15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Sayın Cumhurbaşkanı, size katılmıyoruz..!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Cumhurbaşkanı, Türkmenistan temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken uçakta bir kısım gazetecilerin farklı konularda sorduğu sorulara iç politikadan dış politikaya ve Başkanlık sistemine kadar cevap veriyor. Sonra söz 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na gelip, dayanıyor. Bu konuda bizi yakından ilgilendiriyor.

Gazeteci zatı muhteremin biri şu soruyu soruyor: “657 nolu kanun. Devlet Personel kanunun değişmesi… Bu konuda ne düşünüyorsunuz?”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “"657'nin içi çürümüş. Devletin malı deniz mantığını 657 ile kullanabilirsiniz. Dünyanın hiçbir ülkesinde artık memur işçi ayrımı yok, artık sadece "Çalışan" var. Bu yapıyı kurduğumuz zaman bu ülkenin ekonomisine çok ciddi katkılar getirecek. Türkiye'de hala işe hiç gelmeden maaş alanlar var. 657'nin mutlaka değişmesi lazım..." diyor.
Aslında sayın Cumhurbaşkanı 657 sayılı yasa ve memur-işçi ayrımının kaldırılması konularında bugüne kadar defalarca beyanat verdi. Başbakan iken de bu ve benzeri düşüncelerini ifade etti. Ancak ilk defa “Devletin malı deniz ………..” mantığı ve “işe gelmeden maaş alanlardan” bahsetti.
Üzülerek ifade etmeliyim ki, bir Sendika yöneticisi ve devlet memuru olarak, bu sözleri Cumhurbaşkanına yakıştıramadım.  Neden mi?
Birincisi, “Devletin malı deniz ….” Mantığı ile denilerek, aslında memurlar hırsız kategorisine konuluyorlar. Çünkü, kimin icat ettiği ve ne zaman dilimize girdiğini bilmediğimiz şöyle iğrenç bir tekerleme var: “Devletin malı deniz, yemeyen domuz!” Aslında Cumhurbaşkanı cümlenin devamını getirmemiş olsa da kast ettiği bu olsa gerek… Devletin malı (hazinesi) 78 milyon vatandaşımızın hakkıdır. Buradan bir kuruş dahi olsa aşıran kim olursa olsun, 78 milyonun kul hakkını yemiş olur ki, vay haline..!
Bugün tu kaka! yapılan 657 sayılı Kanunda, “devleti zarara uğratan ve akçeli işlere bulaşan yani, devletin parasını pulunu zimmetine geçirenlerin (haramzadelerin) iş akdi sonlandırılır” diye madde vardır. Ayrıca, bu tür suçları işleyen memurlar, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda yargılanır ve mahkum olurlar.
Eğer, “Devletin malı deniz” mantığı ile çalan çırpan ve israf edenler varsa ve bunlar cezalandırılmıyorsa sorumlusu kimdir? Elbette Ülkeyi yönetenlerdir. Biz diyoruz ki; Hırsızlığa kim göz yumuyorsa, yapanlarla birlikte boyunları devrilsin…
İkincisi, “İşe gitmeden maaş almak…” Evet, doğru. İşe gitmeden maaş alan memurlar var. Bunlar kim? Bunların amiri yok mu? Bunların bağlı olduğu Bakan yok mu? Elbette var. O zaman bunları kim koruyor? Hükümet mi, bürokratlar mı? Biz bu iktidar döneminde, görevden alınan pek çok üst düzey yöneticinin işe gelmelerinin engellendiğini, onlara kurumlarda oda ve masa verilmediğini biliyoruz. Yine binlerce iktidar yandaşı memurun işe gelmeyerek, iktidar partisinin il/ilçe örgütlerinde görevlendirildiğini biliyoruz. Bütün bu olumsuzlukların sorumlusu, memurlar değil Devlet yöneticilerdir. Herkes bilir ki; beğenmediğiniz 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bırakınız işe gitmemeyi, “işe geç gitmenin” bile cezası vardır. Yine belli süre mazeretsiz olarak işe gitmeyen devlet memuru işten atılır.
Üçüncüsü, “Dünyanın neresinde var işçi memur ayrımı?” sözlerinin devamında, “ortak adları çalışanlar olsun” denilerek, memur güvencesine göz dikiliyor. Defalarca yazdık ve söyledik; başta ABD olmak üzere, Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında çalışanların büyük bir bölümü iş güvenceli olarak çalışmaktadır. İnanmayanlar Devlet Personel Başkanlığı’nın web sitesinde bu ülkeleri görebilirler. Bilinmelidir ki, temcit pilavı gibi her seferinde memurun iş güvencesini dillendirenler, hem ülkeye ve hem de çalışanlara en büyük kötülüğü yapanlardır.
Elbette 657 sayılı Kanunda değişiklik yapılacak hususlar vardır. Biz de Türkiye Kamu-Sen olarak, yeni bir “personel reformuna” ihtiyaç olduğunu yıllardır söylüyoruz. Bu konuda da “nasıl bir 657 sayılı yasa olmalıdır” diye çalışma da yaptık. 2013 yılının Mayıs ayında kamuoyu ile de paylaştığımız, 657 sayılı yasada değişiklik istediğimiz hususlarla ilgili hazırladığımız taslağı da, “Değişecekse, 657 sayılı kanun böyle değişmelidir” diyerek yayınladık.
Biz Devleti yönetenlerden, devlet memurları yasası ile ilgili daha gerçekçi ve inandırıcı gerekçeler öne sürmelerini bekliyoruz. Kendi sorumluluklarını yerine getirmekten aciz olanların, memurlarımızı töhmet altında bırakmaya hakları yoktur. Biz bu haksız ithamlara karşı bedeli ne olursa olsun her zaman memurumuzun yanında saf tutmaya devam edeceğiz. Bu böyle biline…


15 Aralık 2015 Salı 16:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL