16 Ekim 2018 Salı

UHAFACE

Tekmelenen madencinin dramı! tekmelendi ceza aldı!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

“Nasıl olur?” diye sormayın, başlığı okuyunca hatta “bu bir şaka mıdır yoksa fıkra mı?” diye gülümsemeyin lütfen..! Bu bir Türkiye gerçeğidir. AKP’nin hak, hukuk ve adalet anlayışının bir tezahürüdür.
Ülkemizde tekme tokat deyince, polislerimiz aklımıza gelir. Onlar sokaklarda eylem yapanlara bol bol gaz sıkarlar, hızlarını alamayınca coplarlar, bunlar da yeterli olmazsa tekmelerler… En son dün bir köylümüz polisin tekmelerinden nasibini aldı..!
Bundan yaklaşık bir yıl önce Soma’da büyük bir maden kazası yaşadık. Sonuçta 301 vatandaşımızı Hak’ka uğurladık. Felaket sonrası Soma’yı ziyarete giden dönemin Başbakan’ı Erdoğan, acılı ailelerin tepkileriyle karşılaşır. O da karşılık verir bir madenci yakınını süper markette güzelce pataklar. Bunu gören resmi polisleri de acılı Soma halkını bir hayli hırpalarlar.
Başbakan bunu yapar da yanında gezdirdiği danışmanları ve müşavirleri geri dururlar mı? Elbette durmazlar. Hele hele kanı kaynayan, o zaman 31 yaşında olan Başbakan’ın yanında gezdirdiği, kimine göre danışmanı, kimine göre müşaviri Yusuf Yerkel, iki polisin kollarından tutarak bloke ettiği madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek, pestile çevirir. Öyle öfkelidir ki, polisler madenciyi elinden zor alırlar. Hani derler ya, “ön teker nereye, arka teker oraya” ya da “imam – cemaat meselesi.” Başbakan madenci yakınını tokatlar da, onun yamağı Yusuf geri durur mu? Zaten durması ona yakışmaz! Tekmeler, tekmeler… Hem de yerde yatan madenciyi…
Sonrası tam bir dramdır. Hani tekmeler altında yerlerde sürünen Erdal Kocabıyık’ın yediği tekmelerle bitse olay yine iyi, ne yazık ki yediği tekmelerin daha ötesinde bir zalimlikle yüz yüze kalır. Hükümetin ve Başbakan’ın hışmına uğrar. Dönemin Başbakan’ının yaverleri ve korumaları, “aracımıza tekme attı” diye Somalı vatandaş Erdal Kocabıyık hakkında davacı olurlar. Yerel Mahkeme, “sen nasıl Devletin arabasına tekme atarsın” diye 6 ay hapis istemiyle yargılar. Mahkeme sonucu 584 TL para cezasına çarptırılır.
Bu hadiseden sonra maden işçisi Erdal Kocabıyık tazminatsız olarak işten çıkartılır. Hiç kimse iş vermez, çünkü o büyük bir suç işlemiştir. “Başbakan’ın korumalarının aracına tekme atmıştır.” Kendi yediği tekmeler ise yanına kar kalmış, işsiz kalmasıyla da bütün dünyası kararmıştır. Maden işçisi bir kere kara listeye alınmıştır.
Geçtiğimiz günlerde bu işsiz madencinin eşi bir televizyon kanalında feryat ediyordu. “Eşim işsiz, çocuklarım perişan, bir de devlet evimize yazı yolluyor 584 TL cezanız var, ödeyin” diye. “Bu parayı nasıl ödeyelim. Eşim 1 yıldır işsiz” diyordu.  Bu para cezası nereden çıktı diye merak eden işsiz aile, Devletin aracına tekme atmanın cezası olduğunu görünce şok olur. Zavallı Somalı talihsiz maden işçisi Erdal Kocabıyık’ta çaresizlik içinde; “Benim bu ülkede yaşama hakkım yok mu? İş için nereye baş vurduysam herkes yüzüme kapıları kapatıyor. Ben vebalı mıyım ki, herkes benden uzak duruyor. Çaresiz bir şekilde gazetecilere ve milletvekillerine twitler atıyorum. Ben adalet arıyorum. Lütfen sesimi duyun” diyor. Ancak, feryadını duyan yok…! Bir kere iktidar tarafından damgalanmıştır maden işçisi… O ise hala adalet aradığını söyleyerek çıkış yolu arıyordu.
Halbuki, adı adaletle başlayan AKP’nin 13 yıl süren iktidarında yaptıkları onca hukuksuzluktan sonra “Adalet” beklemek,  Ağustos ayında kar yağışı beklemek gibidir. Onlar alışmışlar bir kere adaleti çiğnemeye ve yok saymaya. Onlar hakkı, hukuku ve adaleti sadece kendileri için kullandıkları, vatandaşlara ise bunları çok gördükleri bir düzen kurmuşlardır. Bu nedenle iktidar sahiplerinin, haklıya hakkını teslim etmesini beklemek, beyhude bir bekleyiş olur…  
Önemli Not: 24 Mayıs 2014 tarihinde yazmış olduğum “ADI YUSUF, NAM-I DİĞER UÇAN TEKME…!” adlı makalemde yukarıdaki olayın kahramanı Uçan Tekme Yusuf Yerkel’in ilginç hayat hikayesini okumak için linke tıklayınız.
http://turkburosen.org.tr/?action=editorial&id=647



22 Mayıs 2015 Cuma 22:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL