19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

OSMANLI’NIN KÜLLERİNDEN…

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 

Bundan 94 yıl önce, gecenin karanlığında İstanbul’dan yola çıkan bir tekne  19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşıyor. Bu öyle sıradan bir yolculuk değil, yedi düvelin işgal ettiği Anadolu topraklarının ve Anadolu insanının kimseye bırakılmayacağının kararıydı. Mangal yürekli, özgürlük savaşçısı bir Osmanlı subayının ve ona inanmış birkaç vatanseverin bütün dünyaya meydan okuması,  “Türk’e zincir vurulamaz, Türk esir edilemez ve Türk esaret altında yaşayamaz”haykırışıydı…

Anadolu’da bazı kişilerin, ülkelerinin bağımsızlığı için organize olmaya çalıştıklarıyla ilgili istihbarat alan İngiliz hükümeti, İstanbul’da bulunan elçilerine “konunun araştırılması ve kısa zamanda istihbari bilginin hükümete bildirilmesini”  ister.  İngiliz elçisi, araştırmasını yapar, istihbaratını tamamlar ve hükümetine şu haberi geçer; “Anadolu’da Mustafa Kemal diye bir maceraperest, güya Osmanlı’nın külleri üzerinden yeni  bir devlet kuracakmış. Bu bir maceraperestin hayalinden başka bir şey değildir.”

Gerçekten o günkü Anadolu’nun hali gösteriyor ki, ne yapılırsa yapılsın kurtuluş imkansız. “Anadolu yedi düvelin işgalinde, her yerde isyanlar var, ordusu dağıtılmış, tersanelerine girilmiş, Payitaht İstanbul İngiliz işgalinde, dağlarında çeteler türemiş, en önemlisi yetişkin ve savaşacak insanı kalmamış, savaş için malzemesi yok, halkı açlık ve sefalet içinde, yoksulluk ve hastalık milleti kırıp geçiriyor. Devlet yönetimi teslim olmuş, hayatta kalan aydınlarsa, manda altında yaşamaktan başka bir seçenek olmadığını söylemektedir.

Eğer İngiliz elçisi, Türk Milletini iyi tahlil edebilseydi, Türk tarihini okuyup anlayabilseydi, bu kadim milletin tarih boyunca onlarca devlet kurmuş, onlarcasını yıkmış olduğunu, her defasında küllerinden doğduğunu bilseydi hükümetine yukarıda ki mesajı geçmezdi. Hele hele Türk’ün asla “esir edilemeyeceğini” kavrasaydı, hiç öyle düşünmezdi.

Büyük Atatürk anılarında o günleri şöyle ifade ediyor:

“… Ben 1919 Senesi Mayıs'ının  19'unda Samsun'a çıktığım gün elimde hiçbir kuvvet yoktu.Yalnız Türk Milleti'nin asaletinden doğan  ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi  bir kuvvet vardı.İşte ben, bu milli kuvvete, asil Türk Milleti'ne güvenerek işe başladım.

Milli mücadeleyi yapan doğrudan doğruya Türk Milletinin kendisidir. Bu milletin evlatlarıdır. Milli mücadeleyi şahsi hırs değil, milli izzet-i nefs gerçekleştirmiştir.”

Sonuçta, İngiliz Sefirinin deyimiyle, Osmanlının  “küllerinden” yeni bir devlet kurulmuş, Türk Milleti hürriyetine kavuşmuştur.  Başka bir ifade ile, Bu büyük Millet, “küllerinden yeniden doğmuştur” her felaketten sonra olduğu gibi. Elbette, Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş  bu Milleti yüce Yaradan’ın koruduğunu ve kolladığını da bilemek gerekir.

Bugün kim ne yaparsa yapsın, hangi ihanetin peşinde olursa olsun herşeyimizi borçlu olduğumuz Büyük Önder Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına kirli dillerini uzatsalarda, Onun kurduğu Cumhuriyeti ve Bayramlarını ortadan kaldırmaya çalışsalarda, Büyük Milletimiz ve  Yüce Yaradan buna razı gelmeyecek, sevdiği bu milletin kurtarıcısına yapılanları affetmeyecektir. Büyük Atamıza dil uzatan, soy özürlü kanı bozukları Allah’a havale ediyoruz ve “Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır ” diyen Büyük Önderimizi, minnet ve şükranla bir kez daha yad ediyoruz.

Ne mutlu Türk’üm diyene..!20 Mayıs 2013 Pazartesi 16:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL