15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Muhterem! Devlete karşıymış, milletten yanaymış!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Başbakan son günlerde devleti diline doladı; devleti aşağılayan sözler söylüyor. 

İfadeleri şöyle; 
“- Seçilirsem tarafsız olmayacağım. Eğer bu kardeşiniz seçilirse, tarafsız cumhurbaşkanı olmayacağım. İki taraf var; bir devlet, bir de millet. Ben milletin tarafında olacağım…”
Adamın ruhunda var ayrımcılık! 
12 yıllık siyasi iktidarı boyunca yaptığı ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi, Cumhurbaşkanı olduğunda başka boyutu ile yapmaya devam edeceğini söylüyor. 
“Devletten değil, milletten yana olacağım” ne demekse? 
Devletin başına Cumhurbaşkanı olacak, ama devletle milleti ayrı tutacak, milletten yana tavır alacak! 
Bilmez mi ki, milletle devlet etle kemik gibidir, hava ile su gibidir. Birbirini tamamlar. Tabir-i caizse birbirinin mütemmim (tamamlayan, bütünleyen) cüzüdür.
Devletsiz millet olarak yaşamak mümkün müdür? Mümkün olsa bile orada hukuk olur mu, özgürlük olur mu, bağımsızlık olur mu? 
Ya bunları bilmeyen Cumhur olur mu?
Devlet: “Bir ülkede, bir hükümete ve ortak kanunlara bağlı olarak yaşayan bir milletin veya milletler topluluğunun meydana getirdiği siyasi varlık.” 
Başka bir ifade ile “Belli bir toprak üzerinde müstakil bir teşkilat kurmuş olan insan topluluğuna devlet denir” şeklinde tarif edilir.
Bu tariften de anlaşılacağı gibi devlet, ferdi, tabii ve siyasi unsurlardan meydana gelir. Bu unsurlar nüfus, ülke ve hakimiyettir. 
Devletin birinci gerçek unsuru “nüfus"tur. Halkı olmayan bir devlet düşünülemez. 
Bir devletin var olması için yalnız nüfus da yeterli değildir. Bu nüfusun aynı zamanda yeryüzünün belli bir bölgesinde yerleşmiş olması da gerekir. Buna “ülke” diyoruz, vatan diyoruz. 
Ülke toprağının büyük veya küçük olması devlet olmayı engellemez. Önemli olan ülkenin belli bir yeri ve sabit yerleşimi olmalıdır. Çünkü belli ve sabit bir ülke olmadıkça devlet hakimiyeti tam olarak kullanılamaz. 
Devletin üçüncü gerçek unsuru “hakimiyet"tir. İnsan toplulukları düzenli ve istikrarlı bir teşkilat kurmamışsa ve teşkilat o nüfusu belli sınırlar içinde bağımsız olarak idare etmeyi başaramıyorsa orada devletin varlığından söz edilemez. Bu bakımdan bir devletin var olması için nüfus ve ülkenin (toprak) var olmasının yanında hakimiyet de şarttır.
Buradan başka bir değerlendirmeye geçmek istiyorum.
Millet, bir devletin temsil ettiği, dili, dini ve vatanı olan toplumdur. Bu nedenle milletin var olması ve varlığını sürdürebilmesi için şu dört unsur şarttır; Bunlar; din, devlet, dil ve vatandır.
Vatan, devletin kanunlarının uygulandığı yerdir. Orada o devletin milleti yaşar. Nasıl devlet yok olursa, millet de yok olur. Aynı zamanda vatan da yok olur. Vatanı korumak, devleti korumak demektir. Devleti korumak ise milleti korumaktır. Aynı zamanda devleti korumak demek, kanunları uygulamak demektir. Yani devleti oluşturan unsurlar ancak kanunla kurulur ve kanunla yönetilir. Devlet düzeni kanunlarla varlığını sürdürür.
Devlet, milleti temsil eder. Devletin siyasi yapısı milletin tercihi ile oluşur. Devlet düşmanları aynı zamanda vatan düşmanlarıdır. 
Vatansız bir devlet olmayacağı gibi devletsiz de bir millet ve vatan olamaz. Vatanı kutsal yapan milletin varlığıdır. Milleti millet yapan ise devlettir.
Devlet kavramı aslında soyut bir kavramdır. Onu somutlaştıran insanlardır yani devlet adına hizmet veren kamu görevlileridir. Devlet kurallar ve kurumlardan oluşur. Devletin kurumlarını, devlet adına kamu görevlileri işler hale getirir. Yöneticiler, iktidar üzerinde sübjektif bir hak sahibi değillerdir. Sadece devletin organında görev yaptıkları için kendilerine hukuk tarafından tanınan yetkiyi kullanırlar. Devletten memuru yani kamu görevlilerini çıkarırsanız geriye “Kurallar ve Duvarlar” kalır. Devletin kurumları millete hizmeti kamu görevlileri eliyle verir. Kamu adına yani devlet adına sorumluluk alan ve görev üstlenen herkes kamu görevlisidir. Bunlar Cumhurbaşkanından Başbakana, Bakanlardan Milletvekillerine, yargı mensuplarından güvenlik görevlilerine, üst düzey yöneticilerden memurlara ve hizmetlilere kadar geniş bir yelpaze içindedir. Devlet olmazsa kurumları ve kuralları da olmaz. Dolayısıyla yöneticileri de olmaz.
Devlet fikrinin oluşmasının temeli, kişisellikten kurumsallaşmaya geçmeyi ifade eder. Gerçek bir devlet yapılandırılmasında insanlar artık bir şefe (kabile reisi), bir derebeyine veya bir hükümdara değil, onların fiziki varlıklarının ötesinde ve üstünde “Devlet” denilen sürekliliği olan soyut bir varlığa itaat edecektir.
Bu hususta Burdeau şöyle diyor; “İnsanlar, insanlara itaat etmek durumunda kalmamak için devleti icat etmişlerdir.” 
Bizim devletimizin Anayasasında olduğu gibi pek çok hukuk devletinin anayasasında “Tüm vatandaşların kanun önünde eşitliği” temel kuraldır.
Burada devlet iktidarın dayanağı ve çatısı olarak düşünülmüştür. Devlet tarih boyunca toplumlar için birleştirici bir sembol ve simge olmuştur.  
Büyük düşünür İbn-i Haldun yüzyıllar öncesinde devleti şöyle tanımlar;
“Devlet insanoğluna mutlak anlamda gerekli olan bir müessesedir. Bu sadece hukuk kararlarının uygulanması anlamında bir zorunluluk değil, tabii bir zorunluluktur. Bu zorunluluk insanoğlunun medeni bir siyasi varlık olmasından kaynaklanan ve varlığını sürdürmesi için şart olan sosyal örgütlenmenin bir sonucudur.”
Bütün bu gerçekler ortadayken kirli siyaset batağında debelenen bizim muhterem(!) devlete karşıymış. Hadi oradan!


11 Temmuz 2014 Cuma 14:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun