15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Sınavsız memur atamaları

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

İşsizliğin oldukça yoğun olduğu ülkemizde, insanlarımızın önemli bir bölümü güvencesi olduğu için devlet memuriyetini tercih etmektedirler. Bu nedenle yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları’na rekor sayıda katılımlar gerçekleşmektedir. Bu bağlamda KPSS’ye üniversite (4 yıllık) mezunu 835 bin kişi, yüksekokul mezunu (2 yıllık) 607 bin kişi, ortaöğretim mezunu 1 milyon 812 bin kişi girmiştir. Toplam sayı 3 milyon 254 bin’dir.
Devlet memuru olmak isteyen bu insanların bir çoğunun hayalleri kısıtlı kadro nedeni ile gerçekleşmemektedir. Bir kısmının da hakları “İstisnai Memurluk Kadroları” yoluyla iktidar yandaşlarına sınavsız olarak verilmektedir.
Son günlerde Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) sınavsız alınan memurlarla ilgili konu  kamuoyunda geniş tartışmalara sebep olmuştur. Özellikle TOKİ’den sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “TOKİ’ye torpilsiz ve temiz 800 Anadolu evladı aldık” şeklindeki ifadeleri, iktidar pişkinliğinin bir kez daha teyit edilmesine vesile olmuştur.
TOKİ’ye alınanlarla ilgili Türk Büro-Sen’in 2010 yılında yaptığı bir araştırmada görülmüştür ki, sınavsız istihdam edilenlerin tamamı ya milletvekili, ya siyasi iktidarın il/ilçe örgütleri ya da kendi atadığı bürokratlarının yakınlarıdır.
Sadece TOKİ’de yandaş kadrolaşması yapılmamış, tüm kamu kurumlarında istisnai kadroların tamamı istismar edilerek, bu kadrolara “doldur-boşalt” anlayışı içinde yüzlerce kişi sınavsız başka kurumlara memur olarak naklen atanmışlardır.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59. Maddesine göre, istisnai memur ataması yapılabilen kurumlar ve unvanlar şunlardır:
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, TBMM, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TOKİ, MİT, Milli Güvenlik Kurulu ve Özelleştirme İdaresi...
Buralarda tüm kadrolarına sınavsız atama yapılabilmektedir. Ayrıca bütün kamu kurumlarında bulunan Özel Kalem Müdürlükleri, Basın Müşavirlikleri, Bakanlık Müşavirlikleri ile bazı kurumların Hukuk Müşavirliği, Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu Üyeliği kadroları da istisnai memur kadroları içinde sayılmaktadır. Bunlara Spor Müşavirliği ve Devlet Sanatçıları da eklenmektedir. Büyükşehir Belediyelerindeki Özel Kalem ve Basın Müşavirlikleri de bu kapsamdadır.
Kamuda bu kadar çok istisnai kadro olunca da istismar yolu kaçınılmaz olmuştur. Yukarıda sayılan istisnai kadrolar, siyasi iktidarca, “doldur-boşalt” yöntemi kullanılarak başta Başbakan ve Bakanlar olmak üzere, iktidar milletvekillerinin eşi, dostu ve yakınları olan binlerce kişi KPSS sınavına girmeden kamuda memur yapılmışlardır.
Kamu kurumlarını denetlemekle görevli olan Sayıştay, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59. Maddesindeki istisnai kadroların kullanımı ile ilgili düzenlediği raporunda “… Sadece 2002-2006 yılları arası dönemde istisnai memuriyet kadrolarına açıktan yapılan atamaların 136’sının bir süre sonra sınavla atanılabilecek memuriyet kadrolarına naklen atandığını, … istisnai kadroların ihtiyaç dışı kullanıldığını, istisnai memurluk kadrolarının bazı kişilere devlet memurluğu statüsü sağlamanın kolay bir yolu olarak görüldüğü, …bu durumun devlete olan güveni zedelediği, ayrıca sonuçları bakımından hazine menfaatlerini zarara uğratıcı nitelikte olduğu, KPSS sınavına girip bu kadrolara atanmayı bekleyenlere haksızlık yapıldığı” tespitlerine yer vermiştir…
Yukarıda özetlediğimiz Sayıştay Raporu 2008 yılında TBMM’ye sunulmuş, ancak siyasi iktidar, bu raporu görmezden gelmiş, hiçbir işlem yapmamış, istisnai memur kadrolarını istismar etmeye devam ederek hukuk tanımazlığını sürdürmüştür.
İstisnai memurluk kadrolarına bütün akraba-i taallükatını yerleştiren iktidar sahipleri büyük bir aymazlık içinde ne kamuoyu tepkisinden, ne de kamu vicdanını yaralamaktan çekinmemiştir. Aleni bir şekilde milyonlarca vatandaşımızın hak ve hukukunu yakınlarına iaşe olarak dağıtmıştır.
Öyle ki, Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü ve Basın Müşavirliği gibi kadrolara alınanların bazıları Başbakanlık’ta da memurluk yapmamaktadırlar. Sayıları 113’ü bulan bu kişiler arasında Başbakan’ın yeğeni Ali Erdoğan İstanbul, Köksal Toptan’ın yeğeni Gökhan Toptan Zonguldak, Gürsel Dönmez Almanya’da bulunmaktadır. Başbakanlık gibi devletin beyni olan bir kuruma niteliksiz yandaşlar yerleştirilmekte, atanan kişilerin ne eğitimi, ne de birikimi başbakanlıkta görev yapmaya uygun değildir.
Açıktan atamalarda başka bir kirli yol ise; bilindiği gibi önceden memuriyet yapıp daha sonra bir nedenle istifa edip ayrılanlar, 6 ay sonra “daha önce çalıştığı kurumun hizmetine ihtiyaç duyması halinde ve boş kadro da  varsa”, devlet memuriyetine tekrar dönebilirler.
Siyasi iktidar, bu istisnai durumu da istismar etmekten yandaşlarına peşkeş çekmekten geri durmamıştır. Yaptığı çeşitli kanuni düzenlemelerle kamu kurumlarının “Müşavirlik” ve  “Araştırmacı” kadrolarını artırdı. Ayrıca birçok bakanlığa da yeni “Danışmanlık kadroları” ihdas etti. Bu kadrolara daha önce kısa süreli memuriyet yapmış yandaşlar dolduruldu. Bunların büyük bir bölümü emeklilik sürelerini tamamlamak ve yüksek emeklilik maaşlarını kazanmak için özel sektörden getirildiler. Devlet kaynakları da bu yöntemle bir kez daha “candaşlara” peşkeş çekilmiş oldu.
Unutulmamalıdır ki; ayrımcılık ve kayırmacılık en büyük adaletsizliktir. Dinimize göre de “kul hakkına” girmektedir!


12 Ağustos 2013 Pazartesi 21:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL