16 Ekim 2018 Salı

Parke sistre cila

Türk milleti’nin adını silmek isteyenlere dersler!

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Bilindiği gibi, uzun bir süredir Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere siyasi iktidar adına söz sahibi olan tüm ülke yöneticileri, “Türklük ve Türk Milleti” sözlerinden rahatsızlıklarını her fırsatta eylem ve söylemleriyle ifade ediyorlar. Büyük Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve Cumhuriyetin getirdiği değerleri aşağılıyorlar, ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Kendilerine göre Türkiye’yi dönüştürüyorlar.

Ne yazık ki, bu eylemleri Türk Milleti’nden aldıkları yönetme yetkisini kullanarak yapıyorlar. Başka bir ifade ile milletten aldıkları gücü, milletin kimliğini yok etmek için kullanıyorlar.

Bu yazımızda Türk soyundan olmayıp ancak, Türk Milleti ile İslam’la tanışmış, Türk Milleti’nin kültürü ile yoğrulmuş, bugün itibari ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında yani Balkanlarda yaşayan 2 din adamımızdan örnekler vereceğiz. Ayrıca, Türk soyundan olmayıp, en az bir asır önce yaşayan 2 alim ve şairin görüşlerini de sunacağız. Soy özürlülere ibret olsun diye!

21-24 Ekim 1996 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen II. Avrasya İslam Şurası’nda, Sancak Müftüsü sayın Muammer Zukorçil şunları söylemiştir;

“… Ben Boşnak’ım, ama Türk’üm. Bize ‘siz Türk değil Boşnaksınız’ diyorlar. Biz de onlara, hayır biz Türk’üz ve “Kalu Bela”dan beri Türk’üz cevabını veriyorduk… Biz Boşnağız, ama Türk’üz. Çünkü biz Türk kültürüyle Müslüman’ız ve kendimizi Türk hissediyoruz. Kimliğimizin, Türk kültürü ile oluştuğunu ve bu kimlikten bizi kopararak yok etmek istediklerini biliyoruz...”

Bir başka Balkan kökenli din adamı olan Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanı Dr. Mustafa Çeriç, 14 Ağustos 2009 tarihinde Bosna’da yeni yapılan bir caminin ibadete açılış töreninde şunları söylüyor;

“Türk olmaktan neden utanalım? Biz dünyanın her yerinde etkili olmuş büyük bir milletiz… Kim ne düşünürse düşünsün, biz Türk’üz…”

Her iki din adamının da bu ifadeleri, kendi soylarını reddetmek değildir. Aldıkları milli ve dini kültür neticesinde Türk Milleti’ne bağlılık ve mensubiyet şuurudur.

Ziya Gökalp’in millet tanımında da yer aldığı gibi; ortak kültür ve ortak idealler bir milletin oluşumunun temelidir. Bu iki din adamından en az bir asır önce yaşamış olan Arnavut kökenli olan iki büyük alim ve şairde de Türk Milleti’ne mensubiyet şuurunu görürüz.

Büyük alim Şemseddin Sami, 1881 yılında yazmış olduğu “Lisan-ı Türki” adlı eserinde, Türk dilinin ve Türk kimliğinin önemine ve vazgeçilmezliğine işaret etmiştir. Şemseddin Sami aynı eserinde, “…Söylediğimiz lisan ne lisanıdır ve nereden çıkmıştır? Osmanlı lisanı tabirini pek de doğru bulmuyoruz… Asıl bu lisanla mütekellim olan kavmin ismi Türk ve söyledikleri lisanın ismi dahi “Lisan-ı Türki’dir.” Cühelayı avam indinde mazmum addolunan ve yalnız Anadolu köylülerine ıtlak (ad vermek) edilmek istenen bu isim, intisabıyla (mensubiyetiyle) iftihar olunacak bir büyük ümmetin adıdır.” Burada son cümle oldukça önemlidir. Yani “Türk, intisabıyla iftihar olunacak büyük ümmetin adıdır” denilmektedir. Ayrıca, Şemseddin Sami aynı eserinde “Biz Türkler” ifadesini sürekli kullanmıştır.

Yine Arnavut kökenli milli şairimiz M. Akif Ersoy’un başta Milli Marşımızda olmak üzere; onlarca şiirinde Türklüğe ve Türk Milleti’ne vurgu yaparak, övgülerle milletimizi yüceltmesi kendisinin de Türk kimliği ile gurur duyması, büyük bir mensubiyet şuurunun ve kültürünün yansımasıdır. Onun, Türk Milleti’nin istiklal mücadelesi sürecinde yazdığı şiirlerinde geçen;

“Türk eriyiz, silsilemiz kahraman

Müslümanız Hakka tapan, Müslüman”

**

“Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi

Bedrin Aslanları, ancak bu kadar şanlı idi”

**

“Ey şehit oğlu, şehit isteme benden makber

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber”

M. Akif Ersoy’un dostu o dönemin önemli fikir ve mücadele adamı Hasan Basri Çantay, Akif’le ilgili şunları söylemiştir;

“Evet, ona tam bir İslam şairi diyebiliriz. İmanlı, ateşli bir İslam şairi! Fakat, Türk daima başta kalmak şartıyla… 4 lisanı edebiyatıyla bilen Akif, Türk olarak yazdı, Türk olarak düşündü, Türk olarak yaşadı ve nihayet Türk olarak Hak’ka kavuştu.”

Milli Mücadele sırasında Balıkesir’in Gönen ilçesinde, milli mücadele teşkilatı kurmak için görevlendirilen Mehmet Akif’in bir arkadaşı, “Yunanlıların Türk’lere cefa ettiğini, milli teşkilatı boğmaya çalıştıklarını” söyleyince Akif, “Orada bir Türk Ocağı açınız ve mücadele ediniz” demiştir. Bunun üzerine birlikte seyahat ettiği arkadaşı “Üstad sizi Türkçü görüyorum” dediğinde Akif sesini yükselterek “Ya ne zannediyorsun? Türk’e hiçbir kavmin horozlanmasına tahammül edemem” ifadeleri Türk Milleti’ne mensup bu ülkede yaşayan, alt kimliği ne olursa olsun herkesi titretmeli, kendine getirmeli, bugün oynanan oyunu fark ettirmelidir. Türklük ve Türk Milleti kavramlarını ortadan kaldırmak için uğraşanların vebaline ortak etmemelidir. Milletimiz, “Türklük” üst kimliğinde bütünleşerek, birlikte huzur içinde yaşama yolundan vazgeçmemelidir.07 Kasım 2013 Perşembe 15:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
UHAFACEYENİKATIL