16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Memurun ümitsiz 2013’ü

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 

 

2010 yılında yapılan, kısmi Anayasa değişiklik paketi içerisinde memurlara “Toplu Sözleşme Hakkı” da yer alıyordu. Hükümet ve bazı çevreler bu hakkın, referandum yolu ile anayasaya gireceği ve memurların daha çok ekonomik ve sosyal haklara kavuşacağını ifade etmişlerdi.

Toplu sözleşme hakkı bir aldatmacadan öteye gitmedi.

Memurların önemli bir bölümü, 12 Eylül 2010 yılında yapılan kısmı anayasa değişikliği referandumunda “Evet” oyu kullanmıştı. Referandumun %58 oyla kabul edilmesiyle, 2011 yılında toplu sözleşme masasına oturması gereken memur sendikaları, bu husustaki yasal düzenlemenin zamanında yapılmaması nedeniyle, 2012 yılı Mayıs ayında, sendikalar toplu sözleşme masasına memurların ekonomik ve sosyal haklarını geliştirmek için oturmuşlardı.

İlk defa yapılan, toplu sözleşmeler ne yazık ki, uyuşmazlıkla sonuçlanmış, hükümetin ağırlıklı olarak yapılandırdığı kamu görevlileri hakem kuruluda, memur sendikalarının taleplerine kulak tıkayarak, hükümetin zam teklifini onaylamıştır.

Enflasyon hedefi tutmadı

2012 ve 2013 yılı için, yapılan görüşmelerde, uzlaşma sağlanamadığından memurlara 2012 yılı için, %4+4,5 2013 yılı için  %3+3 zam karara bağlamıştır.

Hükümet yapılan tüm görüşmelerde, memurlara öngördüğü enflasyon hedefi kadar, yüzde artış dayatmasında bulunmuş. Enflasyon hedefinin tutmadığı, son 2 yıldır da memurlar enflasyon farkı alarak enflasyonun altında ezilmişlerdir. Her yıl gerçekleşen enflasyon miktarı kadar, memurlara artış yapılması aslında “sıfır zam” anlamına gelmektedir.

Bu süreçte, büyüyen milli gelirden, pay verilmeyerek, memurlar büyük bir haksızlığa maruz kalmışlardır. Sadece ücret artışlarında değil, sosyal haklarında da ciddi bir gelişme sağlanamamıştır.

Temel tüketim mallarına yapılan zamlar memuru şok etti

Bu yılın son aylarında başta doğalgaz olmak üzere;  elektrik, odun, kömür, vergiler ve akaryakıta yapılan yüksek zamlar, kışın başlangıcında memur ve dar gelirlileri kara kara düşündürmektedir.

2013 yılı Ocak ayında, memurlara verilecek %3’lük maaş artışı, ısınma ve aydınlatmaya yapılan zamlarla, misliyle memurun cebine girmeden geri alınmıştır.

Bilindiği gibi 2013 yılı vergi artışı, Ocak ayında yürürlüğe girecektir. Başta doğalgaz olmak üzere; bir çok mal ve hizmete zamlar kuyruğa girmiştir.

2013 yılı boyunca, yıllık %3+3 ücret artışına mahkum edilen memurlar için 2013 yılı oldukça zor geçecektir.

Fazla mesailer 2013’de kalkıyor

Bilindiği gibi 666 sayılı KHK ile, 2013 yılı için fazla mesailerin saat ücretleri ile yılda 6 ayı geçmemek kaydıyla yapılması bakanlar kurulunca öngörülmüştü.

Şimdiden bazı kurumların, fazla mesai yaptırmayacağı, bir kısmının da fazla mesai sürelerinin 3 ya da 6 ay yaptıracağı ifade edilmektedir.

Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere, Gümrük’te, Adliyelerde ve Nüfus’ta çalışanlar için önemli bir ek gelir olan mesailerin azaltılması yada kaldırılması ekonomik sıkıntı içinde zor şartlarda çalışan memurları daha da perişan edecektir.

Kamuda sendikal ayrım artarak devam etmektedir

Siyasi iktidar iş başına geldiği günden bu yana, kamuda ayrımcılığın adam kayırmacılığı her geçen yıl artırarak sürdürmüştür. Kamu çalışanları, siyasi iktidar ve yandaş sendikasının tahakkümü altına sokulmaya çalışılmaktadır. Artık memurların, mahalle baskısı denilen siyasi ve sendikal baskılara dayanacak gücü kalmamıştır. Ayrımcılıkta sınır tanımayan hükümetin 20132 yılında da, bu kirli süreci devam ettireceği endişesi yandaş olmayan memurları kara kara düşündürmektedir. 

Memurlar için 2013 yılı oldukça zor geçecektir. Yapılan zamlar ve ellerinden alınan haklar nedeniyle, ayrıca kamuda her geçen yıl artarak süren sendikal ve siyasi ayrımcılığın ve haksızlıklarında 2013 yılında devam edeceği endişesi içinde memurlar yeni yıla ümitsiz girmektedir.

2012 yılı gibi, 2013 yılı da memurlar için zor bir yıl olacaktır.

Başta kamu çalışanları olmak üzere; Türk milletinin huzurlu, adil paylaşımın olduğu ve ayrımcılıkların rafa kaldırıldığı bir yıl geçirmesi dileğiyle, herkesin yeni yılını kutluyorum.

 02 Ocak 2013 Çarşamba 10:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL