15 Ekim 2018 Pazartesi

UHAFACE

Türk olmak ya da olmamak…*

Fahrettin Yokuş

Fahrettin Yokuş

E-Posta : fyokus@turkburosen.org.tr

Geçtiğimiz günlerde Hakka uğurladığımız edebiyatçı yazar rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun yazmış olduğu, “Türk Olmak Ya Da Olmamak” adlı kitabından bazı bölümleri siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Burada özellikle 8. Yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasında yetişmiş olan Arap ilim ve fikir adamlarının Türklerle ilgili görüşleri bölümünden alıntı yapılmıştır.
“Arap alimlerinde Kelamcı Cahiz (8. Yüzyılda yaşamıştır) “Türklerin Faziletleri” adlı eserinde, Abbasi Halifesi Harun Reşit zamanında Azerbaycan Valiliği yapan Yazid B. Mazyad, Türkler için şöyle demiştir; “Allah’a and olsun ki, Türk eli kolu bağlı olarak bir kuyuya atılsa, mutlaka bir çaresini bulur kurtulur.”
Bu ifadelerden de Türklerin zeka, beceri ve kararlılığı anlaşılmaktadır.
Yine Cahiz, aynı eserinde Türklerle ilgili kendi kanaatlerini şöyle ifade etmektedir; “Türk’ün içi dışı gibidir. Yaltaklanma, yaldızlı sözler, münafıklık, kovuculuk, yapmacıklık, yerme, riya,  dostlarına karşı kibir, arkadaşlarına karşı fesatlık, bidat nedir bilmezler…”
Ayrıca, milli kimlik duyarlılığı en yüksek milletlerin başında Türklerin geldiğini, Cahiz şöyle ifade etmektedir; “Başka milletlere mensup insanları görünce tanımanız çok mümkün olmaz. Fakat bu konuda Türklerde yanılmazsınız. Onların hangi milletten olduklarını anlamak için kıyafet ilmine (izlerden ve şekillerden neticeler çıkartma), ferasete, başkalarına sormaya ihtiyaç duymazsınız. Türklerin kadınları, erkekleri gibidir. Hayvanları kendileri gibi Türk hususiyeti taşır”
Cahiz söz konusu kitabını yazdığında henüz Türkler Müslüman olmamıştı. Ancak, Cahiz Müslüman bir Arap’tı.
Hayvanlarına bile kendine has bir üslup kazandıran, kültürün gücüne “Kitabu’l Hayevan”  isimli kitap yazan Arap yazar da tanıklık eder; “Türklerin memleketlerinin develere, hayvanlara, davarlara, vahşi hayvanlara, ayrı bir şekil verdiğini görürsünüz.”
 Bir diğer Arap yazar  K. Bigal’de aynı şeyleri söyler; “Biz Türk ülkelerindeki herşeyin Türki olduğunu gördük.”
İbnul Esir Terhm’de diyor ki; “Bu millet öyle bir millettir ki, eğer güler yüzlü karşılanacak olursa, güzellik itibariyle meleklere benzer ve eğer üzerine hücum edilecek olursa, ifrit kesilir!..”
Abbasilerin Büyük Komutanı Humayd Abdülhamit, Türklerin savaşlarda korkusuz ve şedit olduklarını, geri kaçmayı asla düşünmediklerini, atlarını iyi kullandıklarını belirtmiş, ayrıca “Savaşta Türklerin dört gözü vardır” şeklinde övgülerde bulunmuştur.
10. Yüzyılda Türklerin İslam’ı kabul etmelerinden sonra, Arap coğrafyacıları Türkler için; “Bir Türk hem çoban, hem seyis, hem baytar, hem süvari, hülasa bir Türk başlı başına bir millettir” demişlerdir.
Emevilerin Horasan Valisi olan Kuteybe Bin Müslim Türkler için, “Ruhi kuvvetleri, bedeni kuvvetlerinden daha fazladır. Onlar, ateşli ve anlayışlı kimselerdir. Bakışları keskindir. Kıt geçimi acizlik, rahatlığı ayak bağı, savaşı terk etmenin zillet getireceğini kabul ederlerdi” demiştir.
11. Yüzyılda  “Türklerin Üstünlüğü” adıyla bir kitap yazan İbni Hassul (ölüm 1058), “Türkler, azla yetinebilirler ve büyük zorluklara katlanabilirler. O kadar ki, yorulmuş ve güçten düştükleri zannedildikleri bir durumda bile, tehlikelere atılmak ve yolu izi belli olmayan yollara gitmekte Türkler ilk tazelik ve sevinçlerini muhafaza ederler.”
Yine aynı yazar, “Türkler, askere başbuğ olmak veya bir fırkanın başına geçmek veya bir cemaate emir ve yasakta bulunmaktan başka bir işe razı olmazlar” demiştir.
12. Yüzyıl Arap tarihçisi Muineddin Haremi, “Türkler, Müslüman bir ülkeye ulaştıkları zaman orada saygı görürler ve orduya kumandan olurlardı” demiştir.
13. Yüzyılda yaşamış olan ünlü gezgin İbni Batuda ise “…Anadolu’da yaşayan Türklerin, dünyanın en temiz milleti olduğunu, iyi karakterli, kuvvet ve şiddet sahibi insanlar olduğunu” ifade etmektedir.
Diğer yandan Ortaçağ İran şiirinde Türk ismi, “Beyaz, güzel, sevgili” anlamlarında, yine “güzelliğin simgesi” olarak kullanılmıştır.
*Türk Olmak Ya Da Olmamak / Nevzat KÖSOĞLU - Ötüken Yayınları


26 Ekim 2013 Cumartesi 21:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Katılıyorum

    Misafir 30 Ekim 2013 20:47 Sayın Başkanım; Bunu bütün cihan biliyor da biz bilmek istemiyoruz

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Bahçeli TBMM MHP Grubunda Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 05 Nisan 2016 - Salı günü TBMM Grup

Devlet Bahçeli'den Diyarbakır Açıklaması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak'ta terör saldırıları nedeniyle açıklama

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Bahçeli Sert Konuştu, Herkes ayağını denk alsın!

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli Twıtter adresinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ TBMM MHP GRUBUNDA KONUŞTU

Devlet Bahçeli Çanakkale Mesajı Yayınladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL
yanuhakırmızılıuzun