16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Memura büyük darbe!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Yazımın başlığını çok düşündüm, “Memura büyük kazık” yazayım dedim, yazamadım... 

“Memura enflasyon ayıbı” da hafif kaldı. 
“Memurun ekmeğini çaldılar” desem olurdu aslında… 
Geçtiğimiz yıl “malum sen”le yapılan toplu sözleşmede tüm memurlara atılan kazığın yansımalarını ifade etmek için böyle bir başlık arayışına girmiştim…
“Asrın toplu sözleşmesini yaptık” diyecek kadar akli meleklerini kaybetmiş, insanları yalanları ile aldatabileceklerini düşünen zavallı insancıkların foyasını aslında tüm memurlar biliyor. Biliyor da hey hat! Çoğunluğu sesini çıkarmıyor. Biliyor da yine kuyruğuna takılıp gidiyor. “Hem giderim, hem ağlarım” misali…
Bilindiği gibi, geçtiğimiz Ağustos ayında Hükümetle malum konfederasyon arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara 2014 yılı için 123 TL, 2015 yılı için ise %3+3 oranında artış ve olursa enflasyon farkı öngören zamma imza atılmış, dolayısıyla mutabakata varılmıştı.
İşte bütün mesele bu mutabakatla başlamıştır. 2014 yılı için verilen 123 TL seyyanen zammın ortalama memur maaşındaki karşılığı yıllık %5,2 oranında artıştır. Ülkemizde 2014 yılı Haziran ayında gerçekleşen enflasyon %5,7’dir. Ekim sonu itibariyle ise 10 aylık enflasyon %8,9’dur. Yıl sonu beklentisi ise Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ifadesiyle %9,4 olacaktır. Bu rakamların ortaya koyduğu tek gerçek, tüm memurlar Temmuz 2014’ten itibaren enflasyonun altında yaşamaya mahkum edilmişlerdir.
Maliye Bakanı bu gelişmelere rağmen, Hükümet adına yaptığı konuşmalarda memura enflasyon farkı veya ek zam yapmayacaklarını defalarca söylemiştir.
Bu acı tablo, memurun 2014 yılının kayıplar yılı olduğunu, enflasyonun altında ezildiğini, Temmuz ayından itibaren kesesinden yediğini, borçlanarak yaşadığını ve enflasyon canavarına kurban edildiğini göstermektedir.
Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi, bu gelişmeler üzerine iki önemli araştırma yaparak, kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu araştırmalarda görülmüştür ki, memurun 2014 yılı kayıplarının o yılla sınırlı kalmadığı, memurların çalıştıkları müddetçe, tabir-i caizse her yıl zincirleme olarak kayba uğrayacağını ortaya koymuştur.
Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezinin araştırmasına göre; 2014 yılında seyyanen 123 TL’yi değil de, hükümetin teklif ettiği %3 + %3 artış ve enflasyon farkını yandaş Konfederasyon kabul edip imza atsaydı:
Önümüzdeki 10 yılda bazı unvanlardaki toplam kazançlar şöyle olacaktı;
Doktor: 27.300 TL
Avukat: 23.520 TL
Mühendis: 26.220 TL     
Müdür: 14.220 TL
Müezzin:  11.340 TL    
Memur: 7.800 TL       
Şoför: 6.500 TL            
Hemşire: 9.660 TL
Hizmetli: 5.220 TL
Yukarıdaki miktarlar 10 yıllık kaybı göstermektedir.  Bu rakamları 10’a bölersek her yıl ne kadar kaybettiğimizi daha iyi anlamış oluruz.
Çalışanlarımız sadece çalışırken mağdur olmamışlardır, imzalanan toplu sözleşme aynı zamanda emekli ikramiyelerini ve emekli maaşlarını da olumsuz etkilemiştir. Yandaş konfederasyonun “biz seyyanen 123 TL’lik zamma memurların emekliliğine daha çok yarayacağı için imza attık” sözünün de bir aldatmaca olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezinin yaptığı araştırmaya göre bazı unvanlardaki kayıp miktarları da şöyledir;
Öğretmen, müezzin, imam ve avukatların; emekli ikramiyelerinden dolayı kayıpları ortalama 518 TL, emekli maaşlarında ise aylık 14 TL düşüş olacaktır.
Memur, ebe ve hemşirelerin toplu sözleşmeden kaynaklanan kayıpları ise; emekli ikramiyelerinde ortalama 333 TL, emekli maaşlarında ise 9 TL civarında olacaktır.
Bütün bu gerçekler şunu gösteriyor: 2.600 bin kamu görevlisi ile 1.900 bin memur emeklisinin emeğinin ve alın terinin heba edildiğini, yandaş olmanın dayanılmaz cazibesine kapılan sözde memur Konfederasyonunun, emeğimizi ve alın terimizi iktidara peşkeş çektiğini… Bunun vebali sadece sözde Konfederasyonun yöneticilerinin değildir elbette, aynı vebal siyasi iktidarın kendisine bağlı uydu bir konfederasyona verdiği destekle yetkili yapıp masaya oturtmasıdır. En büyük sorumluluk ise, yandaş konfederasyona bağlı sendikalara üye olarak, emek ve alın terini pazarlayan zihniyete desteklerini sürdüren devlet memurlarınındır.


27 Kasım 2014 Perşembe 11:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL