19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

Memur uyuma, güvencene sahip çık!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle, Emek ve Dayanışma Bayramı olarak ilan edildi.  Bayramların anlamı düşünülünce bu günü Bayram demek  ne kadar doğru bu tartışılabilir… Yine de sadece İşçi Bayramı gibi algılanan ve kutlanan 1 Mayısın tüm çalışanların bayramına dönüştürülmesi doğru ve yerinde bir karar.
 Böyle bir günün olması, en azından çalışanlara,  sıkıntılarını anlatabilme, kamuoyuna  sorunlarını  geniş kitlelerle ifade edebilme imkanı sunduğu için  anlamlıdır.
1 Mayıs 1977’ de  Taksim’de yaşanan acı olaylar nedeniyle bazı emek örgütleri her yıl kutlamaları bu alanda yapmak için harekete geçmekte, her seferinde de 1 Mayıs kavga ve gürültü ile amacının dışına çıkarılmaktadır.
Bugünkü iktidar geçtiğimiz yıllarda  1 Mayıs’ta Taksim’i kutlamalara açtığında, İstanbul’da olaysız ve kavgasız 1 Mayısların kutlanabildiğine de şahit olduk.
Ancak bu yıl yine Taksim inatlaşmasıyla 1 Mayıs kutlamaları amacının dışına çıkarılmıştır. Hükümet ve bazı emek örgütlerinin inatlaşmasının bilançosu; 50 civarında yaralanma, 400 göz altı ve 10 tutuklama… İstanbulluların çektiği sıkıntılar, Türkiye’nin dışardaki itibarı ve en önemlisi İşçiler açısından taşeronlaşmanın yoğunlaştığı, emek ve alın terinin sermayeye peş keş çekildiği, özelleştirme adı altında işçilerin işinden edildiği bir  dönemde güme giden emekçinin sorunları…
Aynı şekilde memurlar arasında yapılan ayrımcılık, çıkarılan torba yasalarla bir kısım çalışanların zorunlu emekli edilmesi, demokratik hakların geriye götürülmesi, enflasyon altında sefalet ücreti ve yüksek vergiler nedeniyle sürekli kaybeden memurların meseleleri de güme gitti.
Eskiden emek örgütleri işçi ve memur sendikaları, “Emek Platformu” çatısı altında buluşabiliyor ve sorunlarını ortaklaştırabiliyorlardı.  AKP iktidarıyla, emek örgütleri de birlikte hareket edemez oldular. Bu yıl 1 Mayıs’ı Türk-İş Zonguldak’ta, Türkiye Kamu-Sen Adana’da, Yandaş Sen Konya’da kutladı.
 Demokratik haklarında gelişme bekleyen memurların, grev hakkı, bağımsız hakem kurulu ve memurun siyasete katılması gibi talepler de ne yazık ki dillendirilemedi. En önemlisi memurların geleceğini karartacak olan, güvencelerinin ellerinden alınacağını açık açık ilan eden Cumhurbaşkanının bu tavrına karşı memurların, “Güvencemiz, varlık sebebimizdir. Güvencemiz, geleceğimizdir. İktidarın kölesi olmayacağız. Emeğimize, alın terimize ve geleceğimize göz dikenlere fırsat vermeyeceğiz” diye, bütün meydanlarda haykırmak ve kararlılığını göstermek varken, ne yazık ki memurlar için hayati öneme sahip olan bu hususta KESK ve DİSK’in kör inadı, iktidarın anti demokratik tavrı memurun ve emekçinin haklı taleplerinin üzerini kapatmıştır.
Ne Zonguldak’ta Türk-İş’in taşeronlaşmaya karşı feryadı, ne Adana’da Türkiye Kamu-Sen’in “memur uyuma, güvencene sahip çık” sloganları hedefine ulaşamamış, kamuoyuna yansımamıştır.
Türkiye Kamu-Sen olarak biz uyarıyoruz; önümüzde bir seçim var, “ Bana şu kadar milletvekili verin, Anayasa’yı değiştirelim, işçi memur ayrımını ortadan kaldıralım, memurları da işçiler gibi kıdem tazminatını verip kapının önüne koyalım” diyen Cumhurbaşkanı’na memurları ve ailelerinin  sandıkta vereceği cevap, memurun iş güvencesine nasıl sahip çıktığını göstermesi noktasında oldukça önemlidir. Her memur   “güvencemiz, geleceğimiz, varlık sebebimiz… Güvencemize göz dikenin gözünü oyarız” diyebilecek feraseti göstermelidir…


05 Mayıs 2015 Salı 21:48
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun