19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

Rusya’ya boyun mu eğiyorsunuz?

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bizim vergilerimizle yayın yapan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) bilindiği gibi siyasi iktidarın borazanı haline gelmiş, yasaları hiçe sayarak iktidar yanlısı yayınlarını bütün aymazlığı ile sürdürmektedir.

TRT’nin radyoları dışında, 14 ayrı TV kanalı var. Bu kanallar vasıtasıyla yayınlarını sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sürdürme çabasındadır. Bu kanalların içerisinde TRT’nin Türk Dünyası topluluklarına yönelik iki ayrı kanalı mevcuttur. Bunlardan biri TRT AVAZ, diğeri de TRT TÜRK’tür. Bu iki kanal hem Türkçemizin kardeş topluluklarda yaygınlaşması ve hem de onların Türkiye ile bağlarının güçlenmesine vesile olmaktadır. “Her ne kadar yanlı yayın yapsa da zaman zaman milliliğin dışına çıksa da” bir Devlet politikası olarak, bu kanalların yayınlarını güçlendirerek sürdürmesi ve desteklenmesi bir mecburiyettir.
Hele hele son yıllarda, etrafımızda ateş çemberi oluşmuş bir ortamda, bütün dünyanın gözlerini Ortadoğu’ya çevirdiği bir zamanda, Türk kardeş topluluğu olan ülkelere haber noktasında bile verilecek hizmet oldukça anlam kazanmaktadır.
Bu kararla ilgili olarak, Dış Türkler Strateji Uzmanı çok değerli bilim adamı Doç. Dr. Kürşad Zorlu’nun, önceki gün Yeniçağ Gazetesi’nde yayınlanan “TRT’nin Aldığı Karar Ve Türk Dünyası” adlı makalesinde özetle; “Bugün Türk Dünyası dediğimiz coğrafyanın önemli bir kısmında Rus merkezli ya da bağlantılı ajansların ve haberleştirme sisteminin etkisi hâlâ devam ediyor. Örneğin Kazakistan ve Kırgızistan'da her iki ülkenin kendine özgü koşulları sebebiyle devlet dilleri Kazakça ve Kırgızca iken resmi dil aynı zamanda Rusçadır. Dolayısıyla Türkiye Türkçesi ile ya da o ülkelerin devlet dili ile yayın bile farklı stratejilerle hamle yapmayı gerekli hale getiriyor. Hele ki Rusya ile karşı karşıya geldiğimiz böylesi bir konjonktürde doğru bilgi, gerçek kültür ve objektif sunum anlayışına her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğu aşikardır.”
Çoğunluğunun, Rusya’nın dağılmasıyla oluşan Türk Devletlerinin hala Rusya’nın baskısı altında oldukları ve tam bağımsız hareket edemedikleri gerçeğinin de idrakında olarak, Rusya ile münasebetlerimizin bozulduğu bu dönemde; TRT Türk’ü kapatmak, kabul edilebilir bir durum değildir. Tam tersi bir hamlenin yapılacağı yani mevcut kanalların ulaşım alanlarının artırılacağı bir süreçte, kapatılması kime hizmet etmektir? Yoksa Rusya’dan çekinmenin ve korkmanın bir sonucu mudur?
Akıl ve mantıkla izah edilemeyen bu kararla ilgili olarak gerçekçi bir açıklama beklemek Türk Milleti’nin hakkıdır. Ülkemizden Türklük alemine yayın yapmakla mükellef iki TV kanalının birleştirilerek, “Turkuaz” adı altında tek kanala düşürülmesi doğru bir karar değildir.
Mevcut kanallarımız TRT AVAZ ve TRT TÜRK’ün daha da güçlendirilerek, “nerede bir Türk varsa, oraya ulaştırılması” Türk kültürünün gelişmesine ve milletimizin kardeşlik bağlarının güçlenmesine vesile olacaktır.
Unutulmamalıdır ki, küresel güçlerin ülkemiz üzerindeki emperyalist niyetlerinin bertaraf edilmesinde, dünyanın neresinde olursa olsun her Türk ve Türkiye sevdalısına ihtiyacımız vardır.
Hükümet yetkilileri kendilerine göre bu duruma bir kılıf uydurabilirler. Ancak, bizi ve Türk Milleti’ni ikna edemezler. Milletin yüreğine hançer gibi sapladıkları Kürtçe kanal dururken, Türkçe yayın yapan hem de Türk alemine bu yayınları sunan kanalların ekonomik gerekçelerle kapatılması ihanet değilse gaflettir. Hele hele alınan bu karar, Rusya’ya şirin görünmek için yapılan bir jestse, bunun anlamı tam bir ihanettir.


21 Aralık 2015 Pazartesi 13:20
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun