19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

“Memura Tek Yön!”

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Günlük bir gazete, 2015 yılı memur sendikaları üye sayılarını değerlendiren bir haber yapmış. Haberin başlığı da “Memura Tek Yön..!” Başka bir ifade ile “mecburi istikamet…” Denilebilir ki, memurlar kendi yollarını kendileri seçemiyor mu? Elbette seçebilen, onurlu ve omurgalı yüzbinler var çok şükür. Ancak, tehditle, baskıyla ya da menfaat vaadi ile yolunu, yönünü şaşıranlar da oldukça fazla ne yazık ki..!
İktidar gücünün bazı insanlar üzerinde ne kadar büyük bir şahsiyet zafiyeti yarattığı bu rakamlardan da anlaşılmaktadır. Aslında memurlarımız ağırlıklı olarak yüksek tahsil görmüş olması sebebiyle, diğer sosyal kesimlere göre kişiliklerinin daha da gelişmiş olması gerekmektedir.
Bu satırları yazarken inanınız üzülüyorum… Belki de Sendika Yöneticisi olarak “bizim başarısızlığımız” diyeceğim. Bazıları ise, “onların başarısını kıskandığımızı” da düşünebilirler. Ama Allah’ta şahit, dostlar da görüyor… Alanlarda nasıl mücadele ettiğimizi, üzerimizdeki sorumluluğun gereğini yapmak için  teşkilatlar olarak elimizden gelen tüm çabayı gösterdiğimizi…. Memurun yetki verdiği yapıların yöneticilerinden daha fazla gayret sarf ettiğimizi… Bu süreçte Türkiye Kamu-Sen camiası olarak, yapılabileceklerin en iyisini yapmaya çalıştık. Eğilmeden, bükülmeden, değerlerimizden ve ilkelerimizden taviz vermeden, en önemlisi “Türkiye Sevdamız”dan vazgeçmeden..! Bundan sonra da aynı inanç ve heyecanla elbette mücadelemizi sürdüreceğiz.
“Memura Tek Yön” haberinin detaylarına baktığımızda ise şu ifadeler yer alıyor: “Memur-Sen üye sayısını 13 yılda 20 kat artırdı.” Ne muhteşem bir artış! Kim bilir belki de, Malum-Sen’in yöneticileri bu üstün başarılarından! dolayı şimdi göbek atıyorlardır. Öyle ya, böyle bir başarı dünyada az görülür ve her insana! yani faniye! nasip olmaz…!
Geçtiğimiz 13 yılda Türkiye Kamu-Sen üye sayısını %35 artırarak 446 bine ulaşmış. Aynı dönemde KESK ise -%10 oranında üye kaybına uğramıştır. Onlarsa 5 değil, 10 değil tam 20 kat artırmışlar. Bu başarılarıyla “Guinnes Rekorlar Kitabı”na girmeye aday olabilirler! Bu sonuç, aslında siyasi iktidar gücünün toplumsal hayatı nasıl etkilediğini ve insan yapımızın niteliği bakımından oldukça çarpıcıdır. Ayrıca bu rekor artış, sosyolojik olarak değerlendirilmeye ve incelenmeye muhtaçtır.
Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kamu Görevlileri Danışma Kurulu toplantısında Genel Başkanımız İsmail Koncuk, o zaman ki Malum-Sen Genel Başkanı olan Ahmet Gündoğdu’ya, “2014 yılında memurlar enflasyon altında kalıyorlar. Birlikte ek zam talep edelim. Biz 6 aydır sokaklarda ‘Ek Zam İstiyoruz’ diye eylemler yapıyoruz. Gel memurları enflasyona ezilmekten kurtarmak için Çalışma Bakanını ikna edelim” dediğinde, Ahmet Gündoğdu, “Biz Toplu Sözleşme Masasında memurlar için alacağımızı aldık. Bizim memurlara ek zam talebimiz yok” diyerek, reddetmişti. Genel Başkanımız İsmail Koncuk, “bak bu sözlerini kamuoyu ile paylaşırım” dediğinde ise Ahmet Gündoğdu, “paylaşabilirsiniz, Sendikaların üye sayıları açıklandığında bizim haklılığımızı görürsünüz” demiştir. Gerçekten şimdi Milletvekili olan Sendikacılığı bırakan Ahmet Gündoğdu oldukça ileri görüşlüymüş! dediği gibi oldu… Malum-Sen üye sayısını daha da artırdı.
Ne yazıktır ki, bir kısım memurlar enflasyon altında ücrete imza atan, çalışanların emek ve alın terini masada pazarlayan Malum-Sen’e daha fazla destek vermişlerdir. Bir önceki yıla göre Malum-Sen üye sayısını 74 bin artırmıştır. Yani, “Celladına aşık olan mahkum” misali… Ne diyelim, “Malum-Sen’lilere mübarek olsun”. Ancak, onların Malum-Sen’e desteği yüzünden emeği ve alın teri masada bırakılan 1 milyon 764 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin hakları Malum-Sencilere de haram olsun..!10 Temmuz 2015 Cuma 12:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun