16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Memurlar neden kaybetti ve nasıl kazanır?

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

“Memurlar neden kaybetti?” sorusunun cevabını aslında bütün memurlar biliyor. Birinci derecede sorumlu masada pazarlığa oturan sözde konfederasyondur. İkinci derecede sorumlu da siyasi iktidardır. Üçüncü derece sorumlular ise “Memur-Sen’e” üye olarak destek veren memurlardır.
Siyasi iktidara göbeğinden bağlı bir "sendikamsı yapıdan" zaten bir şeyler beklemek, eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Çünkü kendisini besleyen ve büyüten bir güce karşı gelmek ya da talimatlarının dışına çıkmak söz konusu sendikamsı yapı için intihar etmekle ya da harakiri yapmakla eş anlamlıdır. Eğer siyasi iktidar bu yapıdan desteğini çekerse, sonları hüsran olacak ve yok olup gideceklerdir.
Siyasi iktidar için; kendisine itaat eden ve pazarlık masasında ne teklif edilirse kabul eden bir zihniyet biçilmiş kaftandır.
Bir kısım memurlar, eğer Memnun-Sen’e desteğini sürdürürse ve bu sendikamsı yapıyı tekrar yetkili kılarsa, sonuçta tüm memurlar ve memur emeklileri kaybetmeye devam edecektir.
Bilindiği gibi, yetkili konfederasyon masada sadece üyeleri adına pazarlık yapmıyor. Tüm memurlar ve memur emeklileri adına pazarlık yapıyor. Toplamda 4,5 milyon memur ve emekli aileleri ile birlikte 15 milyon insanımızın hak ve hukukunun sorumluluğunu taşıyor.
Bu nedenledir ki, üye olarak destek verip, toplu sözleşme masasına oturttukları sendikamsı yapının vebali yöneticiler kadar üyelerinin de sırtındadır. Tabir-i caizse suça ortaklardır. Emek hırsızlığının sanığıdırlar…
Hükümetle 2014-2015 yılları memur ve memur emeklileri için yapılan toplu sözleşme mutabakatında memurlara 2014 yılı için seyyanen aylık 123 TL, memur emeklilerine ise 140 TL (bir önceki yılın enflasyon farkıyla birlikte) artış yapılmıştı. 2015 yılı için ise %3+3 artışa imza atılmıştır.
2014 yılı için yapılan 123 TL’lik zam en düşük maaş alan memurda (aile çocuk yardımı dahil) %6.5, ortalama memur maaşlarında ise %5.2 artışa vesile olmuştur. 2014 yılı enflasyonu ise %8.2 olarak gerçekleşmiştir. Bu nedenle memurlar yıllık ortalama %3 oranında kayba uğramışlardır. Ayrıca kayıpları bununla da sınırlı kalmamış, memurların tamamına yakını vergi dilimlerinin yüksekliği nedeniyle yılın ilk altı ayından itibaren bir üst vergi diliminde vergi kesintisine çarpılmışlar, sonuçta 123 TL artışın, ikinci altı aydan itibaren bazı çalışanlarda yarısı, bazılarında ise tamamı vergiye gitmiştir.
2015 yılı için enflasyon kadar zamda “sıfır” zamdır. Bu yılda hem gelir vergi dilimleri ve hem de hükümetin tüm vergi gelirlerini %10.1 artırması nedeniyle, iki kere vergiye çarpılacak olan memurlar yine kaybeden taraf olacaktır.
Bu tablodan "Memnun-Sen"ciler memnun olabilirler. Ancak, onların memnuniyetinin faturasını aileleriyle birlikte sayıları 15 milyona ulaşan memur ve memur emeklisine ödetmeye hakları yoktur. Bu aymazlığa hep birlikte itiraz etmeliyiz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, Memnun-Sen’e desteğini sürdüren memurları o yapıdan kurtarmak diğer memurların sorumluluğundadır.
Tüm memurlarımızın, alın teri ve emeğini heba eden zihniyetten kurtulmak için fırsatları vardır. 2016 ve 2017 yılları için toplu sözleşme masasına oturacak sendika ve konfederasyonların belirleneceği tarih 15 Mayıs 2015’tir. Bu tarih itibariyle, üye aidat kesinti listelerindeki sayılardan yetkili Sendikalar belli olacaktır. Bunun anlamı, bu tarihten 1 ay önceye kadar “Memnun Sen’den” memurlar istifa ettirilmeli, böylece üye sayıları aşağıya çekilerek, yetkinin hak eden bir konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen’e tekrar devredilmesi sağlanmalıdır. Böylece, Memur-Sen’den ayrılan üyeler hem bir vebalden kurtulacak, hem de memurların 2016 ve 2017 yıllarını da kaybetmelerinin önüne geçeceklerdir. Ayrıca, üyesi oldukları emek düşmanı zihniyetin yöneticilerine de iyi bir ders vereceklerdir.
Tüm memurlarımızın 15 Mayıs’a kadar teyakkuza geçmeleri gerekmektedir. Memurlarımız, “Emeğimizi ve alın terimizi 2016 ve 2017 yıllarında peşkeş çektirmeyiz ve emek hırsızlarına bir daha fırsat vermeyiz” diyerek, gereğini yapmalıdırlar. Aksi bir durumda kaybeden yine memurlar ve memur emekli olacaktır.
Unutulmamalıdır ki, Peygamberimiz;
“Mümin aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz” buyuruyor.
Yani akıllı mümin; ihtiyatlı, tedbirli ve uyanık hareket eder. Bir defa aldatılsa bile, gaflete düşüp ikinci defa aynı hatayı yapmaz…


16 Ocak 2015 Cuma 11:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun