse nüfusumuzun 1/3’üne yakın bir kısmı, bir yılda Adliyeye gitmiştir.
Bir başka örnek hırsızlık ve gasp olaylarındaki artıştır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2008 yılında hırsızlık suçu ile ilgili 256 bin olay gerçekleşmiş, 2012 yılında bu sayı 408 bine yükselmiştir. Bunun anlamı dört yılda %58 oranında hırsızlık olaylarında artış yaşanmasıdır.
Bir başka husus ise, cezaevlerindeki durumun vahametidir. 2003 yılında Ceza ve Tevkif Evlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 63 bin iken, bu sayı Ekim 2013 itibariyle 140 bine yükselmiştir. Bu süreçte, bir kısım suçların cezasını hafifleten yasalar çıkartılmış, ayrıca kısmi aflarla tahliyeler gerçekleşmiş olmasına rağmen, cezaevlerindeki mahkum sayısında 10 yılda % 112 oranında artış olmuştur.
Bu acı gerçeklere uluslararası kaynaklardan da birkaç örnek vermek istiyorum; OECD’yi (Avrupa Ekonomik İş Birliği Örgütü) oluşturan 36 ülke içinde Türkiye, Şili’den sonra en fazla cinayetin işlendiği ikinci ülke… Bir başka veri ise, Birleşmiş Milletler’in “İnsani Gelişme Endeksi”nden. Türkiye geçtiğimiz yıl itibariyle insani gelişme sıralamasında 165 ülke arasında 83. sıradadır. Aynı istatistiklere göre; Türkiye 1990 yılında 119 ülke içinde 71., 2000 yılında ise 139 ülke arasında 68. sırada idi. Bu sıralamalardan da anlaşılacağı üzere, ülkemiz her geçen yıl insani gelişme açısından geriye gitmektedir. 
Sözün özü, halkımızın yaşadığı sıkıntılar her geçen gün katlanarak artmakta, bu nedenle vatandaşlarımız “Cinnet” noktasına sürüklenmektedir. Temennimiz odur ki, bu gidiş ülkemizi inşallah toplumsal bir kargaşaya sürüklemez…


17 Aralık 2013 Salı 10:19
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL