19 Ekim 2018 Cuma

UHAFACE

Siyasi kadrolaşmaya yargı tokatı

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

 

 

Bakanlar Kurulu 27.03.2012 tarihli kararıyla; “Kamu kurum ve kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği esaslarına dair Genel Yönetmeliğin”  bazı maddelerini değiştirdi.

Bu değişiklik ile 1999 yılından bu yana sınavla atanan grupta yer alan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Gençlik Merkez Müdürü, Yurt Müdürü ve tüm kurumların  “İlçe Müdürü” kadrolarına atamalar sınavsız hale getirildi.

Bilindiği gibi kamu kurumlarının merkez teşkilatlarında Daire Başkanı kadrosundan Müsteşar kadrosuna kadar olan tüm üst düzey unvanlar ile, illerde Bölge Müdürlüğü, İl Müdürlüğü ve İl Müdür Yardımcılığı kadroları sınavsızdır. Bu kadrolara siyasi iktidar istediği kişileri atayabilmektedir.

Devlet yönetim yapısı içinde, söz konusu kadrolar, genel olarak “üst bürokrasi ya da üst düzey yöneticiler” olarak ifade edilen kadro unvanlarıdır.

Birde üst bürokrasinin hemen altında şef, uzman, müdür yardımcısı, müdür, şube müdürü ve bu grup içinde sayılan diğer kadrolar vardır. Bu kadrolarda çalışan idareciler unvansız çalışan memurlarla, üst düzey bürokratlar arasında köprü vazifesi yaparlar. Genel olarak üst düzey yöneticilerin oluşturduğu kararların mevzuata uygunluğunu araştırırlar. İşlerin hızlı ve zamanında sonuçlandırılması için yoğun çaba sarf ederler ve bu grupta çalışanlar belli bir birikim ve hizmet süreleri ile olumlu sicillerine bakılarak sınavla bu görevlere getirilirler. 

Sınav yapılmasının en önemli nedeni bu kadrolara atanacaklarda birikim, liyakat ve ehliyetin aranmasıdır.

On yılı aşkın bir süredir ülkeyi kesintisiz yöneten siyasi iktidar. Bu süreçte üst düzey yönetiminin tamamını  değiştirmiştir. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında ise yüzlerce unvana birkaç defa atamalar yapılmış ve görevinden alınmalar gerçekleştirilmiştir. Bugün itibariyle siyasi iktidarın istemediği ya da, iradesi dışında hiçbir üst düzey unvanda yönetici kalmamıştır. Mahkeme kararları ile alındıkları göreve iade edilenler ise, bir dönem görev yapsalar da daha sonra tamamının unvanları elinden alınmıştır. 

Hükümet Meclis’ten aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisini 2011 yılı Kasım ayında kullanmış, sayıları onlara varan Kanun Hükmünde Kararnamelerle birçok Bakanlığın yapısını değiştirmiştir. Bir kısım kurumlar, bakanlık haline getirilmiştir. Bazı bakanlıklar ise birleştirilmiş, ayrıca yeni bakanlıklar da oluşturulmuştur.

Bu düzenlemelerle yüzlerce kadro iptal edilmiş, yerlerine yeni kadrolar ihdas edilmiştir. İptal edilen kadrolar nedeniyle Daire Başkanından İl Müdürüne, Genel Müdürden Müsteşar kadrosuna kadar üst düzey unvana sahip Bürokratlar Bakanlık Müşaviri, Şef, İlçe Müdürü, Şube Müdürü, Müdür Yardımcısı ve Müdür kadrolarında bulunanlar ise araştırma kadrolarına atanmıştır. 

Siyasi iktidar, mevcut atama ve yükselme yönetmeliğinde sınav ile atanması gereken bazı unvanları  “hülle”  yoluyla doldurma cihetini gitmiştir. Başta SGK olmak üzere İş-Kur, Meteoroloji gibi kurumlarda bu uygulamaya sıkça rastlanmıştır. Diğer adı “Yasaları arkadan dolanma” olan hülle yoluyla sınavsız atanabilme, İl Müdürlüğü ve Yardımcılığı kadrolarına unvansız kişilerin atanması daha sonra bir alt unvan olan Merkez Müdürlüğü, Şube Müdürlüğü, Gençlik Merkez Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerine getirilmesidir. 

Diğer adı “doldur boşalt” da olan bu tür uygulamalar kamu vicdanında oldukça yadırganmıştır. Ayrıca memurlar arasında tepki doğurmuştur. Hükümet, hülle yoluyla haksız hukuksuz atamaları sonlandıracağına, daha da ileri giderek Atama ve Yükselme Yönetmeliğini değiştirerek kadrolaşmasını sürdürmeyi tercih etmiştir. Açılan davalar sonucu bu hukuksuz tercihi de yargıdan dönmüştür.

Danıştay 5. Dairesinin 27.03.2012 tarihli kararı ile söz konusu kadrolara yapılan atamaların tamamı iptal edilmiştir. Bu süreçte sadece müdür kadrolarına yapılan atamalar 490 civarındadır, ilçe müdürlüğüne sınavsız atananların da en az bu sayı kadar olduğu bilinmektedir.

Böylece bir büyük haksızlık yargıdan dönmüştür. Sendika olarak açtığımız davalarla önemli bir haksız uygulamanın önüne geçilmiştir. Mahkeme kararının Başbakanlığa tebliğinden en geç bir ay sonra bu kadrolar iptal edilecektir. Bu kararla hak yerini bulmuş liyakatsız, ehliyetsiz ve birikimsiz siyasi yandaş atamalarının önü şimdilik kesilmiştir. Bu tabloda göstermektedir ki, siyasi iktidar adındaki “adalet” sözcüğünü unutmuş ve Kamuda tüm yönetici kadrolarını, yandaşlarına peşkeş çekme zihniyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Binlerce üst düzey yönetici kadrosunu, yandaşlarını ile dolduran iktidarın gözü dönmüş bir şekilde şef, uzman, şube müdürü, müdür yardımcısı gibi kadroları siyasallaştırma çabaları bir “akıl tutulması” göstergesidir. Bu yol Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ni “Parti Devleti” ne dönüştürecek bir girişimdir. Her aklıselim vatandaşın bu gidişe dur demek için çaba sarfetmesi gerekmektedir. Bugün bu siyasi iktidar yarın başka iktidar aynı yolu seçerse millet olarak felakete sürükleniriz.03 Ocak 2013 Perşembe 23:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL