16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Memurlara şaşı bakanlar!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesinin açılışında yaptığı konuşmanın bir bölümünde, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kökten değişmeli, memurlar özel sektörden daha fazla ücret alıyor, iş garantisi var ama performans ölçme yok. Buradan verim alabilir misiniz? İş alemine hizmetkar olur mu bunlar?” dedi.

Dahası birkaç gün sonra iş adamlarıyla yaptığı bir başka toplantıda, memurlara verilen yeşil pasaportun aslında iş adamlarına verilmesi gerektiğini söyledi.
Sayın Şimşek’in bu “talihsiz beyanı” tüm memurları aşağılayan bir anlayışın tezahürüdür. Bu cümlelerin neresini düzeltelim? Beyefendi yıllarca Maliye Bakanlığı yaptı. Şimdi de Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı sıfatı ile ülkeyi yöneten, ülkenin geleceği ile ilgili kararlar verebilen, kabinede önemli bir aktör konumunda…
Böyle birinin Türkiye’deki memurlara bakışının daha doğrusu “şaşı bakışının” arıza bir noktada olduğu açık ve net olarak görülmektedir.
Gerçeği söylemek gerekirse, Sayın Şimşek ömründe bir gün “memurluk yapmamış” bir kişidir. Aslında memurun halinden anlaması da beklenemez diyerek, sözlerine itibar etmezsek elbette ki 2 milyon 600 bin memurumuza haksızlık ederiz.
Aslında kamu görevlileri, mevcut siyasi iktidar döneminde onlarca Bakan ve hatta Başbakan tarafından haksız ithamlara maruz kaldı. Bunları bazı örneklerle hatırlatmak isterim: “Eski Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’te, çocuğuna devletten iş isteyen bir vatandaşımıza, “illa devlet memuru olacak. Olduğunda ne olacak? Yan gelip yatacak. Sonsuza kadar güvence… Nerede bu yoğurdun bolluğu..?” demişti. Daha sonra da defalarca “Anayasa’dan işçi memur ayrımı kalkmalı, çalışanlar olarak değiştirilmelidir. İşçilerde işçinin kıdem tazminatını verirsin. Kapı dışarı yaparsın. Ama memurlara dokunamazsın…” Yine başka bir konuşmasında ise, “Dünyanın neresinde memur işçi ayrımı var? Bunu kaldırmamız lazım. Memurları görevden alıyorsunuz. Mahkeme iade ediyor. Böyle şey olur mu, bunu düzeltmek lazım….”
Eski Bakanlardan Ali Coşkun’dan Ömer Dinçer’e kadar pek çok Bakan, memurları aşağılayan  “işe yaramazlar, iş üretmezler ve vasıfsızlar” diye halka ve işverenlere defalarca şikayet ettiler. Elbette bu şikayetler “halktan da karşılığını buldu” Pek çok vatandaş, kamu kurumlarından hizmet alırken, nezaket ve edep kurallarının dışına çıkarak, kamu çalışanlarını aşağılama yoluna gitmiştir. Dahası özellikle  hastanelerde saldırıya uğrayan doktorlar başta olmak üzere, denetime giden memurlara kadar onlarca ölümlü ve yaralamalı vakalar olmuştur.
Aslında memurlara yönelik bu tür saldırıların temelinde bugünkü hükümeti oluşturan siyasi partinin bir kısım yöneticilerinin memurları aşağılayan ve hor gören ifadeleri yatmaktadır. Bir anlamda halk, memurlara karşı kışkırtılmaktadır.
Son günlerde Anayasa değişikliği ile birlikte memurların da güvenceleri başta olmak üzere, 657 sayılı Kanun siyasetçiler tarafından sık sık gündeme getirilmektedir. Böylece kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Daha önemlisi, zaman zaman paralel yapı ile mücadelede, “memur güvencesi engel, terörle mücadelede 657 sayılı kanun yetersiz, teröre bulaşmış memurları atamıyoruz” gibi yalan beyanlarla memurların hakları elinden alınmak isteniyor.
Bütün bunlara iktidar beslemesi yandaş malum Memur Sendikaları Konfederasyonu da ne yazık ki destek veriyor.
Konuyu dağıtmadan toplarsak, mevcut siyasi iktidar “devlet memurlarını” hedef tahtasına koymuştur. Sayın Şimşek’in sözleri “laf olsun, beri gelsin” anlamında değildir. Kimi “iş güvencesini kaldıralım” kimi “657‘yi kıralım”, kimi “performans getirelim, cezalarını artıralım” kimi de “zaten bunlar iş üretmiyor, fazla ücret alıyor” kimi “kulaklarından tutup kapı önüne koyalım” gibi sözlerle hem memurları rencide ediyor ve hem de kafalarındaki planı hayata geçirmek için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.
Türkiye Kamu-Sen olarak, bu oyunu bozmak ve memurların onurunu korumak yine bize düşecektir. Çünkü sendikacılığın temeli öncelikle mevcut haklarımızı korumaktır. Daha sonra da geliştirmektir. Cumhuriyetimizin kuruluşunda biz onurlu memurlara hak ettiğimiz değerin karşılığı olarak verilen ve devletin devamlılığında esas olan “güvencemizi” elbette ki koruyacağız.
Ancak herkes bilsin ki, biz de yeni bir 657 talep ediyoruz. Batı standartlarına uygun, çağdaş bir 657 istiyoruz. İş tanımlarının yeniden yapıldığı, kurumsal ve mesleki ayrıcalıkların ortadan kaldırıldığı, liyakatin esas alındığı, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir 657 istiyoruz…


02 Nisan 2016 Cumartesi 14:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL