19 Ekim 2018 Cuma

Parke sistre cila

Tek çıkış yolumuz örgütlü toplum

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bütün dünyada yaşadığımız çağ  “Sivil Toplum Çağı” olarak adlandırılmaktadır. Gelişmiş batı toplumlarına baktığımızda; sivil toplum örgütlerinin, toplumsal gelişime katkılarının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.
Çağdaş demokrasi ve refah toplumu niteliğine kavuşmuş toplumların gelişme süreçlerinde sivil toplum örgütlerinin önemli ölçüde etkisi olduğunu görürüz. Sivil örgütlenmenin yaygın olduğu ülkelerde, toplumsal refah ve huzurun bulunduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Almanya’da 2 milyon 100 bin, Fransa’da 1 milyon 470 bin, ABD’de 1 milyon 200 bin dernek mevcuttur. Almanya kadar nüfusa sahip olan ülkemizde ise bu sayı 80 bindir. Yani Almanya’daki dernek sayısı bizim ülkemizin 26 kat fazlası!
ABD’de 7 milyon, Almanya’da 1 milyon, Fransa’da 800 bin, Japonya’da ise 1 milyon 400 bin kişi STK’larda istihdam ediliyor. Görüldüğü gibi, pek çok gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütleri önemli bir istihdam alanı da oluşturmaktadır.
Sivil toplum örgütleri, yoğun olarak örgütlenme imkanı bulduğu ülkelerde yasama, yürütme, yargı ve medyadan sonra en önemli güç odağı haline gelmiştir. Bazı ülkelerde 4. güç, bazı ülkelerde ise 5. güç mertebesine ulaşmışlardır.
Ülkemizde STK’ların gelişmemesinin en önemli nedenlerinin başında devlet yönetiminin sivil toplum örgütlerine olumlu bakmayışı ve destek olmayışı gelmiştir. Ülkemizde iktidarı ele geçiren siyasi yada askeri anlayış, sivil toplum örgütlerini, sendikaları ve meslek örgütlerini hep iktidarları için bir tehdit olarak görmüşlerdir. İktidar gücünü ele geçirenlerin, sivil toplum örgütlerine bu şaşı bakışı, sadece kendilerine yandaş olunması halinde değişim göstermiştir.
Ülkemizde sık sık ihtilal ve muhtıraların yaşanması, dernek, sendika ve meslek örgütlerinin kapatılması, olağan üstü süreçlerde STK’lara üye olanların fişlenmesi, halkımızın STK’lara genel olarak mesafeli durmalarına da neden olmuştur.
Ayrıca kurulan STK’ların ekonomik olarak desteklenmemesi, üye olanların büyük bir bölümünün üyelik sorumluluklarının yerine getirmemesi ve etkinliklerine destek vermemesi de pek çok sivil toplum örgütü’nün ölü doğmasına sebep olmuştur.
Diğer yandan mevcut siyasi iktidarın meslek örgütleri, dernekler ve sendikaları kontrol altına alma çabaları da bağımsız STK’ların ülkemizde mesafe almasını engellemektedir.
Ne acıdır ki; siyasi iktidar verdiği destekle, kendi yandaşı sivil toplum örgütleri ve sendikalarını oluşturmuştur. Yandaş olmayanların büyük bölümünü de susturmuştur.
Bu iç açıcı olmayan tabloya rağmen, ülkenin gelişmesi ve halkımızın yarınlara ümitle bakabilmesi için, bağımsız STK’ların varlığını muhafaza etmesi ve hatta halkımızın kendi geleceği için bu tür örgütlenmelerde aktif rol üstlenmesi şarttır.
Başta İsveç olmak üzere; pek çok gelişmiş  Batı toplumlarında yetişkin insanların ortalama 3-4 farklı STK’ya üye olduğu gerçeğini göz ardı etmeden “örgütlü toplumun” önünün açılması için her yetişkin birey üzerine düşeni yapmalıdır. Bu gün ülkemizde pek çoğu zorunlu üyelik olan (TOBB, TESK, Barolar Birliği, TZOB, TMOB, vs.) STK’ları bir kenara bırakırsak, başta sendikalar ve dernekler olmak üzere, ülkemizin yetişkin nüfusunun %10 u bile örgütlü değildir.
Prof. Dr. Mümtaz Türköne “Sivil Toplum Çağı” adlı makalesinde sivil toplum örgütlerinin önemini şu şekilde ifade ediyor: “…yolsuzluklardan, hantallıktan, israftan ve kayırmacılıktan dolayı içi çürümüş bir kamu bürokrasisi, ancak sivil toplumun etkin katılımı ve denetimiyle dürüst, verimli, etkin iş görebilir. Hakkına sahip çıkamayan bir toplumda en ileri hukuk sistemi ve dünyanın en dürüst yargıçları işe yaramaz. Hakkını aramayı, hukuku geliştirmeyi, bireyi korumayı ve adil bir hukuk sistemini işletmeyi sivil toplum duyarlılığı devreye girmeden başaramayız.”
Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı raporda, ülkemizdeki sivil toplum örgütlerinin genel sorunları şu şekilde yer almaktadır; “Türkiye’de, sivil toplum örgütlerinin en önemli sorunu kurumsallaşamama, profesyonelleşememe ve yeterince kaynak temin edememektir. … Para, insan, bilgi ve iletişim kaynaklarını sağlayamayan sivil toplum kuruluşları etkin olamıyorlar.”
Baskı grubu olarak, sivil toplum örgütleri içinde öne çıkan örgütlenme şekli dünyanın her yerinde sendikalar olmuştur. Halen de bu yapılar küreselleşme rüzgarlarına rağmen pek çok ülkede etkinliklerini sürdürmektedirler. Ülkemizde ise özelleştirme ve taşeronlaşmalar nedeniyle işçi sendikacılığı her geçen gün kan kaybediyor. Bundan 10-15 yıl önce ülkemizde sendikalı işçi sayı 3 milyon civarında iken, bugün 800 binlere düşmüştür. Bu noktada ülkemiz açısından en büyük teselli kaynağı ise, 1990’ların başında kurulan ve 2001’li yıllarda yasal düzenlemeleri yapılan memur sendikalarıdır.
Başta grev hakları olmak üzere; Toplu sözleşme hakkının bile kullanılamadığı bir yasaya rağmen, 1 milyon 375 bin devlet memurunun memur sendikalarına üye olmaları oldukça olumlu bir gelişmedir. Ancak yeterli değildir. Toplumun en aydın kesimini oluşturan memurların hala %32’si hiçbir sendikaya üye değildir. Memurların bu haklarını kullanmaması hem kendilerine hemde tüm memurlara yapılmış bir kötülüktür.
Ülkemizin, büyük önder Atatürk’ün gösterdiği “Muasır medeniyet seviyesi”ne ulaşması için tüm yetişkinlerimizin en az bir sivil toplum örgütüne üye olmaları ve etkinliklere katılmaları şarttır.
Pek çok bilim insanın ifade ettiği gibi, “Tek çıkış yolumuz örgütlü toplumdur.”

ÜLKÜCÜ HABER FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİNİZ ! TAKİP ETMEK İÇİN SAYFAMIZI BEĞENMELİSİNİZ ! TIKLAYIN...!!01 Şubat 2013 Cuma 23:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun